![Filip Trezner nova je generacija poduzetnika: “Nesretan djelatnik je isto kao neispravan stroj u proizvodnji”](https://www.journal.hr/wp-content/uploads/2025/02/Filip-Trezner-3-1080x1620.jpg)
![Filip Trezner nova je generacija poduzetnika: “Nesretan djelatnik je isto kao neispravan stroj u proizvodnji”](https://www.journal.hr/wp-content/uploads/2025/02/Filip-Trezner-6-scaled.jpg)
Filip Trezner nova je generacija poduzetnika: “Nesretan djelatnik je isto kao neispravan stroj u proizvodnji”
Tvrtka Izvan fokusa, svijetla je točka na hrvatskoj audiovizualnoj sceni i sjajan primjer ispreplitanja kreativnosti i društvene odgovornosti. Sukladno imenu, njezin fokus nije samo na profitu, već i na stvaranju pozitivnog utjecaja na društvo. Od osnutka 2011. godine, njihov rad obogaćuje domaći kulturni prostor, stvarajući platformu za mlade autore. Ključna figura ove kompanije je Filip Trezner, mladi i strastveni producent. Postavio je visoke standarde ne samo u produkciji, već i u načinu na koji se posvećuje društvenim pitanjima, a to ga je činilo našim idealnim sugovornikom u sklopu serijala Journal Business.
![Filip Trezner](https://www.journal.hr/wp-content/uploads/2025/02/Filip-Trezner-2-1080x1620.jpg)
- Za početak, volimo našim sugovornicima dati priliku da se sami predstave. Shodno tome, tko je Filip Trezner?
Teško pitanje 🙂 Svakako me najviše obilježava moj posao – produkcija televizijskog i video sadržaja, organizacija manifestacija, u početku karijere fotografiranje, a danas i ugostiteljstvo. Većina navedenog objedinjeno je kroz tvrtku Izvan fokusa i istoimenu udrugu, a koju vodim već preko deset godina. Bavimo se produkcijom televizijskih serija, dokumentaraca, reklama, video spotova i drugih audiovizualnih sadržaja.
Veliki sam ljubitelj manifestacija, festivala i drugih događanja pa se bavimo i time, a od nedavno u sklopu manifestacija otvorili smo i mobilno ugostiteljstvo. Zajednički nazivnik svemu navedenom je kreativnost. Volim pokretati nove stvari, istraživati i riskirati s poduzetničkim projektima. Kroz život sam puno volontirao, posebice u kulturi, a to sve je kroz udrugu i dovelo do današnje tvrtke.
![Filip Trezner](https://www.journal.hr/wp-content/uploads/2025/02/Filip-Trezner-4-1080x720.jpg)
- Okarakteriziran si kao predstavnik nove generacije poduzetnika. Kakva to ona po tebi jest, odnosno treba biti?
Mislim da danas poduzetnike ne motivira samo ostvarivanje profita, već stvaranje neke nove, dodatne vrijednosti za cijelu zajednicu. Mnogi pokreću poduzetničke pothvate radi pozitivnog utjecaja, odnosno promjene postojećih modela rada. Žele doprinijeti, ostaviti neki značajniji trag prije nego samo ostvariti profit i biti jedni u nizu sličnih. Danas je i lakše nego prije postati poduzetnik radi cijelog niza digitalnih alata koji traže male početne investicije. Puno je novih, mladih poduzetnika koji se bave isključivo digitalnim poslovanjem.
Taj digitalni aspekt naglasio je i autentičnost poduzetnika odnosno osobni brand. Više nije dovoljno da samo brend kompanije bude prepoznatljiv – osnivači i lideri grade osobne brendove kroz društvene mreže, javne nastupe i komunikaciju. Barem sam u svom okruženju stekao dojam da ta nova generacija poduzetnika brže počinje vraćati zajednici. Pokreću se razni donacijski projekti, brine se o održivosti, financira se kultura, potiče se volontiranje i druge slične aktivnosti već u ranoj fazi razvoju tvrtke. To je ono što je i meni najljepše u ovom poslu i po mom mišljenju ključna karakteristika nove generacije poduzetnika.
![Filip Trezner](https://www.journal.hr/wp-content/uploads/2025/02/Filip-Trezner-5-1080x720.jpg)
- Tvrtka Izvan fokusa nastala je iz udruge srednjoškolaca. Što je bila najveća prekretnica u njenom rastu? Koji su najveći izazovi s kojima ste se susreli?
Imali smo tu sreću da je naš hobi – film i fotografija – ujedno postao naša profesija. Vrlo rano, još u prvom razredu srednje škole, počeli smo fotografirati i snimati vlastite amaterske radove. Sudjelovali smo i u radu brojnih drugih udruga, kinoklubova, festivala te s vremenom svoj hobi počeli pretvarati u profesiju. Cilj nam je u početku zapravo bio financirati troškove studiranja kroz komercijalnu upotrebu fotografiranja i snimanja. To je taman i bio period kada je sve veći naglasak s fotografije prelazio na video.
Najveća prekretnica bio je odlazak na fakultet. U tom periodu krenuo je snažan rast naše djelatnosti, otvorilo nam se tržište Zagreba i s vremenom je bilo toliko komercijalnih projekata da smo odlučili otvoriti tvrtku, a udrugu zadržati za projekte u kulturi i volontiranje.
To je i do danas ostao odličan balans jer profit koji ostvaruje tvrtka kroz naše donacijske programe “U fokusu” ulažemo u nove mlade umjetnike putem stipendija i/ili financiranjem njihovih studentskih filmova. Time na neki način želimo pomoći nekome tko se nalazi u situaciji u kojoj smo i mi bili na početku svoje karijere i dati im poticaj da nastave dalje.
![Filip Trezner](https://www.journal.hr/wp-content/uploads/2025/02/Filip-Trezner-6-1080x720.jpg)
- Kako ti osobno balansiraš između kreativnosti i poslovne strane produkcije?
Ovo je najveći izazov svima koji se bave kreativnim poslom. U jednom trenutku dogodi se da tvrtka postane prevelika i jednostavno ponestane vremena za baviti se kreativnim segmentom poslovanja. Ja sam isto krenuo kao fotograf na početku, ali s vremenom sam prestao fotografirati jer je posao produkcije i koordinacije cijele tvrtke preuzeo sve moje vrijeme. Uvijek malo žališ za takvim stvarima, ali ovo što danas radimo dovoljno me ispunjava i dalje. S vremenom sam se više usmjerio u koordiniranje kreativnog potpisa cijele produkcije, a manje na samostalne kreativne projekte poput fotografiranja.
![Filip Trezner](https://www.journal.hr/wp-content/uploads/2025/02/Filip-Trezner-2-1-1080x720.jpg)
- Koji su neki osnovni postulati kojih se držiš u svom radu?
Kroz godine rada te se stvari mijenjaju, ali neki osnovni postulati kojih se nastojim držati su:
1. Tim je najvažniji resurs tvrtke,
2. Dugoročni značaj ispred kratkoročnog profita,
3. Učenje kao konstanta,
4. Kreativnost i kvaliteta ispred brzine
Naravno, ponekad bude teško prioritizirati kvalitetu i kreativnost ispred brzine, u slučajevima kada klijent inzistira na kratkim rokovima. No, navedenog se nastojimo držati. Posebno bih istaknuo važnost tima i međuljudskih odnosa. To je u kreativnim i kulturnim industrijama možda i najvažnije, jer ako dolaziš nesretan i nemotiviran na posao nitko od tebe ne može očekivati veliku stvaralačku snagu. A tvrtke u kreativnoj industriji ovise o stvaralaštvu i kreativnosti pojedinaca u svom timu. Nesretan djelatnik na kreativnoj poziciji je isto kao neispravan stroj u proizvodnji. Samo što ovdje ne treba promijeniti stroj, već unaprijediti radnu atmosferu. Ponekad je to i puno teži zadatak.
![Filip Trezner](https://www.journal.hr/wp-content/uploads/2025/02/Filip-Trezner-1-1-1080x720.jpg)
- Na koji si projekt do sada posebno ponosan?
Bavimo se jako širokom lepezom djelatnosti i zaista je teško izdvojiti jedan projekt. Međutim u zadnje vrijeme jako smo ponosni na naše nove dokumentarne serije koje proizvodimo za nacionalne televizije. Veliki je gušt bio upaliti televizor ove jeseni, kad smo imali čak tri različita TV serijala na programu i to Put rijeka – dokumentarnu seriju o životu mještana uz rijeku na HRT1, Naše male fešte – seriju o specifičnim i zanimljivim lokalnim feštama također na programu HRT1 te Startaj Hrvatska – emisiju o mladim poduzetnicima početnicima koja se emitirala na NovojTV.
U sektoru tvrtke koja se bavi eventima svakako bih istaknuo naš novi projekt otvaranja beach bara Snackhouse Oz na obali rijeke Kupe. Jednostavno smo htjeli u kontinentalnoj Hrvatskoj ponuditi turistički proizvod koji će se istaknuti i kvalitetom, pristupom i ulaganjem – kao da smo na obali. Naši gosti su to prepoznali i preživjeli smo sezonu! Ovo je jedan od mojih novih projekata u okviru kojih želim raditi na razvoju dodatnih djelatnosti i bio sam vrlo napet u proljeće jer smo pokretali nešto novo nakon dužeg vremena. Pa me uspjeh ove ideje posebno veseli.
![Filip Trezner](https://www.journal.hr/wp-content/uploads/2025/02/Filip-Trezner-3-1-1080x720.jpg)
- A na čemu trenutačno radiš?
U ovom trenutku pripremamo se za početak novog projekta financiranog iz fondova Europske unije, a koji bi nam trebao omogućiti dodatni rast i razvoj, uz aktivan razvoj drugih projekata. Među novim projektima istaknuo bih dokumentarni serijal u proizvodnji Apetitlih, koji obrađuje temu gastro specijaliteta austro-ugarske kuhinje, nekada i danas, a koji proizvodimo za Hrvatsku radio televiziju. Završetku tog projekta i emitiranju se veselimo, a mislim da će i gledatelji uživati u onome što smo im pripremili.
![Filip Trezner](https://www.journal.hr/wp-content/uploads/2025/02/Filip-Trezner-1-1080x720.jpg)
- Vjerujemo kako si dobio niz savjeta, je li se neki pokazao posebno korisnim?
Teško mi se u ovom trenutku sjetiti jednog konkretnog savjeta koji bi se pokazao posebno korisnim. Ali generalni savjet za za sve nove poduzetnike je dati si priliku da udahnete, promislite, prespavate i onda donesite odluku. Danas se sve zbiva jako brzo, preko poruka, odluke se donose impulzivno i na licu mjesta. Mislim da je važno ipak malo promisliti i potom donijeti odluku. Nije sve u brzini. To je savjet koji mi i danas puno pomaže, iako ga se nije lako uvijek pridržavati.
![Filip Trezner](https://www.journal.hr/wp-content/uploads/2025/02/Filip-Trezner-3-1080x1620.jpg)
- Što si, na poslovnom planu, priželjkuješ u budućnost?
Kao poduzetniku, cilj mi je uz razvoj svih postojećih djelatnosti dodatno diverzificirati poslovanje. Imati lepezu raznih djelatnosti kojima se bavim, a kako bi samo poslovanje ipak bilo stabilnije i malo otpornije na vanjske utjecaje. Korona je bila školski primjer kako nije dobro “sva jaja držati u istoj košari”. Ali u cijelom tom rastu i razvoju tvrtke koji priželjkujem, najviše bih volio zadržati ovu atmosferu u ekipi koju sada imamo. To će, vjerujem, biti i najveći izazov, ali nadam se da ćemo uspjeti ostati svoji.
Foto: Izvan Fokusa