Teškom mukom otvaram oči. Nemam se snage pomaknuti iz kreveta, makar spavam već najmanje 6 sati. Ah, ta tupa bol u području sljepoočnica. Težina u glavi, ramenima, želucu. Mamurluk. Posljedica nekoliko čašica alkohola više, a nije se baš prezalo ni od nezdravih zalogaja i to ne baš zanemarivih količina. Možda se pitate otkud sad ovo u rubrici Green? U rubrici koja se bavi zdravim navikama!? Da, događa se i najboljima. Već sam pisala kako nisam totalni ‘control freak’ na području zdravog života, ali nastojim dati najbolje od sebe.
No, ipak sam samo žena koja ponekad ne može ili ne želi izbjeći velika slavlja, rođendane, djevojačke večleri, vjenčanja, a sve češće i prigodno obilježavanje razvoda. To je sad nekako postalo strašno ‘in’, makar osobno mislim da se tu nema baš čemu nazdravljati, osim da se barem nakratko zaboravi još jedan vlastiti životni poraz. Ali to je totalno neka druga tema…
Baš me taj grozni osjećaj mamurluka i težine u čitavom tijelu zadesio prošlog vikenda. Veliko obiteljsko okupljanje protegnulo se na puna dva dana. Prve sam se večeri još nekako dobro držala, probrane namirnice, riba, povrće, par čašica crvenog vina da se nazdravi, nekakva čokoladna bomba (OK, dvije) jer nisam mogla odoljeti i to je bilo to. Već idućeg jutra nisam bila onakva kakva se volim ujutro, no nije bilo tako strašno. No, s novim danom fešta se nastavila i započelo je pretjerivanje. Vjerujem da je mnogima od vas poznat onaj osjećaj da kad se dan ranije ionako niste pridržavali pravila, čemu sad izigravati nešto i tako krene. Jela sam sve ono što inače ne jedem, krenula pjesma pa sam i pila sve ono što inače ne pijem. I eto me tu gdje jesam. Na rubu života. Ne znam je li mi gore zbog mamurluka ili grižnje savjesti. Skupim snage, ustajem, prilazim kuhinji i sve o čemu razmišljam je u sebe staviti nešto slano, masno i kalorično. Burek! Da, to je to, burek od sira! I litra Nescafea od vanilije. Želim. Strašno želim.
I onda zastanem. Protresem glavom da zaboli još jače, duboko udahnem i promislim… Upravo to bi napravila ona stara ja prije nekoliko godina. I ne bih si nimalo pomogla, samo otežala oporavak i nataložila dodatne toksine. I kilograme, naravno. Ali ova novootkrivena, bolja, zdravija, upornija, predanija cilju, sretnija? Ne, nikako! Prerasla sam to. Sad imam nove metode brze reanimacije, detoxa, povratka u stanje pucanja od energije. No, kako to, zapravo, izgleda u praksi?
Sjetim se da sam noć prije odlaska u krevet zaboravila popiti noćnu bočicu iz Awake&Asleep Recovery Pack by Faust’s Potions. To je isto kao kad nekoga tko boluje od amnezije pitate zašto nije popio svoju dozu lijekova? Vjerujem da alkohol čini slično, no zato sam jutarnju Awake dozu odmah ubacila u sebe. Riječ je o proizvodu kojeg su mi preporučili daleko veći partijaneri od mene, a kojeg naručujem putem Interneta, konkretno sa stranice CultBeauty.co.uk, baš za ovakve rijetke ‘first aid’ situacije.
Bočica prije spavanja sadrži elektrolite, selen i med koji pomažu boljem odmoru, opuštanju i oporavku organizma za vrijeme sna, dok je jutarnja bočica svojevrsni koktel vitamina, minerala, guarane i ginsenga koji djeluje po principu boostera – vrlo brzo poveća energiju i pomaze u obavljanju dnevnih obaveza, bilo poslovnih ili roditeljskih. Potom cijedim domaći neprskani limun (ovog puta čak dva) i pomiješam ga s mlakom vodom. To, doduše, pijem i inače svakog jutra natašte, jer izvrsno pokreće metabolizam, izbacuje toksine iz tijela, uravnotežuje pH razinu u organizmu, obiluje vitaminom C kojeg trebamo za snažniji imunitet, blistaviju kožu i još mnogo, mnogo toga.
I dok mi se tjelesne stanice snažno hidratiziraju, pripremam jedan hranjivi, ali ne težak doručak. Onaj koji mojoj jetri neće još dodatno otežati situaciju. Tostiram krišku integralnog kruha, pečem jaje iz slobodnog uzgoja na kapljici maslinovog ulja (najfinija takva jaja kupujem u Košari&Kašeti na zagrebačkom Britancu), režem par kriški avokada i od toga si slažem sendvič. Još kapljica maslinjaka, zrno himalajske soli i papra i to je to. Brzo, nutritivno bogato, a nimalo teško probavljivo.
U međuvremenu skuham koju litru zelenog čaja (onog pravog, u listićima) kojeg pijuckam tijekom čitavog dana jer je bogat antioksidansima, potiče detoksikaciju i popriličan je diuretik. To znaci da višak tekućine i toksina izlazi iz organizma, no treba pripaziti da tekućinu stalno nadomještamo. Zapravo, čim više tekućine (vode, čajeva i svježih sokova) pijemo, lakše se rješavamo viska tekućine i otrova i pomažemo bržem oporavku. U istu svrhu toplo preporučujem najnoviji proizvod iz linije S.Fresh Lane Biondić New Body Tea kojeg sam testirala valjda već prvog dana kada se pojavio na tržištu jer sam se htjela riješiti viska tekućine nakupljene u PMS-u. I vjerujete, baš djeluje!
I tako dok jutro prolazi, a ja lagano dolazim k sebi, započinje razgovor o ručku. On i djeca se nadaju da ću i danas biti nekarakterna i nedosljedna sebi baš kao jučer te ćemo se ponovno zajedno opustiti uz recimo, porciju ćevapa u masnoj lepinji, no ja sam odlučna u pripremi juhe od domaćih rajčica i salate s puno zelenog i crvenog gorkastog lisnatog povrća, svježih krastavaca, klica rotkvice, uz dodatak pečenog filea piletine, puretine ili još bolje, lososa.
Da nam ni tijekom zimskih mjeseci ne nestane prave domaće lagano ukuhane rajčice brine svekrva koja od svojih zagorskih prijateljica svake godine nabavlja zimnicu za 7 zima i 20 snjegova. Rajčica, naime, ubrzava rad jetre koja potom proizvodi enzime ključne za hvatanje alkoholnih toksina u organizmu i na taj način brže liječimo mamurluk. Ako je slučajno sezona divljih šparoga ili artičoke, a uskoro počinje, svakako ih uvrstite u svoj jelovnik. Djeluju na sličan način kao izvrsni čistači jetre i organizma općenito.
Dok se u četvero prepiremo oko jelovnika (kod nas i najmlađi imaju pravo glasa oko izbora hrane) prihvaćam kompromis da tom detox ručku dodamo bar pržene krumpiriće. Da djeca ne budu tužna. Pogotovo ovaj klinac od 195 cm. Ne laje pas radi sela.
I dalje sam dosljedna svom današnjem zadatku, krumpiriće ni ne probam, pojedem tanjur juhe, dodam joj listiće svježeg bosiljka i prstohvat chilija da se metabolizam dodatno ubrza, pojedem bitno više salate nego mesa ili ribe i osjećam se već prilično oporavljeno. Dan nastavljam ispijanjem čajeva, gricnem tu i tamo malo svježeg voća, ako me baš uhvati glad posegnem za šakom orašastih plodova, a predvečer pripremim neki od svojih smoothieja. Najbolji za dan poslije mom su se tijelu pokazali oni s dodatkom açai praha, ječmene ili pšenične trave (sastojci koji se mogu pronaći u svim prodavaonicama zdrave hrane).
Izvrsni za detoksikaciju su i oni s dodatkom Spiruline ili Chlorelle, no ja ih jednostavno ne mogu uzimati. Na moju veliku žalost, ne postoji voće ili začin kojim mogu neutralizirati ove snažne i specifične okuse koje jednostavno ne volim. Ako netko zna kako, molim savjet!
Želite li ovaj proces oporavka i detoksikacije nakon tulumarenja ubrzati, a imate i vremena i prilike, svakako posjetite saunu. Odlična je i u svrhu jačanja imuniteta. Nakon svih provedenih koraka osjećam se božanstveno. Toliko dobro da ću još barem tri dana primjenjivati sve gore napisano. Samo što ću tome već sutra pridodati i trening i to za kaznu jedan od težih: pravac Bundek na istrčavanje kojih 8 kilometara. Zapravo, bez obzira na neumjerenost u jelu i piću, sličan detoksikacijski dan provodim barem jednom na tjedan. Vjerujte, nije nimalo rigorozan, nema za posljedicu glad kao kod klasičnog posta, a svakom je organizmu prijeko potreban. Čak i najzdravijem – jer zdravlje treba znati čuvati.
Foto: Glamour Spain, Shutterstock