Ovo mi je bio prvi put da nešto pečem s gotovim bezglutenskim miksom brašna kojeg ima za kupiti u dućanima.
Obično sama nešto smiksam ili pri pečenju kruha koristim različite sjemenke i jaja.
S obzirom da nemam iskustva s ovim brašnom, potražila sam recept na internetu te ga prilagodila.
Prvotna ideja je bila da napravim kiflice sa slatkim i slanim punjenjem. Kao što vidite na fotografijama, svašta sam pripremila i poslagala po stolu, ali tijesto nije bilo dovoljno “rastezljivo” za kiflice. Stoga sam na kraju odlučila napraviti bublice, odnosno kruščiće, koje svakako možete iskoristiti na više načina.
Zapravo je recept vrlo jednostavan i gotov u tren oka. Ako želite, bezglutensko brašno možete zamijeniti običnim pšeničnim brašnom. Napravila sam 6 manjih bublica, ako mislite da će vam to biti malo, odmah udvostručite dozu. Tijesto će na kraju biti prhkije, ali svakako ukusno i hrskavo!
Najbolje ih je konzumirati odmah, čim se malo ohlade. A vjerujem i da neće duže od toga potrajati 🙂
Krenimo na recept!
Sastojci:
250 g bezglutenskog miks brašna
3 ravne žličice praška za pecivo
1 bjelanjak
125 g svježeg sira
50 ml maslinovog ulja
50 ml bademovog mlijeka
Prstohvat soli
Premaz:
1 žumanjak
1 žlica mlijeka
Sjemenke kima ili sezama
Priprema:
Zagrijte pećnicu na 180 stupnjeva. Pomiješajte sve suhe sastojke, te im dodajte mokre. Umijesite tijesto rukama. Podijelite ga na 6 jednakih dijelova. Formirajte male bublice, premažite žumanjcem u koje ste prethodno dodali mlijeko, te ih pospite sjemenkama kima ili sezama. Može i bez.
Kruščiće pecite 20 – 25 minuta.
Ja sam ih jela uz svježi kozji sir, med te džem od naranči. A slana verzija je bila uz kravlji svježi sir, feta sir, malo maslinovog ulja te svježi timijan.
Evo i recepta za džem od naranče:
Ogulite 3 velike naranče te ih kuhajte na laganoj vatri s 1 cijeđenim limunom, 1 čašom vode i 1 žlicom naribane narančine korice. Džem se kuha i do sat vremena. Posudu u kojoj ga budete kuhali poklopite. Kada vidite da je tekućina skoro isparila dodajte 2 žlice meda te pojačajte vatru. Nastavite kuhati džem konstantno miješajući dok se ne zgusne. Pustite ga se ohladi (dodatno će se zgusnuti) te ga čuvajte u hladnjaku u staklenci.
Za više gastro doživljaja pratite moj Instagram i Facebook profil te Kuživancija blog. Uživajte! 🙂