Macerati su pripravci koji se dobivaju potapanjem biljaka u nekom hladno prešanom biljnom ulju.
Najpoznatiji macerati su gospina trava, neven i smilje.
Najčešće su to ljekovite biljke od kojih se ne može dobiti čisto bazno ulje pa se otapaju u drugim uljima kako bi pustile svoja ljekovita svojstva.
Još sam kao dijete gledala baku kako svako ljeto radi macerat Gospine trave (ili kantarion) i uvijek sam imala bočicu tog ulja doma. Ovog puta sam odlučila napraviti macerat nevena jer je neven biljka idealna za kožu i kaže se da nema tog problema s kožom koji neven ne može riješiti. Neven kao biljka koristio se od davnina za liječenje akni, ekcema, psorijaze, seboreje, opeklina, osipa, rana, uboda insekata… nema kraja popisu!
Najbolje od svega je što ga mogu koristiti svi uzrasti – male bebe za osjetljivu kožu, isto kao i odrasli za regeneraciju kože i borbu protiv starenja jer su alergije na neven vrlo rijetke.
Boja macerata od nevena ovisit će o tome koju boju cvjetova ćete nabaviti, može varirati od žute do jarko narančaste. Najkvalitetniji macerat je od samih latica nevena, a odmah iza njega od cijelih glavica cvijeta, bitno je da macerat ne radite od usitnjenih cvjetova jer je moguće da se tu nalaze dijelovi lista i stabljike.
Zbog lakog kvarenja preporuka je da se macerati rade od vrlo kvalitetnih hladno prešanih (nerafiniranih) ulja poput suncokretovog, sezamovog, bademovog ili maslinovog, a latice bi trebale biti suhe, a ne svježe.
Ja sam našla sušene cijele glavice nevenovog cvijeta i macerirala ih u ekološkom hladno prešanom suncokretovom ulju. Postupak je vrlo jednostavan i brz. Potrebno vam je otprilike oko 50 g osušenih latica i oko ½ litre hladno prešanog ulja po želji. Macerat možete napraviti i u običnoj staklenci za zimnicu. Prvo stavite latice, malo ih rukom stisnite pa prelijte uljem (ulje mora biti iznad biljke 2-3 cm) i dobro zatvorite staklenku. Ako nije hermetički zatvoreno, preko staklenke (ispod poklopca) možete staviti malo prozirne folije.
Staklenku s maceratom trebalo bi dobro protresti svaki dan i ostaviti od 20-40 dana na tamnom mjestu, zaštićeno od svjetlosti. Ovaj macerat ne smije biti na suncu.
Nakon što je završio proces maceriranja, ulje se mora i nekoliko puta procijediti kroz čistu gazu, nakon čega je potrebno ostaviti još 24 sata da se natalože eventualni ostaci i tek tada se još jednom procijedi kroz gazu i pohrani u tamne staklene bočice koje se čuvaju na tamnom i hladnom mjestu.
Macerat nevena jedan je od najkorisnijih macerata, pa ako imate kožu sklonu iritacijama i upalama – spasit će vas. Također uspješno pomaže kod zacjeljivanja rana i opeklina, nakon sunčanja, te kod proširenih vena i ispucalih kapilara. Možete ga dodati u omiljeno mlijeko za tijelo da ga obogatite, ili koristiti za njegu lica navečer umjesto seruma.
Pomiješajte malo macerata s kremom za ruke koju inače koristite kako biste ih nahranili, a isto možete napraviti i za stopala prije spavanja. S obzirom da nam stiže zima, ovaj ljekoviti macerat može poslužiti kao prva pomoć u kući!