Luna Džidić koja stoji iza blogova Kriška i po i Plavetna obožavateljica je prirodne hrane, ljekovitog bilja i autentičnih okusa, zagovarateljica veganskog i održivog načina života, svestrana istraživačica i avanturistica… Recepte kroji po principu ‘jednostavnost je ljepota’, sa što manje sastojaka i što kraćom pripremom. Tanjur s njezinim potpisom uvijek ima dovoljno, ali nikad previše, uvijek je jednostavan, ali nikad preobičan – i obavezno podjednako fin, zdrav i lijep. U svemu što radi teži zadržati pune i prave okuse namirnica, kao i njihova nutritivna svojstva, te poručiti da se svi možemo hraniti zdravo i lagano i u ubrzanom tempu života (kao i da biljna prehrana uopće, ali uopće nije dosadna). Upoznajte Krišku i po, novo pojačanje u redovima Malog placa koje će u naše živote redovito donositi recepte za predivne veganske zalogaje, kao i inspiraciju za održivo življenje. Ukusni i zdravi, slatki i slani, prirodni i lagani – ne propustite ih isprobati baš sve jer su baš svi – njam!
Inspirirana sezonskim okusima, Kriška i po složila je prvi recept za super krokete od batata i heljde na tamnom zelenju, sve skupa ‘podebljano’ kremastim umakom od konopljinih sjemenki. Lagano, hranjivo i zasitno, i za polizat’ prste i tanjur!
Kroketi od batata i heljdinog brašna
“Nakon što sam raspisala pola bloga receptima u azijskom stilu i razmišljala o tome da se preselim u jugoistočnu Aziju (iako ni to nije loše, kaj ne?), zagrebački Mali plac me vratio u hrvatsku stvarnost s gomilom prekrasnih sezonskih namirnica od lokalnih OPG-ova, koje su me podsjetile na jedan od razloga zašto se uvijek rado vraćam na ove prostore – zaista imamo kvalitetnu hranu u odnosu na velik dio ostatka svijeta, relativno čist zrak, vodu i zemlju i pravo bogatstvo okusa i zdravlja u onome što iz te zemlje izraste.
Iako se čini kao da se zima ovih dana pretvorila u proljeće, ponuda lokalnog povrća i voća još uvijek je debelo zimska. U našem se podneblju zaista nije teško hraniti sezonski kroz cijelu godinu, pa tako čak i zimi imamo velik izbor nutritivno bogatih biljnih namirnica – raznih vrsta zelenog lisnatog povrća, korijenasto i gomoljasto povrće, krumpire, brokulu, bundevu, jabuke, citruse… Kombinirajući ove namirnice s raznim sjemenkama, orašastim plodovima, gljivama, cjelovitim žitaricama i začinima koji griju tijelo možemo dobiti izvrsne hranjive zimske obroke.”
Recept za krokete od batata i heljdinog brašna s lisnatim povrćem i umakom od konopljinih sjemenki pronađite u nastavku.
Sastojci za krokete:
- 1 šalica narančastog batata narezanog na kockice
- 1/3 šalice vode od kuhanja batata
- 1/2 šalice heljdinog brašna
- 1 prstohvat himalajske soli
- 1 prstohvat sode bikarbone
- 1 prstohvat kurkume
- 1 prstohvat bijelog papra
- 1 jušna žlica maslinovog ulja
- 180 °C / 15 minuta
Sastojci za umak:
- 1/2 šalice konopljinih sjemenki
- sok 1 limuna
- 1/2 šalice vode
- 1 prstohvat himalajske soli
Sastojci za posluživanje:
- ćimulice
- blitva
- sirovo sezonsko lisnato povrće
Postupak:
Skuhajte batat na pari. Prebacite ga u posudu, dodajte 1/3 šalice vode koja je ostala od kuhanja i dobro izgnječite vilicom. Dodajte sodu bikarbonu, sol i začine te sve dobro promiješajte. Umijesite heljdino brašno (uz pomoć žlice ili vilice, jer će tijesto u početku biti prilično ljepljivo) i dodajte maslinovo ulje. Dobro izmiješajte tijesto i ostavite ga da odstoji nekoliko sati u pokrivenoj posudi kako bi heljda apsorbirala vodu. Možete ga i odmah koristiti, ali će biti nešto teže rukovati njime. Neka vas ne iznenadi što je tijesto i nakon stajanja relativno mekano – heljda će u pečenju ‘popiti’ puno vode i kroketi će biti baš taman. Oblikujte krokete i pecite ih 15 minuta u pećnici na 180 °C.
Za umak od konopljinih sjemenki izblendajte sve sastojke u glatku smjesu. Poslužite krokete uz blitvu i ćimulice kuhane na pari, svježe zimsko lisnato povrće i dresing od konopljinih sjemenki.
Dobar tek!
Foto: Kriška i po