Kosa je zasigurno jedan od ključnih faktora dobrog stila kod muškaraca. Muškarci su oduvijek obraćali pažnju na svoj izgled, ali za razliku od žena, manje su otvoreni dijeliti svoje navike. Većina muškaraca nastoji izgledati njegovano, ali i provesti što manje vremena u kupaonici. Zbog toga su skloni skraćivanju kose. Manje kose znači manje održavanja, zar ne? Promjene na kosi potpuno su normalne, pogotovo kad uđete u 40-e. Kosa je na mnogo načina odraz onoga što se događa u našim tijelima, a kako starimo, ona prolazi kroz promjene kao i sve ostalo. Ni postizanje sjajne kose ne zahtjeva puno truda, sve dok znate što trebate učiniti i kako izgleda pravilna njega kose kod muškaraca iznad 40 godina.
Što se događa s kosom u 40-ima?
Kako starimo, hormoni u našem tijelu se mijenjaju, a posebno za muškarce razina testosterona počinje se smanjivati. Jedan od utjecaja je smanjenje protoka krvi u vlasištu, što bi ga moglo učiniti sušim i ljuskavijim. Suho vlasište i kosa također se mogu povezati sa smanjenjem uljnih vlasišta na tjemenu. Ovaj i drugi znakovi, poput pojave sijedih vlasi, mogu početi već u 30-ima. No, najčešće pitanje kod muškaraca u 40-ima je prorjeđivanje kose. Iako je istina da dvije trećine muškaraca prijavljuju gubitak kose do svoje 35 godine, ovaj postotak raste i s godinama.
Najčešća zamjerka među muškarcima u 40-ima je da im se kosa stanjuje. Ovo prirodno stanjivanje je zato što se starenjem životni ciklus naše kose usporava i faza opadanja produžava, dok se faza rasta skraćuje. No, samo zato što primijetite da vam se kosa stanjila, ne znači da ćete oćelaviti. Prorjeđivanje i ćelavljenje dva su različita pojma. Postoje razni razlozi zbog kojih bi netko mogao početi gubiti kosu: dob, genetika, prehrana, lijekovi, stres. Čak je nedavno došlo do porasta gubitka kose zbog stresa povezanim s COVID-19. Normalno je da kosa ispada. Gubitak od 70 do 100 vlasi dnevno potpuno je normalan fiziološki proces, posebice opadanje kose pri pranju. Kad uočite promjene na svojoj kosi, uvedite male promjene u svoju rutinu jer možete napraviti veliku razliku i izgledat ćete bolje nego ikad.
Promijenite šampon
Jedna od prvih stvari koje možete učiniti kad primijetite promjene na kosi, posebno ako primijetite suhoću ili perutanje na tjemenu, jest da promijenite šampon. Dobro je znati koji tip kose imate – ravnu, tanku, kovrčavu, suhu, masnu… Kupite šampon namijenjen vašem tipu kose. Šamponi sadrže specifične sastojke od kojih određene vrste kose imaju koristi. Na primjer, kovrčavoj kosi treba nešto s više hidratantnih sastojaka, dok formule za tanku kosu sadrže sastojke koji pomažu u volumizaciji.
Pranje kose jeftinim šamponom je poput pranja automobila sapunom za ruke. Šamponi formulirani s puno oštrih sastojaka koji se obično nalaze u jeftinijim proizvodima, mogu ukloniti previše onih prirodnih ulja koja štite i hidratiziraju vašu kosu. Stoga, prilikom pranja kose upotrijebite nježnu formulu koja ne sadrži sulfate i sadrži prirodne sastojke. Sam šampon neće izravno utjecati na gubitak kose, ali osiguravanje vlasišta u najboljem mogućem obliku može biti važan dio liječenja gubitka kose.
Ne preskačite regenerator
Prevarili ste se ako ste mislili da je pranje kose šamponom dovoljno. Njega kose ipak zahtijeva malo više – regenerator. Nakon šampona, nanesite na kosu regenerator i isperite ga. Korištenje regeneratora nakon šamponiranja može vam nadoknaditi izgubljena ulja i održati kosu zdravom. Pokušajte regenerator nanijeti na početku tuširanja i neka bude posljednje što ispirete. Fina ili tanja kosa i dalje ima koristi od vlage, ali zahtijeva lagani regenerator. Dobro je pravilo, što je kosa finija, to bi proizvod trebao biti više na bazi vode. Nakon regeneratora lakše ćete počešljati kosu i oblikovati je, a „letenje“ vlasi bit će stvar prošlosti.
Ne perite kosu svakog dana
Varate se ako mislite da je svakodnevno pranje kose šamponom idealno za vaše tjeme i kosu. Perete li kosu svaki dan, radite više štete nego koristi. Što je češće perete, to se više masti. Pretjeranim šamponiranjem uklanjate ulja s vlasišta. Uklanjanjem tih ulja vaše će vlasište postati suho te će početi pojačano lučiti sebum zbog čega će se vaša kosa brze mastiti, a postoji mogućnost da dobijete i prhut. Za većinu muškaraca tri do četiri pranja kose tjedno su dovoljna. Vlažnu kosu nakon pranja pobrišite ručnikom, ali nemojte agresivno trljati.
Pazite na vlasište
Kako bi održali vlasište zdravim, koristite uobičajeno sredstvo za čišćenje vlasišta. Neutrogena T-Sal šampon sadrži salicilnu kiselinu te može pomoći u uklanjanju nakupina mrtvih stanica. Nježno masirajte vlasište prstima i noktima. Koristite sredstvo za čišćenje vlasišta jednom tjedno da biste bili sigurni da je vaše vlasište pripremljeno i uravnoteženo.
Koristite tretmane kose
Kosa se s godinama počinje prirodno stanjivati, a to je zato što se životni ciklus kose usporio. Faza osipanja postaje dulja, a faza rasta sve kraća, što zajedno s minijaturizacijom folikula dlake može stvoriti cjelokupno stanjivanje. Da bi se borili protiv toga, stručnjaci preporučuju redovito korištenje tretmana za kosu. Tretman poput René Furterer trifaznog progresivnog koncentriranog seruma produljuje fazu rasta. Ukoliko primjetite neko opće stanjivanje ili nešto drastičnije, preporučeno je započinjanje provjerenih tretmana – minoksidila i finasterida, koji dokazano pomažu u suzbijanju gubitka kose.
Ne upotrebljavajte više proizvoda nego što vam je potrebno
Više je bolje, zar ne? Ne u slučaju proizvoda za kosu. Muškarci uglavnom koriste više proizvoda za kosu nego što im zapravo treba. Uvijek možete dodati još proizvoda ako vam zatreba, ali ako odete predaleko, jedino što možete učiniti je vratiti se pod tuš. Nećete pogriješiti ako u svoju rutinu uvrstite kokosovo ulje. Kokosovo ulje idealno je rješenje za obnovu hidratacije. Preporučeno je koristiti kokosovo ulje svakih nekoliko tjedana ili čak jednom tjedno – ovisno o tome koliko je kosa suha. Pokazalo se da je kokosovo ulje korisno za kosu, ali može začepiti folikule dlake na tjemenu što dovodi do izbijanja ako ga previše upotrebljavate.
Koristite nove proizvode za oblikovanje kose
Krajnje je vrijeme da potražite proizvod koji će biti nezamjenjiv pomoćnik u svakodnevnom oblikovanju vaše kose. Gel tanku kosu može učiniti još tanjom, tako da se za oblikovanje kose prakticira pjena i sprej. Nanesite malu količinu pjene na vlažnu kosu i oblikujte je po želji. Kosa će dobiti na volumenu i teksturi. Osim pjene, možete koristiti i sprej, koji se također nanosi na vlažnu kosu. Nakon što ste nanijeli sprej na kosu, pustite da se osuši na zraku ili upotrijebite sušilo za kosu. Uz sušilo i češalj, nezaobilazan beauty gadget je četka koja bi trebala biti dio osnovne opreme za mušku frizuru. Uložite u četku s prirodnim dlakama ili četku s masažnim zaobljenim plastičnim, gumenim ili drvenim dlakama. Pomaknite svoje granice i ne bojte se kreativnih frizura!
Nemojte sami rezati kosu
Ako paničite jer gubite kosu, nemojte posezati za škarama. Brijač će moći preuzeti kontrolu nad situacijom. Moći će vam objektivno pogledati vlasište i savjetovati vas o najboljem rješenju.
Drugačije postupajte sa sijedom kosom
Bijela kosa, odnosno sijede, bile su općeprihvaćeni simbol moći. Sijede dlake su prirodne i događaju se zbog propadanja minerala u našem tijelu. Ono što uzrokuje bijelu kosu je kada folikula dlake gubi melanin te se počinju događati gradacije u boji. Dlaka dok još ima melanina, poprima tek sivkastu boju, a onda kada uopće više nema melanina, postaje potpuno bijela. Ovisno o tome koliko imate sijede kose može se promijeniti način na koji trebate brinuti o svojoj kosi. Siva kosa ima tendenciju da bude žilavija. Najbolji način za održavanje sijede kose svježom je upotreba srebrnog šampona, koji uklanja s kose nepoželjne žute tonove i obnavlja prirodnu nijansu sijede.
Prehrana je važna
U nekim slučajevima drastične promjene na kosi, poput brzog osipanja ili stanjivanja, mogu biti znak većeg problema. Da bismo imali sjajnu kosu, moramo se pozabaviti svim čimbenicima rasta protiv kose i ciklusa kose, a to uključuje i prehranu. Vitamini su ključni za sveukupno zdravlje te je preporučeno da svoju prehranu nadopunite hranom bogatom antioksidansima te eventualno uzimate dodatke za kosu. Dodajte vitamine B6 i B12, a kad smo već kod toga, kvalitetno je i riblje ulje.
Posjetite dermatologa
Kad god primijetite promjene na kosi i prije nego što započnete novi dodatak ili lijekove protiv gubitka kose, trebate ugovoriti sastanak s dermatologom ili trihologom – osoba koja je specijalizirana za probleme kose. Dermatolog je taj koji će procijeniti što se događa i reći vam bi li to moglo biti povezano s većim problemom prije nego što vam savjetuje plan djelovanja. Gubitak kose mogao bi biti simptom većeg problema poput psorijaze, koji bi mogao imati dalekosežnije posljedice.
Foto: Instagram, Notino, Neutrogena