

Novi uspjeh našeg filma: Netom prije dodjele američkog, osvojen je i francuski Oscar
Kratkometražni igrani film redatelja i scenarista Nebojše Slijepčevića te producenata Katarine Prpić i Danijela Peka, Čovjek koji nije mogao šutjeti osvojio je nagradu César za najbolji kratkometražni igrani film koju dodjeljuje francuska Akademija filmske umjetnosti i tehnike.
Nagrada César francuski je ekvivalent američkoj nagradi Oscar. Ekipa filma nakon svečane dodjele direktno putuje za Los Angeles, gdje također ima mogućnost osvojiti i ovaj prestižni zlatni kipić.
Podsjetimo, sjajne vijesti stigle su tog 23. siječnja iz Los Angelesa! Tada je službeno obznanjeno kako je Čovjek koji nije mogao šutjeti nominiran za Oscara u kategoriji najboljeg kratkometražnog filma.
U konkurenciji od 180 naslova koji su bili kvalificirani za nominaciju u kategoriji kratkometražnog igranog filma, članovi Američke akademije filmske umjetnosti i znanosti odabrali su svega 15 za najužu selekciju. Među navedenima za zlatni kipić službeno je nominirano pet naslova, a oni su:
Anuja
I’m Not a Robot
The Last Ranger
A Lien
The Man Who Could Not Remain Silent
PS: Detaljna lista svih nominiranih za nagradu Oscar čeka vas na linku, a ovdje doznajte više o filmovima koji su mu konkurencija.

Riječi redatelja
Čovjek koji nije mogao šutjeti prvi je hrvatski film nominiran za Oscara od osamostaljenja Hrvatske.
Presretan sam što smo dobili nominaciju, no malo mi je to još uvijek nepojmljivo. Vjerojatno ću do kraja shvatiti što smo napravili tek kad spakiramo kofere za Los Angeles. U cijeloj ovoj dugoj oskarovskoj kampanji puno mi je značila iznimna podrška cijele filmske zajednice. Zato posebno želim zahvaliti svim našim filmašima koji su zdušno navijali za nas, koji su pričali o našem filmu, dijelili na društvenim mrežama inserte iz filma i pozivali glasače AMPAS-a na naše projekcije, izjavio je povodom objave nominacije Nebojša Slijepčević.
Ovom nominacijom Nebojša Slijepčević i cijela ekipa filma ‘Čovjek koji nije mogao šutjeti’ zlatnim su slovima upisali Hrvatsku u povijest svjetske kinematografije. Članovi Američke Akademije prepoznali su kvalitetan i snažan autorski stil, kao i važnost teme kojom se Slijepčevićev film bavi. Zahvaljujem nevjerojatnom trudu i radu koji je ekipa Čovjeka uložila u promociju filma u SAD-u, i to u jako teškim i nepredvidivim uvjetima, i čast nam je da smo imali priliku pomoći u cijelom procesu, rekao je tim povodom ravnatelj Hrvatskog audiovizualnog centra Chris Marcich.

Žetva nagrada
Podsjetimo, film Čovjek koji nije mogao šutjeti već se može pohvaliti s tri sjajne nagrade. Uz spomenuti francuski Oscar, na 37. svečanoj dodjeli godišnjih priznanja Europske filmske akademije i Europsku filmsku nagradu (EFA), osvojio je i takozvani Europski Oscar, za najbolji kratkometražni film. A sjajan niz započet je još na Filmskom festivalu u Cannesu, gdje je osvojio Zlatnu palmu. Dosad je prikazan je dosad na više od 80 festivala diljem svijeta.
Uz sjajan prijem svjetske filmske kritike, na spomenutim je festivalima ovjenčan i brojnim priznanjima, poput Grand Prixa Međunarodnom filmskom festivalu u Melbourneu, nagrade publike na Međunarodnom festivalu Kurzfilmtage Winterthur, nagrade za najbolji film na Euro-Balkan Film Festivalu u Rimu, najboljeg glumca (Goran Bogdan) na Sulmona film festivalu (SIFF), najbolju fotografiju (Gregor Božič) na Filmskom kratkometražnom festivalu u Bukureštu i mnogih drugih. Zanimljivo, iste mu je večeri pristigla i nagrada za najbolji film ostvarena na Aguilar Film Festu (AFF), jednom od najistaknutijih festivala kratkog filma.

Ostani u korak
s trendovima
Prijavi se na Journal newsletter.
Put do Oscara
Kvalifikaciju za nominaciju za nagradu Oscar film Čovjek koji nije mogao šutjeti ostvario je zahvaljujući čak trima priznanjima: Zlatnoj palmi na Filmskom festivalu u Cannesu, Grand Prixu na Međunarodnom filmskom festivalu u Melbourneu te uvrštenju u selekciju festivala Manhattan Short.
Podsjetimo, prošle godine na shortlisti za animirane filmove bio je i hrvatski animirani film Eeva koji autorski potpisuju Lucija Mrzljak i Morten Tšinakov. Također, film Slučajna raskoš prozirnog vodenog rebusa Dalibora Barića je 2021. godine bio uvršten među 27 naslova koji su bili razmatrani za nominaciju za nagradu Oscar u kategoriji dugometražnog animiranog filma.
A upravo je jedan animirani film donio i jedinog Oscara našoj kinematografiji. Riječ je naravno o crtanom filmu Surogat Dušana Vukotića iz 1961. godine. Ujedno riječ je o prvom animiranom filmu izvan Sjedinjenih Američkih Država koji je 1962. godine osvojio zlatni kipić za najbolji crtani film. Hoće li mu se Čovjek koji nije mogao šutjeti pridružiti u povijesnim knjigama doznat ćemo nakon dodjele koja je planirana za nedjelju, 2. ožujka u Teatru Dolby.

Gdje možete pogledati film?
Ostvarenje Nebojše Slijepčevića zbiva se u kratkom, ali intenzivnom vremenskom intervalu, a u 13-minutnom filmu sabrana je tjeskobna strepnja, bešćutnost i surovost ratnih zbivanja. Posvećen zaboravljenom junaku Tomi Buzovu koji se 1993. u putničkom vlaku na liniji Beograd-Bar suprotstavio paravojnim snagama u akciji etničkog čišćenja, Čovjek koji nije mogao šutjeti dirljiv je prilog ultimativnoj borbi protiv zločina.
Scenarij za film, osnovan na istinitom događaju, napisao je redatelj Nebojša Slijepčević. Uloge u filmu nose Goran Bogdan (s kojim smo nedavno razgovarali o filmu, a intervju možete pronaći ovdje). Alexis Manenti, Dragan Mićanović, Silvio Mumelaš, Lara Nekić, Priska Ugrina, Dušan Gojić, Nebojša Pop Tasić, Mijo Pavelko, Martin Kuhar, Jakov Zovko i Robert Ugrina.
Televizijska premijera filma Čovjek koji nije mogao šutjeti odvija se u sklopu posebne emisije Noć Oscara u nedjelju, 2. ožujka, u 23.30 sati, na Prvom programu HRT-a, netom prije prijenosa svečane dodjele Oscara, koja počinje u 1 sat ujutro, 3. ožujka. Do tada, besplatno ga možete pogledati i na platformi na platformi ARTE.tv.
Foto: Profimedia, Promo