Je li ranjivost dopuštena “rogatim” djevojkama? Zavirite na probu predstave Djevojke s rogovima
Je li ranjivost dopuštena “rogatim” djevojkama? Zavirite na probu predstave Djevojke s rogovima

Je li ranjivost dopuštena “rogatim” djevojkama? Zavirite na probu predstave Djevojke s rogovima

Je li ranjivost uopće dopuštena “rogatim” djevojkama, djevojkama koje se bore za sebe neovisno o ograničenjima koja im se neprestano nameću?

Upravo na ova, ali i brojna pitanja o strasti, prepuštanju i boli pokušat će odgovoriti prva ovogodišnja premijera Teatra &TD, Djevojke s rogovima. Prije same generalne probe zavirili smo iza kulisa na probu ove predstave i znamo da nas sutra čeka prava kazališna poslastica.

djevojke-s-rogovima-itd11

Djevojke s rogovima

Djevojke s rogovima u režiji Kristine Grubiše i dramaturgiji Karle Leko, na scenu donosi priču o ženskom stvaralaštvu kroz biografije triju velikih žena – Fride Kahlo, Dore Maar i Mileve Einstein. Predstava otvara teme života u sjeni poznatih muškaraca te unutarnjih sukoba između razuma i osjećaja. Isplati li se prepustiti osjećajima i dopustiti nježnosti da upravlja našim postupcima, čak i onda kad nam prijeti razočaranje?

djevojke-s-rogovima-itd1
djevojke-s-rogovima-itd2
djevojke-s-rogovima-itd8

Smijemo li biti ranjive?

Prelazeći iz likova ovih umjetnica i znanstvenice u vlastite osobne priče, glumice Mia Bujan, Dorotea Ilečić Sever i Ema Šunde, povlače paralele između pitanja za koja pretpostavljamo da su mučila te žene i onih s kojima se žene suočavaju danas. Jer, unatoč vremenskom odmaku, mnoge dvojbe ostaju jednako relevantne. Jedno od njih je i ostavlja li želja za uspjehom prostora za iskazivanje ranjivosti?

“Uz bogate biografije Fride Kahlo, Dore Maar i Mileve Einstein koje su nas zainteresirale da se njihovim dijelovima pozabavimo na sceni, upravo su nas osobna iskustva i potaknula na rad na ovoj predstavi. Ono što sam najviše osjetila na vlastitoj koži je tuđe poimanje snage i nježnosti kao pojmova koji su nužno suprotstavljeni. Nježnost se nerijetko smatra slabošću. Smatram kako je biti nježan u današnjem društvu itekako pokazatelj snage i kako ta dva pojma ne bi trebala biti u suprotnosti. Glasam za snagu nježnosti i ne vidim je kao nešto što ograničava već kao nešto što obogaćuje.” – kaže nam dramaturginja Karla Leko.

djevojke-s-rogovima-itd32.
Dramaturginja: Karla Leko
djevojke-s-rogovima-itd3
djevojke-s-rogovima-itd4
djevojke-s-rogovima-itd5
djevojke-s-rogovima-itd6
djevojke-s-rogovima-itd7

“Po struci sam kazališna redateljica i zahvalna sam na svim prilikama koje sam do sad dobila za rad. Ipak, kroz rad sam se susrela sa situacijama gdje su se moje sposobnosti i znanje dovodile u pitanje na račun spola. U razgovoru s ostalim kolegicama koje su na sličnim pozicijama, primijetila sam da imamo ista iskustva. Kazalište definitivno nije za ljude “tanke” kože i tjera te da se stalno dokazuješ, boriš. Srećom takve situacije u meni samo pobuđuju inat da zamišljeno sprovedem do kraja. Sve to na kraju dana ipak svoju cijenu… Velika količina stresa, frustracije, trošenje energije, vremena… Sve navedeno ipak prihvaćam, jer sam odlučna u svoje ciljeve i da ne postanem sjena.” – kaže nam redateljica Kristina Grubiša.

djevojke-s-rogovima-itd43
Redateljica: Kristina Grubiša

Žensko iskustvo kroz kabare

djevojke-s-rogovima-itd10
djevojke-s-rogovima-itd16
djevojke-s-rogovima-itd17
djevojke-s-rogovima-itd13
djevojke-s-rogovima-itd18

Kroz elemente kabarea, djevojke s rogovima suočavaju se s izazovima ženskog iskustva, koje u neprekidnoj težnji za sjajnom prezentacijom često potiskuje vlastitu snagu nježnosti. Sjajan tim to definitivno olakšava. Da je ovaj takav uvjerili smo se samo gledajući probu.

“Autorski projekti poput ovoga su za mene, a nadam se i za sve druge uključene u njih jedan oblik terapije. Siguran prostor koji se puni s osobnim strahovima, strepnjama, željama, nesigurnostima… Prostor u kojem ti je dozvoljeno izlaganje. Na svakodnevnoj razini potrebna je određena distanca od takvih misli, zaštita. Zato su same probe bile oslobađajuće, na čudan način opuštajuće, iako smo se bavili teškim temama. Cijeli proces ove predstave obilježen je osjećajem podrške i razumijevanja od strane svih sudionika. Svi u projektu smo uz ovu predstavu imali niz drugih obaveza, ali kad bi se okupili na probi – vladala je predanost. Zbog svega navedenog stvarno sam uživala gradeći ovu predstavu. Ponosna sam što smo sve napravili i jedva čekam da je podijelimo s publikom.”- kaže redateljica te dodaje.

djevojke-s-rogovima-itd45

“Ne mislim da publici treba “gurati” poruke kroz gledanje predstave. Mi smo tu da izložimo jedan dio ženskog iskustva, onaj istovremeno ranjivi i hrabri i pokažemo kako te razine žive u nama samima danas. Na gledateljima je da suosjećaju, pronađu, da se zapitaju. Povuku jedan interni dijalog sa sobom u vezi tema kojima se bavimo. Za moje predstave obično čujem komentare da su poput nekakvog “rollercoastera” emocija, što mi i je cilj… Jer život je ponekad takav, nepredvidljiv, čudan, intenzivan. Ova predstava napravljena je u formi cabareta. Glazba Viktora Čižića i songovi izvođačica nude zanimljivi kontrapunkt ozbiljnom sadržaju. Smijeh i suze, pomalo ironično, često dolaze zajedno. Takva kombinacija obećava za sve gledatelje zanimljiv kazališni doživljaj.” – zaključuje Kristina.

“Mislim da predstavu vrijedi pogledati jer kroz zabavnu kabaretsku formu otvara teme s kojima se mnogi mogu poistovjetiti. U isto vrijeme „Djevojke s rogovima“ ostavljaju prostora za smijeh, ali i za pokoju suzicu. Vjerujem kako će atraktivni songovi i koreografije u kombinaciji s intimnim ispovijestima likova zadovoljiti šaroliku publiku. O poruci predstave ne bih govorila jer mislim kako ona treba biti prepuštena svakom pojedincu u publici. Svi mi imamo svoje unutarnje svjetove koji više ili manje rezoniraju s drugima, a nadam se kako će unutarnji svjetovi koje donosi ova predstava barem malo zatitrati s onima koji nam se pridruže u Teatru &TD.” – nadovezuje se Karla te dodaje.

djevojke-s-rogovima-itd34
djevojke-s-rogovima-itd33

“U radu na ovoj predstavi skupio se zbilja sjajan tim mladih ljudi koji je mahom sačinjen od žena. Uz tri glumice, redateljicu, dramaturginju tu su koreografkinja, kostimografkinja, scenografkinja, dizajnerica vizuala, vokalna trenerica, inspicijentica… Ipak, tim nikako ne bi bio potpun bez naših dečkiju, „muškaraca iz sjene“ kako ih od milja zovemo. Tu su autor glazbe i izvođač, oblikovatelj svjetla, oblikovatelj tona, naši dragi tehničari i scenski radnici… Svi ujedinjeni u tome da napravimo što bolju predstavu. Proces je bio dug, ponekad izazovan i iscrpljujuć jer smo svi unosili velik dio sebe u njega, ali to nam se itekako vratilo. Energija koja se stvorila među nama produkt je iskrenog dijeljenja koje se dogodilo dok smo otvarali brojne teme, pisali, improvizirali, čitali, diskutirali, istraživali, isprobavali… Jako sam sretna što sam s nekim od kolega imala priliku po prvi put surađivati i vjerujem kako je ovo samo početak naših zajedničkih suradnji. Sve je spremno za premijeru i s nestrpljenjem očekujemo prvu publiku s kojom ćemo napokon moći podijeliti produkt zajedničkog rada.” – zaključuje Karla Leko.

djevojke-s-rogovima-itd21
djevojke-s-rogovima-itd22
djevojke-s-rogovima-itd23
djevojke-s-rogovima-itd27

Premijera će se održati sutra, 1. travnja u Polukružnoj dvorani s početkom u 20 sati. Igraju: Mia Bujan, Ema Šunde i Dorotea Ilečić Sever, a za klavirom je glazbeni umjetnik i pijanist Viktor Čižić. Reprizne izvedbe na rasporedu su 2. i 3. travnja.

 

djevojke-s-rogovima-itd36
djevojke-s-rogovima-itd40
djevojke-s-rogovima-itd37
djevojke-s-rogovima-itd42

Predstava se referira na tri romana Slavenke Drakulić objavljena u izdanju Frakture – Frida ili o boli, Dora i Minotaur te Mileva Einstein, teorija tuge. Navedeni naslovi moći će se kupiti nakon premijerne izvedbe uz popust od 20%, a autorica Slavenka Drakulić potpisat će osobno svaki primjerak. Informacije o ulaznicama i terminima potražite ovdje.

djevojke-s-rogovima-itd28
djevojke-s-rogovima-itd29
djevojke-s-rogovima-itd30
Učitati još
Zatvori