Još od malih nogu slušamo bajke o moćnim dvorcima, utvrdama i kulama. Neke od tih bajki stoljećima su postojale i kod nas, a danas možete iskoristiti vikend ili slobodan dan i posjetiti neke od najljepših hrvatskih dvoraca. Velebni dvorci, poput onih iz bajke, uglavnom su smješteni u unutrašnjosti Hrvatske, dok su na moru često imali utvrde i zidine koje su služile za sigurnost i obranu od neprijatelja, a ne bajkovite dvorce. Nažalost, mnogi su danas zapušteni. Ipak, može se pronaći nekoliko prekrasnih dvoraca idealnih za vikend izlet iz bajke.
Najviše dvoraca u unutrašnjosti Hrvatske
Regija s možda najviše utvrda i dvoraca je sjeverna Hrvatska i Zagorje, na čijem području se nalazi čak 54 dvorca i kurija. Od granice do granice nekoć su nadzirali tko se kreće, a danas privlače brojne turiste i impresioniraju prolaznike. Dvorci su kroz stoljeća mijenjali vlasnike i izgled, tako da svaki dvorac koji posjetite ima neku svoju priču i šarm.
Na granici sa Slovenijom smjestio se dvorac Veliki Tabor, jedan od najznačajnijih kulturno-povijesnih spomenika Hrvatskog Zagorja. Više od 500 godina stoji na 300 metara nadmorske visine, a njegovi najpoznatiji vlasnici bili su slavni Rattkayevi. Danas je dvorac pretvoren u muzej u sklopu Muzeja Hrvatskog Zagorja.
Mnogima je najljepši hrvatski dvorac Trakošćan. Ne zna se tko je ni kada sagradio velebno zdanje u okolici Varaždina, ali legenda kaže da je jednom davno grofica htjela imati romantični dvorac s perivojem i jezerom, a grof je udovoljio željama svoje dame i sagradio upravo Trakošćan. Dvorac je služio i kao utvrda za nadzor puta od Ptuja prema bednjanskoj dolini. Iako je jezero još u fazi čišćenja, koja bi trebala završiti do kraja godine, Takošćan svejedno vrijedi posjetiti.
U Zagorju se smjestio i dvorac Empirej. On je, za razliku od ostalih zdanja na ovom popisu, izgrađen prije 20-ak godina. Smješten na području Krapinskih Toplica, na brdu iznad sela Jurjevec, ovaj bajkovit dvorac svojom vizurom podsjeća na Neuschwanstein koji je poslužio kao inspiracija i za slavni dvorac u Disneylandu. Vlasnik Mijo Habulinec na ideju je došao tako što je kćerima poklonio Lego kockice, a one su od njih sagradile svoj savršen dvorac.
Dvorci uz karlovačke rijeke
Karlovačko područje poznato je po knezovima Zrinskim i Frankopanima. Njihove brojne utvrde krase cijeli Karlovački kraj i neke koje su preuređene privlače brojne posjetitelje.
Srednjovjekovni dvorac Ozalj, smjestio se na klisuri iznad Kupe. Brojne pregrade i preuređenja kroz godine ostavile su tek manji dio obrambene kule grada i palaču Nikole Zrinskog. Dvorac je danas preuređen i pretvoren u Zavičajni muzej. Možete vidjeti izloške iz vremena Zrinskih i Frankopana, a posebno je fascinantna zbirka oružja i djela poznate Slavke Raškaj, koja je rodom iz Ozlja. Ako ste pak više za šetnju, sa svih strana puca predivan pogled na cijelu dolinu rijeke Kupe.
Ljubitelji Harry Pottera doći će na svoje u Staroj Sušici. Mali dvorac Stara Sušica izgleda kao iz filma, samo u manjoj verziji. Prilikom obnove sačuvalo se originalno zdanje, zato danas privlači mnoge posjetitelje. Dvorac je u punoj funkciji i danas se u njemu održavaju razni zabavno-edukativni programi za mlade, među kojima je i Škola magije za male čarobnjake. Također, dvorac je i dječje odmaralište pa brojne škole i domovi posjećuju ovu malu bajku. Možete ga posjetiti kao dio organizirane grupe, programa ili ako imate sreće pa se nađete u blizini kada je neka aktivnost u tijeku.
Najstariji karlovački grad, Stari grad Dubovac spominje se još u 13. stoljeću. Jedan je od najbolje sačuvanih spomenika feudalnog graditeljstva u Hrvatskoj s tri oble kule i velikom Branič kulom. Škripavim drvenim stepenicama možete se popeti do samoga vrha kule odakle puca prekrasan pogled na cijeli grad i rijeku Kupu. U sklopu grada nalazi se galerija i restoran u kojem možete odmoriti i uživati u lokalnim delicijama.
Bajkovita Slavonija
Zlatna Slavonija krije neke od najljepših dvoraca, kod kojih ćete zastati i osjećati se kao u bajci. Dvorac Dioš u okolici Daruvara, sagrađen je prije gotovo 120 godina. Poseban je zbog predivnog zdanja, koje je Paula pl. Tüköry tražila da izgleda kao gospodska kuća, a ne kao ljetnikovac. Na žalost, dvorac je zatvoren, ali se može prošetati oko njega i uživati u prizorima dok se konačno ne obnovi i dobije stari sjaj.
Dvorac plemićke obitelji Janković iz 18. stoljeća koji se nalazi u samom središtu Suhopolja, nedaleko od Virovitice. Do 1930. Jankovići su bili vlasnici dvorca, a danas je preuređen u moderni hotel s daškom povijesti. Osim što možete odsjesti u dvorcu i osjećati se kao grofovi na jedan dan, na kratkom izletu možete svratiti na kavu ili kolač i usput razgledati centar za posjetitelje i povijest obitelji Janković.
Kasnobarokni dvorac Pejačević nalazi se u samom centru Virovitice. Dvorac iz 19. stoljeća pripadao je Pejačevićima, njemačkim knezovima i kasnije grofu Draškoviću. Danas obnovljen dvorac u centru grada gradski je muzej okružen prekrasnim parkom i perivojem. U muzeju saznajte sve o povijesti dvorca, ali i ovog kraja, pa bar na kratko osjetite kako je bilo virovitičkoj vlasteli prije 200 i više godina.
Foto: Unsplash, iStock