U samom centru pitoresknog Rovinja, uzdiže se jedan od zanimljivijih filmskih festivala u Hrvatskoj. Vodeći se idejom intimnog, boutique događanja, ovaj mali festival izdvaja se iz mase sličnih manifestacija i programom; kojim obuhvaća filmove tematski bazirane na antropologiji i etnometodološkim istraživanjima. Premda zvuči stručnije od mnogih koji izazivaju atrakciju zabavnim naslovima, Etno Film Festival donosi ponajbolje iz svjetske produkcije dokumentarnih filmova koji prate adaptaciju društva kroz njegove korake i rast.
‘Uspjeli smo se izdvojiti i unutar te tematike naglašavajući u programskoj selekciji antropološku metodologiju koja se iščitava u autorefleksivnosti i etici prikazivanja drugoga koja mora biti jasna i čitljiva kroz film. Većina festivala prikazuje klasične etnografske teme renomiranih etnologa, koji zapravo vizualno nisu atraktivni. A film kao medij komunikacije mora biti atraktivan i istovremeno lišen komercijalne estetiziranosti. Ta sposobnost ne mora biti nužno izražena samo kod antropologa već i filmskih autora koji jednostavno znaju prenijeti tu kulturu u najiskrenijem obliku’ objasnila je voditeljica projekta Tamara Nikolić Đerić.
‘Festival su oblikovali i ljudi koji su kroz godine dolazili. Intimno i malo je, ali gosti su nam relevantni. Popratni programi i radionice stavljaju naglasak na vizualnu antropologiju i studenti iz svijeta su pokazali veliki interes za sudjelovanje. Eksperimentiramo i nakon osam godina’ nadodao je voditelj vizualnih komunikacija Agron Lešdedaj, koji je svojim pristupom i kontinuirano kreativnim radom postavio standarde u izdvajanju festivalskog programa vizualnim tumačenjem.
‘Ovako mali i specijalizirani festival kontinuirano dobiva i potporu HAVC-a, što je dobar pokazatelj da i u isključivo filmskom sektoru postoji interes i razumijevanje za vrijednost programa koji postavljamo u lokalnoj zajednici, pružajući joj pogled izvana’ objašnjava Tamara uz čije riječi zaključujem koliko je bitno nuditi publici kvalitetan sadržaj, donekle ju i educirati pokazujući joj raznovrsnost određene tematike. Publika Etno Film Festivala već godinama raste s njim i širi svoj interes za dokumentarne i antropološke filmove, a Rovinj i Hrvatska njime su dobili mogućnost za upoznavanje svjetskih kultura, univerzalnog jezika filmske strukture i ponajviše prostor za širenje vidika.
Etno Film Festival ove je godine proslavio osmi rođendan i potvrdio kako kvaliteta jamči prepoznatljivost ne samo na lokalnoj već i internacionalnoj sceni te je kao mali filmski festival postao idealno utočište za filmaše i antropologe. Zaista, atmosfera na EFF-u nije nalik ni jednom drugom filmskom festivalu koji sam posjetila. Osjeća se potreba autora da publici približe svoj rad, da konstruktivno razmjenjuju ideje sa svojim kolegama i upoznaju se s promatračima, podupirući jedni druge; pronalazeći sličnosti i razlike u pristupu. Možda je i do Rovinja i morskog ugođaja, ali svakako je riječ o rijetko kvalitetnom projektu koji nudi mnogo zaljubljenicima u dokumentarnu tematiku.
Foto: Julien Duval