Pogledali smo posljednji redateljski uradak Clinta Eastwooda, sudsku dramu Juror #2
Kada je krajem listopada izašla najava za ono što je vrlo vjerojatno Clint Eastwoodov posljednji film u karijeri kojeg će režirati, mnogi su bili zaintrigirani. Sudska drama Juror #2 po najavi izgledala je kao nešto što će vas držati na rubu stolca. Film je u Americi kratko bio u kinima prije nego što je stigao na Max. Tamo ga već neko vrijeme možete pogledati.
Fanovi ovog legendarnog glumca i redatelja smatrali su kako je stavljanje njegovog zadnjeg filma odmah na streaming, a ne u međunarodna kina, nepravedno. Međutim kada pogledate Juror #2 jasno vam je da je to jedan od onih filmova na koje slučajno naiđete na streaming platformama i pogledate jer se čini interesantno.
Tekst u nastavku sadrži spoilere za film Juror #2.
O čemu je riječ?
U Juror #2 upoznajemo Justina Kempa, obiteljskog čovjeka i uzornog građanina koji dobiva poziv da sudjeluje u poroti. Supruga mu je u trećem tromjesečju trudnoće i samo što nije rodila. Zato se Justin pokušava izvući iz svoje građanske dužnosti. No, neuspješno. Završava služeći u poroti na slučaju u kojem je muškarac, James, optužen da je pretukao svoju djevojku na smrt i ostavio je pokraj ceste nakon što su se posvađali u pijanom stanju u baru. Međutim, Justin ubrzo shvaća da je on iste te večeri bio u tom baru. Iako nije konzumirao alkohol, bio je u poprilično uzrujanom stanju. Kada je otišao iz bara i sjeo u automobil, skrenuo je pogled s ceste i udario u jelena – ili je barem tako mislio. Kada posluša slučaj o kojem će sada odlučiti, pita se: je li možda ipak on udario u tu ženu te što sada napraviti?
U flashbackovima saznamo da je Justin bivši alkoholičar i da je te večeri u baru naručio viski, no nije ga nikada taknuo. Razlog njegovoj uzrujanosti je gubitak djeteta, a kada udari u nešto na cesti i izađe da vidi što je, vidimo da je na cesti znak ‘deer crossing’. Jasno nam je zašto je pomislio da je udario jelena, no kada ode kod svog mentora i odvjetnika i ispriča mu svoju dilemu, on ga uvjeri da mu nikada nitko neće vjerovati da nije pio i vozio tu večer.
Što biste vi napravili?
Juror #2 je zapravo kao Eastwoodova verzija kultnog 12 gnjevnih ljudi, no sa zapletom. Dok se spomenuti klasik bavi krivnjom jednog čovjeka, Juror #2 vas tjera da se zapitate što biste vi napravili na Justinovom mjestu. Cijeli film je jedna moralna dilema – zaštititi sebe ili očistiti ime potencijalno nevinog čovjeka. James tvrdi da nije ubio svoju djevojku. Justin mu u početku i povjeruje, no ostatak ljudi u poroti ne bi se baš složilo. Tu ih Justin čak pokušava nagovoriti da Jamesa proglase nevinim. Osjećamo njegovu krivnju, no istovremeno se boji da netko ne otkrije da je on možda pravi počinitelj. Pogotovo kada jedan od porotnika otkrije da je bivši detektiv i da mu slučaj miriše na bijeg s mjesta zločina.
Ostani u korak
s trendovima
Prijavi se na Journal newsletter.
Film koji nikad nije dosadan, no nije ni uvjerljiv
Ono u čemu Juror #2 uspijeva jest u držanju gledateljeve pažnje. Premisa je zaista zanimljiva, no to ne odvlači od činjenice da je pomalo suluda. Postoje rupe u radnji. Zbog njih film više djeluje kao jedan od onih filmova koje gledate nedjeljom popodne na kauču jer nemate pametnijeg posla. Malo je smiješno da je ubijena žena pronađena pokraj ceste i da nitko nije pomislio da ju je možda udario automobil, nego su svi odmah zaključili da je pretučena na smrt. Iako ne postoji oružje. Slučaj protiv Jamesa (koji film predstavlja kao nepropustan) iznosi da ne znamo što se dogodilo njegovoj djevojci, ali s obzirom na to da su se svađali tu večer, da ju je sigurno pratio cestom i pretukao.
Ne znamo ni zašto odvjetnik kojem se Justin obratio ne ističe da je još uvijek moguće da je udario jelena tu večer, s obzirom na znak na cesti koji je upućivao da je to mjesto prelaska jelena.
Neiskorišten potencijal
Ono što isprva iznenađuje je i količina filmskih zvijezda koje se pojavljuju u filmu, no većina ih ima male uloge. Onda se sjetite da je redatelj filma Clint Eastwood. Većina glumaca bi vjerojatno bila statist na filmu samo da mogu raditi s njim. Tako glavnu ulogu tumači Nicholas Hoult, tužiteljicu sjajna Toni Collette (možda jedna od najboljih glumica ikad), a branitelja Chris Messina. U ulozi porotnika su J.K. Simmons i Leslie Bibb, a u manjoj ulozi se pojavi i Kiefer Sutherland.
Međutim, šteta je onda što većina tih glumaca nije iskoristila svoj potencijal. Primjerice, Simmons glumi porotnika i bivšeg detektiva koji počne sam istraživati slučaj i za Justinovim je petama. No, čim se sazna da istražuje sam (što je ako ste porotnik zabranjeno), biva izbačen iz porote i nikad ga više ne vidimo. Bilo bi zanimljivo vidjeti Simmonsa kako otkriva da je Justin bio tu večer u baru i da je možda udario ženu. Ipak i Hoult i Collette izvlače maksimum iz scenarija koji je pomalo suh.
Sve u svemu, Juror #2 nije dosadan niti najgori film koji možete pogledati ako tražite ubiti dosadu. Svakako je impresivno da ga je napravio 94-godišnji redatelj koji s ovim filmom samo dokazuje svoju veličinu.
Foto: IMDb