‘Euphoria’ se bliži kraju, ali imamo fantastične serije koje će skratiti čekanje do nove sezone
Sam Levinson uspio je serijom Euphoria ono u čemu su se brojni režiseri prije njega okušali, ali uvijek bi potonuli u tropama, klišejima i estetici klasičnoj za tinejdžersku seriju. Uspješnica čija se druga sezona približava svom kraju održala je ljestvicu visoko i u ovom poglavlju, a nastavila je nerijetko bolnu priču o ovisnosti, tome što čini obitelji, traumi, seksualnosti i kompleksnim odnosima roditelja, djece i prijatelja. Euphoria je impresionirala i načinom na koji u prvi plan stavlja tradicionalno viđene marginalizirane osobe i odnose, ali niti u jednom trenutku njihova osobnost ne postaje definirana upravo tim značajkama.
Serije kao Euphoria koje će vas jednako uvući u priču
Iako je izvrsna na bezbroj razina, a posebno na onoj estetskoj, prije nego što se nametnula kao prekretnica u tinejdžerskim serijama, postojale su druge televizijske odnosno streaming priče koje su joj utabale put.
U nastavku vam ih predstavljamo kao dobru ideju što pogledati kad i druga sezona i službeno završi!
Skins
Lista mora početi serijom Skins, britanskim hitom koji je došao kraju još 2013. godine, ali među prvima je eksplicitno prikazala mračnu, realniju verziju odrastanja unutar grupe tinejdžera u srednjoj školi. Izazovi s mentalnim zdravljem, korištenje raznih supstanci, poimanje vlastitog tijela i otkrivanje seksualnog identiteta tek je dio širokog dijapazona tema kojeg je serija Skins obradila. Slično kao koncept Euphorije u prvoj sezoni, Skins u svakoj epizodi obrađuje životnu situaciju i poziciju jednog od likova. Razlog više za pogledati ovu seriju je i doza britanskog mračnog humora koji izviruje na određene trenutke.
We Are Who We Are
Luca Guadagnino režirao je jedan od naših najdražih filmova u posljednjih nekoliko godina – Call Me By Your Name, a 2020. godine vratio se na ekrane serijom We Are Who We Are. Njegov specifičan osjećaj za priču i redateljski pečat savršeno se uklopio u seriju koja u osam epizoda govori o dvoje mladih američkih tinejdžera koji žive u američkoj vojnoj bazi u Italiji. Za to vrijeme, Caitlin (Jordan Kristine Seamon) i Fraser (Jack Dylan Grazer) proživljavaju najintenzivnije trenutke odrastanja, plove kroz različite međuljudske odnose, susreću se s prvom ljubavi i svim onim značajnim prekretnicama u životu tinejdžera.
Grand Army
Grand Army progovara o temama posebno bliskima populaciji SAD-a, ali i univerzalnim pojavama i preispitivanjima unutar svakog od nas, dok odrastamo. Kroz likove Joeyja del Marca, Leile Kwan Zimmer, Dominique, Jaysona Jacksona i Siddharthe Grand Army govori o tinejdžerskim snovima, socijalnom jazu, poimanju vlastitog identiteta, rasizmu i ksenofobiji, dok naši protagonisti pokušavaju pronaći put u newyorškom Brooklynu. Baš kao Euphoria, ova serija , koja je nažalost prerano otkazana, zadire duboko u mračne strane odrastanja, a radnja se počinje zahuktavati nakon terorističkog napada pokraj javne srednje škole koju glavni likovi pohađaju.
My Mad Fat Diary
Serija sa Sharon Rooney u glavnoj ulozi na prvu je puno lakšeg karaktera od Levinsonove Euphorije. No, iako su njezini protagonisti nerijetko duhoviti i nalaze se u često apsurdnim situacijama, My Mad Fat Diary ne libi se zagrepsti pod površinu. Štoviše, radnja je smještena između 1996. i 1998. godine i prati mladu Rae koja se pokušava vratiti normalnoj teen svakodnevici nakon što je ljeto provela u ustanovi za mentalne poremećaje zbog pokušaja samoubojstva. Njezina školska okolina ne zna što se zapravo dogodilo, a dok se bori s vlastitim nesigurnostima i društveno nametnutim kompleksima, Rae polako otkriva da se njezini prijatelji i sami nose s vlastitim traumama. Serija je bila nominirana za BAFTA-u u kategoriji najbolje dramske serije, za najbolju glavnu glumicu i najbolju sporednu glumicu (Claire Rushbrook).
Everything Sucks
Prije nego što je briljirala u Euphoriji, Sydney Sweeney glumila je u ovoj teen komediji s elementima drame koja je oduševila dozom nostalgije i načinom na koji obrađuje teen kulturu toga doba. Uz Sweeney, glavne su uloge utjelovili Peyton Kennedy, Jahi Di’Allo Winston, Rio Mangini i Elijah Stevenson. Radnja je smještena u devedesete godine prošloga stoljeća i vrti se oko grupe tinejdžera, zapravo outsidera, koji navigiraju izazovima tinejdžerskog života u svijetu bez hiper tehnologije, društvenih mreža i smartphonea. Saga o njihovima životima počinje nakon što se dramska i filmska srednjoškolska grupa ujedini i odluči snimiti film zahvaljujući kojem se konačno žele probiti na društvenoj ljestvici. Međutim, nekolicina kompleksnih odnosa čini taj pothvat izazovnijim nego što misle.
Genera+ion
U pitanju je još jedna HBO uspješnica koju neki nazivaju ‘sestrinskom serijom’ Euphorije, no, nešto lakšeg dojma. Duhovita priča donosi nam glumačku postavu u koju se lako zaljubiti, a čine ju Justice Smith, Chase Sui Wonders, Uly Schlesinger, Lukita Maxwell, Chloe East i drugi. Činjenica da su glumci relativni newcomeri čini seriju još primamljivijom jer uživamo u izvedbama nekih novih lica koja imaju potencijal. Sve se vrti oko grupe srednjoškolaca koji skrivaju svoje živote od roditelja, zaljubljuju se međusobno i pokušavaju otkriti tko su zapravo u konzervativnoj sredini Orange Countyja.
Foto: IMDB, Netflix, HBO