Skincare rutina je nešto što ne preskačemo kakvu god kožu imali. Međutim, otkrivanje odgovarajućih proizvoda za određen tip kože može zadati pravu glavobolju. Postoji toliko beauty proizvoda s različitim sastojcima od kojih neki djeluju za suhu kožu, neki za bore, neki za višak sebuma i lista se samo nastavlja. Ipak, danas ćemo se fokusirati na one proizvode koji sprječavaju višak sebuma zbog kojih nam nastaje masna koža.
Masna koža je posebno iritirajuća, a svi koji se s takvom kožom bore dobro to znaju. Ujutro prije posla se našminkamo, koristimo matirajući primer i puder, dobro setiramo kožu i sve izgleda super. Onda se nakon par sati pogledamo u ogledalo i izgleda kako je cijeli trud pao u vodu jer je masnoća probila kroz make up i sada nam je koža presjajna i masna. Ako se pronalazite u ovom opisu, a niste beauty ekspert te vam imena sastojaka i kemikalija na proizvodima ništa ne znače, mi smo tu da pomognemo. Složili smo veliki vodič proizvoda za masnu kožu. Od krema, maski, seruma – uključili smo sve.
Cleanseri
Briga o masnoj koži može biti pravi full-time job. Iako postoje razni trikovi u make upu koji vam mogu pomoći u tome, poput zone priming tehnike ili proizvoda poput blotting papira, ništa od toga ne pomaže ako ne postavimo temelje s pravim cleanserom. Za pripremu bilo kakvog skincarea, a naposljetku i make upa, potrebno je temeljito očistiti lice, tako da je korištenje cleansera prvi korak. A kakvi cleanseri su dobri kada nam je masna koža? Najbolji cleanseri za masnu kožu bi trebali upiti masnoću bez da isuše kožu. Svi znamo da je suha koža suprotnost masnoj, ali ne želimo masnu kožu pretvoriti u suhu. Cleanseri na bazi vode su puno bolji izbor za masnu kožu te kožu sklonu aknama. Također, za bilo kakav tip kože bitno je da je cleanser bez sulfata, bez parfema, da je lagan, nježan te da ne začepljuje pore.
Sastojci koje morate gledati da vaš cleanser za masnu kožu ima su:
- salicilna kiselina koja je zaslužna za uklanjanje viška sebuma stvorenog na gornjem sloju kože te mrtvih stanica
- benzoil peroksid, kemijski spoj koji ubija bakterije na površini kože te smanjuje nastanak akni
- glikolna kiselina koja se koristi u mnogim kozmetičkim proizvodima, a ima mogućnost dubokog prodiranja u kožu te sprječava začepljivanje pora
- niacinamid, vrsta B3 vitamina koji ima puno benefita, a za masnu kožu je važan jer kontrolira proizvodnju sebuma te postojećih akni, ako ih ima
Izdvojili smo najbolje cleansere s ovim sastojcima za masnu kožu.
Tonici
Tonici su odlični za masnu kožu jer prodiru duboko u pore i pružaju temeljito čišćenje. Odlični su za uklanjanje ostatka šminke koje ni ne vidite. Također uklanjaju višak masnoće, mitesere i eksfoliraju, sve ono što je potrebno masnoj koži. Dobar tonik bi trebao osvježiti kožu te je pripremiti za druge korake skincarea. Ključni sastojci koji se trebaju nalaziti u tonicima za masnu kožu su:
- niacinamid
- cink, kemijski spoj koji može smanjiti proizvodnju sebuma
- hijarulonska kiselina koja duboko hidratizira kožu
- aloa vera koja služi kao antioksidans i smiruje kožu
- AHA kiseline koje pomažu poboljšati funkciju kožne barijere te poboljšavaju elastičnost kože
- salicilna kiselina
Ovo su najbolji tonici za masnu kožu.
Serumi
Serumi su neizostavan dio skincare rutine jer se bore protiv različitih stvari. Osim masne kože, također dobro djeluju na ten, akne te bore. Ako niste sigurni kakav biste serum trebali koristiti za masnu kožu, ovi sastojci su ključni, a potvrđuju ih i dermatolozi:
- vitamin C, ključan sastojak seruma koji poboljšava teksturu kože i daje joj boost te uz redovito korištenje minimizira pojavu proširenih pora
- retinol, koji je sam po sebi skincare proizvod, a pomaže u smanjivanju masnoće
- AHA kiseline
- hijaluronska kiselina
- salicilna kiselina
- ružmarin, prirodni sastojak koji hidratizira kožu i pomaže kontrolirati proizvodnju masnoće
Izdvojili smo serume koje morate uvrstiti u vašu skincare rutinu ako imate masnu kožu.
Kreme
Iako se možda povezuju uz njegu suhe kože, kreme su jako bitne i za njegu masne. Ako imate masnu kožu to ne znači da ona ne treba hidrataciju. Oni s masnom kožom još uvijek mogu imati i dehidriranu kožu što znači da se proizvodnja sebuma povećava, a voda smanjuje. Kreme su zbog toga ključne. Kada je riječ o masnoj koži, bolje je koristiti gel kreme jer su na bazi vode, a ne na bazi ulja. Njegovat će kožu na laganiji i svježiji način za razliku od nekih težih i bogatijih krema. Najbolje kreme za masnu kožu trebaju sadržavati ove sastojke:
- glikolna kiselina
- hijaluronska kiselina
- salicilna kiselina
- niacinamid
- retinol
- glina koja funkcionira tako što upije masnoću duboko iz pora te je izvadi na površinu
Pronašli smo idealne kreme s ovim sastojcima.
Maske
Maske za lice nisu svakodnevni skincare korak, ali jednako ga volimo. Poboljšavaju ten te omogućavaju da uguramo malo više skincarea u našu rutinu kada imamo busy dan. Kao i za sve druge tipove kože, i za masnu kožu je bitno gledati kakve sastojke maska sadrži. Pročišćavajuće formule su ključne jer pomažu u sprječavanju proizvodnje viška masnoće. Kod maski je bitno gledati da sadrže sastojke koji isušuju višak masnoće, a neki od njih su:
- kaolin glina, prirodni sastojak koji dubinski pročišćava kožu
- bentonit glina koja stvara barijeru između kože i mogućih nečistoća
- AHA i BHA kiseline
- cink
- sumpor, kemijski element koji je odličan u za upijanje viška masnoće koji onda proizvodi akne
- ugljen, sastojak koji vuče bakterije i nečistoće iz kože
Ove maske su naši favoriti za masnu kožu.
Foto: Cult Beauty, Douglas, Kiehl’s, L’Occitane, Waso, Biologique Recherche, Glossier, Instagram (@moikobeauty, @haileybieber, @sasha.mei, @christinanadin)