Hrvatski film i službeno je uvršten u najužu selekciju za nominaciju za nagradu Oscar
Hrvatski film i službeno je uvršten u najužu selekciju za nominaciju za nagradu Oscar

Hrvatski film i službeno je uvršten u najužu selekciju za nominaciju za nagradu Oscar

Sjajne vijesti stižu sa sjevronoameričkog kontinenta. Kratkometražni igrani film redatelja i scenarista Nebojše Slijepčevića i producenata Katarine Prpić i Danijela Peka (Antitalent), Čovjek koji nije mogao šutjeti uvršten je na takozvanu shortlistu od 15 kratkometražnih igranih filmova iz cijeloga svijeta koji su u utrci za nominaciju za nagradu Oscar Američke akademije filmske umjetnosti i znanosti.

U konkurenciji od 180 naslova koji su bili kvalificirani za nominaciju u kategoriji kratkometražnog igranog filma, članovi Američke akademije filmske umjetnosti i znanosti odabrali su svega 15 za najužu selekciju filmova koji će se razmotriti za nominaciju.

Ove vijesti stižu tek desetak dana nakon što je film u švicarskom gradu Luzernu na 37. svečanoj dodjeli godišnjih priznanja Europske filmske akademije, Čovjek koji nije mogao šutjeti osvojio je Europsku filmsku nagradu (EFA) za najbolji kratkometražni film. 

Oduševljen sam, nisam vjerovao da možemo dobiti dvije velike nagrade u jednoj godini. S tim da je ovo posebna nagrada jer ju dodjeljuje struka. Jako sam sretan što su europski glasači prepoznali i nagradili film o čovjeku kojem je humanost i ljudska solidarnost bila ispred nacije ili religije. Mislim da to nije samo pohvala našem filmu, nego i odraz vremena u kojem živimo, izjavio je redatelj Nebojša Slijepčević.

Čovjek koji nije mogao šutjeti
Čovjek koji nije mogao šutjeti

Film koji ostavlja trag

Sretni smo zbog još jedne velike nagrade za naš film, ponosni na Nebojšu, Gorana i cijelu ekipu filma i zahvalni koproducentima, fondovima te posebno Hrvatskom audiovizualnom centru na podršci filmu te Europskoj fillmskoj akademiji. Nakon Zlatne palme, film Čovjek koji nije mogao šutjeti vidjeli su deseci tisuća ljudi u Hrvatskoj i svijetu; želimo da i ova nagrada pomogne tome da film dođe do još publike, povodom nagrade izjavili su producenti Katarina Prpić i Danijel Pek.

Čovjek koji nije mogao šutjeti od svjetske premijere na Filmskom festivalu u Cannesu, gdje je osvojio Zlatnu palmu, prikazan je dosad na više od 80 festivala diljem svijeta, uključujući filmski festival u Torontu, Manhattan Short, PÖFF Shorts u Tallinu, Filmski festival u Stockholmu, Festival du Nouveau Cinéma i mnoge druge.

Uz sjajan prijem svjetske filmske kritike, na spomenutim je festivalima ovjenčan i brojnim priznanjima, poput Grand Prixa Međunarodnom filmskom festivalu u Melbourneu, nagrade publike na Međunarodnom festivalu Kurzfilmtage Winterthur, nagrade za najbolji film na Euro-Balkan Film Festivalu u Rimu, najboljeg glumca (Goran Bogdan) na Sulmona film festivalu (SIFF), najbolju fotografiju (Gregor Božič) na Filmskom kratkometražnom festivalu u Bukureštu i mnogih drugih. Zanimljivo, iste mu je večeri pristigla i nagrada za najbolji film ostvarena na Aguilar Film Festu (AFF), jednom od najistaknutijih festivala kratkog filma.

Čovjek koji nije mogao šutjeti
Čovjek koji nije mogao šutjeti

Može li nakon europskog, osvojiti i američkog Oscara?

Kvalifikaciju za nominaciju za nagradu Oscar film Čovjek koji nije mogao šutjeti ostvario je zahvaljujući čak trima priznanjima: Zlatnoj palmi na Filmskom festivalu u Cannesu, Grand Prixu na Međunarodnom filmskom festivalu u Melbourneu te uvrštenju u selekciju festivala Manhattan Short.

Također, uvršten je na listu odabranih filmova koji su u utrci za nominaciju za Nagradu ​César koju dodjeljuje francuska Akademija filmske umjetnosti i tehnike.

Čovjek koji nije mogao šutjeti za Europsku filmsku nagradu natjecao se uz još četiri kratkometražna filma u jedinstvenoj kategoriji neovisno o filmskom rodu: portugalski igrani film 2720, nizozemski animirani film Wander to Wonder te dva filma francuske proizvodnje: igrani Clamor i igrano-animirani Djevojka koja eksplodira.

Europsku filmsku nagradu (EFA) u kategoriji kratkometražnog filma dosad su osvojila dva hrvatska naslova: njemačko-hrvatska koprodukcija Kokoška Une Gunjak 2014. godine te Piknik Jure Pavlovića 2015. godine

Čovjek koji nije mogao šutjeti
Čovjek koji nije mogao šutjeti

Gdje možete pogledati film?

Film Čovjek koji nije mogao šutjeti od 16. do 22. prosinca diljem Hrvatske možete pogledati u sklopu Maratona kratkometražnog filma. On se održava već dvanaestu godinu zaredom povodom najkraćeg dana u godini, 21. prosinca, te tako obilježava i slavi kratku filmsku formu, stvarajući jedinstvenu priliku da posjetiteljima diljem zemlje omogući gledanje kratkometražnih naslova na kino platnima. Ove godine, pored sudjelovanja 25 ekrana Kino mreže i pridruženih lokalnih kina diljem Hrvatske, a u suradnji s platformom Kinoholik, program će biti realiziran na još 8 zagrebačkih lokacija u centrima za kulturu ili mjesnim odborima.

Kina Kino mreže koja sudjeluju u programu su: Kino Gaj (Varaždin), Kino Samobor, Kino Veli Lošinj, Kino Krapina, Kino Velebit (Koprivnica), Kino Valli (Pula), Kino Korčula, Kino Zabok, Kino Marof, Kino Slatina, Dvorana Galženica (Velika Gorica),  Kino Pazin,  Kino Novalja, Kino Novska, Kino Labin, Kino Moslavina (Kutina), Art-kino Croatia (Rijeka), Dječja kuća Rijeka, Kino Križevci, Kino Arsen (Šibenik), Kino Dom kulture Nova Gradiška, Kino 30. svibnja (Daruvar), Kinoteka Zlatna vrata (Split), Kino Mediteran Split, Dokukino KIC (Zagreb) i Art kino Metropolis (Zagreb) te pridružena kina: Foto-kino klub Beli Manastir i Kino Radnički dom (Delnice).

U suradnji s platformom Kinoholik u Zagrebu program prikazuje čak 8 nezavisnih ekrana: Mikro-kino MaMa, Mjesni odbor Horvati-Srednjaci , Mjesni odbor Gajevo, Centar za kulturu i obrazovanje Susedgrad, Mjesni odbor Podsused (KINO Podsused), Mjesni odbor Borongaj- Lugovi, Centar za kulturu i informacije Maksimir te Kulturni Centar Dubrava.

Detaljni raspored projekcija potražite na društvenim mrežama pojedinih kina ili platformi Kinoholik.hr  (za zagrebačke lokacije).

Nadalje, od 16. siječnja 2025. godine dirljiva islandska filmska elegija Kad svane dan i hrvatska kratkometražna bravura snažne antiratne poruke Čovjek koji nije mogao šutjeti, u domaćim kinima prikazivat će se na zajedničkim projekcijama. Dva će se filma prikazivati zajedno na projekcijama diljem Kino mreže i u kinima CineStar.

Emilia Pérez
Emilia Pérez

Tko su ostali dobitnici europskog Oscara?

Ovogodišnja dodjela nagrada prošla je u znaku filma Emilia Pérez. Osim što je stekao nagradu za najbolji film i najbolji scenarij te montažu, osvojio je i nagradu za najboljeg redatelja koja je otišla u ruke Jacquea Audiarda. Zanimljivo, riječ je i o filmu koji je na američkim Oscarima (do sada) sjajno kotira, te se na objavljenim prednominacijama spominje u šest kategorija.

Karla Sofía Gascón, koja glumi naslovni lik, osvojila je nagradu za najbolju glumicu postavši tako prva trans glumica koja je pobijedila u ovoj kategoriji. Na veliko iznenađenje pobjednik u muškoj kategoriji, ispred favoroziranih Daniela Craiga i Ralpha Fiennesa, bio je gvinejski glumac Abou Sangare.

Nagrada za najbolji dokumentarni film pripala je No Other Land, potresnom dokumentaracu o suradnji, prijateljstvu i otporu protiv apartheida na okupiranoj Zapadnoj obali u Palestini. Najboljim animiranim filmom proglašen je pustolovni film Flow.

Detaljna lista dobitnika dostupna je na linku.

Foto: Promo, IMDb

Učitati još
Zatvori