Evo kako bi izgledale hrvatske slavne osobe da su likovi iz filmova Wesa Andersona
Umjetna inteligencija pokucala je na vrata naše svakodnevice i mi smo ih spremno otvorili. Njezina upotreba u svakodnevnom životu sve je veća, koplja se lome na sve strane i postavlja se uvijek jedno te isto pitanje DA ili NE. Kako će se o tome voditi još milijun rasprava, nećemo ovu priliku koristiti da ih mi otvaramo već ćemo se samo osvrnuti na neke njezine benefite, barem u smislu svakodnevne zabave. Filmski redatelj i umjetnik Filip Filković Philatz kojeg pratimo u njegovu radu, posljednjih se mjeseci bavi umjetnom inteligencijom, točnije njezinim mogućnostima u kreiranju neke surealnosti. Ovoga puta predmet istraživanja su mu bile slavne hrvatske osobe koje je AI smjestila u likove iz filmova Wesa Andersona. To smo iskoristili da porazgovaramo s Filipom o njegovom radu, ali i općenito stavu o umjetnoj inteligenciji.
- U zadnje vrijeme dosta eksperimentiraš s umjetnom inteligencijom, od kud razne ideje?
Inspiraciju crpim iz svakodnevnog života, tehnoloških trendova i mog interesa prema novim mogućnostima koje AI pruža. Proučavajući mogućnosti AI-a, često se rodi neka nova ideja koju želim istražiti, i to tako na dnevnoj bazi. Tu prvenstveno pričam o Midjourney AI i Stable Diffusionu kao alatima.
- Što misliš općenito o AI kao alatu?
Smatram da su AI alati koje koristim izuzetno moćni i imaju potencijal oblikovati budućnost mnogih industrija. Kao svaki alat, i AI ima svoje prednosti i nedostatke, ali ključ je u tome kako ga koristimo. U nekim stvarima, AI nikada neće moći zamijeniti ljude jer fali taj “human touch”, osobnost i stil. Zato većina ljudi koji koriste ove alate rade kitsch stvari, jer u kreativnom smislu im fali inspiracije. Iz tog razloga i ne preporučujem korištenje ChatGPT-a jer naprosto ne razvija naš mozak i ne tjera nas da razmišljamo. Stvari koje pišemo moraju dolaziti iznutra, kod generiranja slika je lakše.
- Pomaže li umjetnosti ili ju koči?
AI sigurno može biti izvanredan alat za umjetnike, otvarajući nove perspektive i mogućnosti. Međutim, također je važno da umjetnici ostanu kritični prema tehnologiji i koriste je na način koji poštuje suštinu umjetnosti. Tu je zaista bitan jedan osobni pristup i stav. Svatko ga ima. Primjerice, način na koji ja koristim AI je drugačiji ovisno o radovima, u ovom slučaju radim pristup koji je ironičan i prikazuje iskrivljenu stvarnost. No, na drugim poljima koristim AI kao alat za kreiranje i vizualiziranje scena u redateljskim i produkcijskim projektima koje radim. Mogućnosti su endless.
- Kako si došao na ovu ideju da hrv političare smjestiš u likove Wesa Andersona?
Kombiniranje pop kulture i politike uvijek je intrigantno. Wes Andersonov vizualni stil je prepoznatljiv i jedinstven, pa sam pomislio da bi bilo zanimljivo vidjeti kako bi naši političari izgledali kroz tu prizmu. To je bio moment spoja moje fascinacije Andersonovim radom i želje da lokalnu političku scenu (ali i šire) prikažem na drugačiji, kreativni način.
Foto: Midjourney AI