Jeste li znali da je znanstveno dokazano da bušenje novog piercinga potiče oslobađanje endorfina u mozgu, a istovremeno – daje vam novi seksi modni dodatak? Baš kako se u modu vratio Y2K, otkačeni stil 2000-ih godina, s njim su se vratili i piercinzi koji su popularniji no ikad. Štoviše, i toliko popularni da dizajneri kreiraju piercing nakit, poput Jacquemusa koji je u limitiranoj ljetnoj kolekciji predstavio i dva piercinga za pupak, u zlatnoj i srebrnoj boji.
Iako svakako ne potičemo bušenje pupka čisto radi užitka bušenja, za razliku od tetovaža – s ovim nešto ekstremnijim dodatkom se ipak možete pozdraviti kad vam dosadi, zbog čega se na piercanje svakako lakše odlučiti. Pritom, ljeto je idealan period za eksperimentiranje, a pogodno je i za piercanje. Naime, morska voda pomaže zacijeliti piercing, pa je tik prije ljetovanja upravo najpraktičniji period za piercanje. Uz to, nisu svi piercizni isti – i neki zacjeljuju brže od drugih.
O čemu ovisi brzina zarastanja piercinga?
Brzina zarastanja piercinga može varirati ovisno o nekoliko faktora, a ovi su svakako najbitniji:
- Lokacija – Brzina zarastanja može se razlikovati ovisno o mjestu na tijelu na kojem je izvršen piercing. Na primjer, piercinzi na usni ili pupku često zahtijevaju više vremena za potpuno zarastanje u usporedbi s piercingom na ušnoj resici.
- Osobna biologija – Svačije tijelo funkcionira drugačije, pa tako i sporije ili brže zacjeljuje rane. Brzina zarastanja piercinga može ovisiti o faktorima kao što su opće zdravstveno stanje, imunološki odgovor tijela, genetika i prirodna brzina regeneracije tkiva.
- Kvaliteta piercinga – Nije svaki piercing isti, zato je iznimno važno da piercing bude izveden profesionalno i higijenski, koristeći sterilne igle i nakit. Kvalitetan piercing i pravilna njega nakon piercinga mogu potaknuti brže zarastanje.
- Njega piercinga – Pravilna njega piercinga ključna je za brzo zarastanje. Redovito čišćenje piercinga, primjena antiseptika prema uputama stručnjaka i izbjegavanje dodira prljavim rukama ili predmetima mogu poboljšati proces zarastanja.
- Izbor nakita – Vrsta materijala od kojeg je izrađen nakit može utjecati na brzinu zarastanja. Kirurški čelik, titan i čisto zlato su često preporučeni materijali za piercinge jer je manje vjerojatno da će izazvati iritaciju ili alergijske reakcije.
- Stil života i okruženje – Aktivnosti poput sporta, vježbanja ili nošenja odjeće koja pritišće piercing mogu usporiti zarastanje. Također, izloženost kloru, soli, kemikalijama ili prljavštini može otežati proces zarastanja.
Ono što želite izbjeći – iritacija
Odmah da vas utješimo, iritacija je ponekad neizbježna, no ona može produžiti process zarastanja piercinga. Iritacije se često javljaju u prvih nekoliko mjeseci, kada je piercing još osjetljiv. Vrlo lako je i zamijeniti piercing koji uspješno zacjeljuje – s iritacijom. Naime, crvenilo i lagani iscjedak iz piercinga dio su procesa zarastanja.
Treba se zabrinuti tek kada iscjedak bude zelene ili žute boje ili pak promijenjen u teksture te kada se pojavi udubina, stanjivanje tkiva, zadebljanje tkiva/kvržica i slično. Naravno, tada se posavjetujte s vašim piercerom i ne pokušavajte DIY načine zacjeljivanja kod kuće kako ne bi došlo do onoga što svakako ne želite – prisilnog skidanja piercinga.
Najčešće infekcije piercinga
- Gnojna infekcija – Ako infekcija napreduje, može se razviti gnojna infekcija. To se obično događa kada se infekcija ne tretira ili ako su higijenski uvjeti loši. Simptomi mogu uključivati crvenilo, oticanje, intenzivnu bol, povećanu proizvodnju gnoja, loš miris, moguću pojavu apscesa ili tvrde kvržice oko piercinga.
- Keloidni ožiljak – Ovaj tip tkiva nije nužno infekcija, ali je reakcija tijela na piercing. Keloid je pretjerani rast ožiljkastog tkiva koji može biti izbočen iznad razine kože. Keloidi se mogu pojaviti kod određenih osoba koje imaju sklonost keloidnom ožiljku, a to može biti rezultat iritacije ili upale nakon piercinga. Keloidni ožiljci sporije zarastaju, no kada su posljedica piercinga, većinom se povlače uz adekvatnu njegu koju vam daje sam piercer.
- Hipertrofični ožiljak – Sličan keloidnom ožiljku, ali drugačiji, hipertrofični ožiljak također je reakcija tijela na piercing. Ponovno se javlja hiperprodukcija kolagena kako bi se rupa zacijelila, ali kao posljedica javlja se višak crvenog tkiva. Ovaj ožiljak podsjeća na “živo meso” ili gnojni prištić, sluzav je i nerijetko krvari. Nemojte ga probati istisnuti, već se obratite pierceru za daljnju uputu oko njege.
- Bakterijska infekcija – U rijetkim slučajevima, piercing može biti zaražen bakterijama, kao što su stafilokoki ili streptokoki. To može rezultirati jačim simptomima kao što su jaka bol, značajno oticanje, visoka temperatura, groznica i širenje crvenila i topline izvan područja piercinga. U tom slučaju trebate i pomoć doktora, jer vam za oporavak treba i antibiotik. Ipak, treba imati na umu da je ovaj tip infekcije najrjeđi.
Što još trebate znati prije piercanja?
- Ne zaboravite jesti barem sat vremena prije piercanja kako vam tijekom ili poslije piercanja ne bi postalo loše
- Na termin ne smijete doći pod utjecajem alkohola ili droge, čak i ako vam se čini da bi vas čašica rakije prije piercanja itekako ohrabrila
- Dođite odmorni i dobrog raspoloženja, inače bi subjektivan osjećaj boli mogao biti intenzivniji
- Upozorite piercera ako pijete kakve specifične lijekove, imate kroničnu bolest ili ste trudni
- Pričajte o piercingu i poziciji koju želite s piercerom prije bušenja kako biste 100% bili zadovoljni s piercingom kasnije. Zato, nije loše doći i na konzultacije!
Koji piercinzi najbrže zacjeljuju?
Septum
Pirsing septuma (poznat i kao piercing mekog tkiva između nosnica), vjerovali ili ne, jedan je od najmanje iritirajućih i najbrže zacjeljujućih piercinga. Za razliku od nosnice, septum je izložen manjem broju bakterija i rjeđe za njega zapinjemo. U prosijeku mu treba 8 do 10 tjedana do potpunog zacjeljivanja.
Ušna resica
Vaše su ušne resice možda najčešće mjesto za bušenje zahvaljujući brzom vremenu zacjeljivanja i gotovo bezbolnom iskustvu. Također, većina nas ušnu resicu probuši još u djetinjstvu jer je nošenje naušnica i nešto što ne smatramo klasičnim piercingom. Ipak, ušna resica ima prostora za 3-4 rupice, čime brzo možete i uči i sferu piercanja. Ipak, izbjegavajte pištolje! Oni su zastarjeli način piercanja koji tkivo razara, umjesto da se stvara precizan i minimalistički rez. Zato se češće inficiraju i nepravilno zacjeljuju.
U svakom slučaju, piercinzi na ušnoj resici zacjeljuju u 3 mjeseca, dok će oni iznimno komplicirani (što ovisi isključivo o vašem tijelu!) zacijeliti u 6 mjeseci.
Obrva
Iako piercing na obrvi spada u mikrodermal, koji inače sporo i teže zacjeljuje, ovaj unatoč izazovnom položaju – zacjeljuje relativno brzo. Kako zahvaća mali dio kože, obično zacjeljuje u 2 do 3 mjeseca. No imajte na umu kako tanje tkivo može biti i dvosjekli mač – ako ga previše dirate ili zapinjete za njega kosom, piercing će lakše migrirati, a tijelo ga može i odbaciti.
Jezik
Možda naoko najstrašnije mjesto za pirsanje je u stvari jedno od najbrže zacjeljujućih! Jezik se sastoji od dva mišića i obavijen je sluznicom, a kada piercing pravilno zacijeli tijelo ga naprosto tretira kao ožiljak – i nema potrebu poticati obnovu. Zato i rjeđe dolazi do infekcija. Uz to, ovaj piercing je dobro prokrvljen, što također ubrzava zacjeljivanje.
Uz to, bakterije prisutne u ustima pomažu u smanjenju upale rane! Ovom piercingu treba 2 do 4 mjeseca za zacjeljivanje, dok se vlasnici piercinga na jeziku kunu da može zacijeliti i u mjesec dana.
Nosnica
Iako mu treba dulje vremena no septumu, piercing u nosnici jedan je od brže zacjeljujućih piercinga. Kako je nosnica u stvari meka hrskavica, na njoj se piercing jednako uspješno može postaviti bilo gdje – a možete istovremeno i staviti dva, odnosno do četiri piercinga!
Vrijeme zacjeljivanja nosnice je 3 do 6 mjeseci, što uvelike ovisi o vašem ponašanju s piercingom. Koliko puta ga uspijete slučajno izvući iz nosa – toliko ćete produžiti process zacjeljivanja.
Smiley
Piercing za kojeg većinom znaju samo obožavatelji piercinga, ujedno je i najbrže zacjeljujući piercing. Riječ je i Smileyju, piercing frenuluma točno ispod gornje usnice, praktički je bezbolan jer se radi o vrlo tankom tkivu, a iz istoga razloga vrlo brzo i zacjeljuje. Naime, potrebna su mu otprilike 2 do 4 tjedna koja većinom prolaze bez ikakve iritacije.
Ipak, treba imati na umu da je oticanje, pa i iritacija moguća, posebice ako u piercing udarate četkicom za zube ili ga na bilo koji način natežete dok je u procesu zarastanja. Također, ovo je piercing koji najbrže migrira, tijelo ga može lako izbaciti, a jednostavno je i iščupati ga. Bez obzira na sve, izgleda da mu je teško odoljeti.
Medusa
Kada pričamo o Medusi, pričamo o piercingu koji se nalazi točno iznad Kupidovog luka usne. Ovaj piercing pripada pirsinzima usne, a jedan je od brže zacjeljujućih, zahvaljujući njegovoj poziciji. Medusa treba otprilike 3 mjeseca za zacjeljivanje, no imajte na umu da su svi piercinzi usana podložni infekcijama upravo radi specifične pozicije gdje su redovito u dodiru sa slinom (svojom i tuđom!), hranom i pićem.
Zato se preporučuje češće ih čistiti od ostalih piercinga i u početku izbjegavati poljupce!
Njega nakon bušenja piercinga: Na što pripaziti?
Ne dirajte piercing – n i k a d a!
Najbolji način za najbrže zacjeljivanje piercinga jest da ga zaboravite! Prvih 10 dana (ili uz drugačiju uputu vašeg piercera) pridržavajte se rutine čišćenja, a zatim ga izbjegavajte dirati u potpunosti. Osim što bilo kakvo micanje piercinga pridonosi sporijem zacjeljivanju, ruke većinom nisu čiste – a piercing je friška rana.
Isto vrijedi za igranje s nakitom! Zasigurno će vas privući okretati i promatrati vaš nov i prekrasan piercing, ipak izbjegavajte to. Ovo je jedan od najbržih načina za prouzrokovati iritaciju!
Nemojte opsesivno čistiti piercing
Sve što je pretjerano, nije dobro. Jednako tako ne znači da će vam piercing prije zacijeliti ako ćete ga češće prati. Štoviše, tako ćete samo lakše prizvati iritaciju. Pridržavajte se upute za pranje koju vam da piercer i kasnije – naprosto perite piercing malo dužim namakanjem pod mlazom tuša.
Također, pripazite da oprani piercing i posušite, primjerice kozmetičkom maramicom, posebice ako je na mjestu u kojem bi se mogla nakupiti vlaga i izazvati razvoj neželjenih bakterija. Izbjegavajte, iz istoga razloga, friški piercing dirati ručnikom.
Ne stavljajte pritisak na piercing
Ako ste bušili uši, ne spavajte na toj strani lica, češće mijenjajte jastučnicu i izbjegavajte slušalice, ako ste bušili pupak ne nosite usku odjeću, kao i visoki struk, ne spavajte na trbuhu i izbjegavajte vježbe u kojima vam se nateže piercing, ako ste probušili bradavice nosite samo šire majice i meke grudnjake te izbjegavajte spavanje na prsima… Lista tako može ići unedogled, ali jedno je jasno – piercing se ne smije pritiskati jer to utječe na stupanj iritacije tkiva, a može uzrokovati i migraciju ili odbacivanje pierca.
Izgled nakita je bitan – ali je bitnija njegova kvaliteta!
Ovisno o tipu piercinga kojega ste probušili, imat ćete određen tip nakita na korištenje. Iako bismo najradije odmah posegnuli za estetski najprivlačnijom opcijom, bitno je slušati sugestiju piercera i nositi “medicinku” odnosno prvi izabrani piercing sve do kraja perioda zarastanja. Iznimka je jedino skraćivanje šipkice kako tkivo zarasta kako bi zarastanje bilo što uspješnije.
Zato, obična kuglica se preporučuje više od ringa, bilo da pričamo o ušnim piercinzima, nosnici ili pupku, jednako tako nakit mora biti što lakši i jednostavniji kako vam ne bi stvarao uteg na friškoj rupi i tako je potencijalno deformirao. Pratite anatomiju svoga tijela!
Također, pripazite na odabrani materijal nakita. Najbolji materijal za zarastanje, koji najmanje izaziva iritaciju je titanij, kao i čisto zlato (što je i jedna od najskupljih opcija!), a ako niste suviše osjetljivi prikladan je i kirurški čelik. Ipak, u početku izbjegavajte plastiku i posavjetujte se oko odabira nakita sa stručnjakom – vašim piercerom.
Foto: Instagram (@florencepugh, @dualipa), Pexels, Unsplash