Jedan od prvih znakova ljeta je izuvanje iz tenisica, čizmi i cipela u sandale. No upravo radi te teške, zatvorene odjeće, dolaskom kasnog proljeća stopala mogu izgledati izmučeno, natiskano i umorno. Naravno, najbolja opcija je održavati izgled i mekoću stopala tijekom cijele godine, no tko pedikuru odrađuje „kampanjski“ trebao bi kraj svibnja ili početak lipnja uzeti kao period za njegu.
Iz nekog razloga, korak oblačenja sandala je jednako strašan koliko i skidanje iz traperica u kratke hlačice, no uz dobru pripremu – bilo kod stručnjaka ili kod kuće – ova tranzicija može biti jednostavna i ugodna. Svi imamo suhe pete, natisnutu kožu i žuljeve, pa od toga doista ne treba raditi preveliki bauk.
Ne morate uvijek ići u salon
Netko odlazi na salonsku pedikuru svaki mjesec, a netko svaki tjedan. Ne postoji računica koliko često morate ići na pedikuru da biste imali lijepa i njegovana stopala. To doista ovisi o tome koliko vam se često stvaraju zadebljanja ili žuljevi, ili pak koliko brzo vam izrasta lak za nokte. Ako ste u grupi ljudi koja rijetko kada (ili nikada) ide na pedikuru, postoje neke stvari koje možete raditi kod kuće kako biste održavali svoja stopala glatkima tijekom cijele godine.
Stopala nije potrebno samo turpijati, a nokte rezati, već ih je potrebno i kontinuirano omekšavati i hidratizirati, posebice imate li tendenciju provoditi puno vremena bosi.
Zašto je koža na stopalima sklona zadebljavanju?
Koža na stopalima sklona je zadebljavanju iz nekoliko razloga:
• Pritisak i trenje – stopala su pod stalnim pritiskom i trenjem zbog hodanja, stajanja i nošenja težine tijela. Ovo trenje potiče proizvodnju većeg broja stanica rožnate kože kako bi se zaštitila koža od oštećenja. Taj proces može dovesti do zadebljanja kože na stopalima, posebno na područjima koja su izložena najvećem pritisku, poput pete i loptice stopala.
• Neudobna obuća – nošenje obuće koja ne odgovara pravilno ili je preuska, preuska, tvrda ili ima visoke pete može uzrokovati pritisak i trenje na određenim područjima stopala.
• Hodanje bosi – hodanje bos ili nošenjem otvorene obuće možemo izložiti stopala grubim površinama poput betona ili pijeska, što može uzrokovati zadebljanje kože kao odgovor na stalnu izloženost takvim uvjetima.
• Nedostatak hidratacije – ono može uzrokovati suhoću kože na stopalima, što može doprinijeti zadebljanju. Redovita hidratacija stopala i uporaba hidratantnih krema može pomoći u održavanju kože mekom i smanjiti zadebljanje.
A što sa žuljevima?
Žuljevi su povećana nakupina zadebljane kože koja se formira kao obrambena reakcija na pritisak, trenje ili trljanje na određenom području kože. Obično se pojavljuju na stopalima ili drugim dijelovima tijela koji su podložni takvim uvjetima.
Žuljevi nastaju kada se koža stalno izlaže trenju ili pritisku, što rezultira oštećenjem gornjih slojeva kože. To je tijelo svoj način zaštite od daljnjeg oštećenja. Mogu biti bolni i uzrokovati nelagodu prilikom hodanja ili nošenja obuće.
Postoje dva glavna tipa žuljeva:
• Mekani žuljevi – ovo su najčešći tip žuljeva. Mekani žuljevi obično se formiraju na područjima s manje zadebljane kože, kao što su gornji dijelovi prstiju ili stopala. Imaju meku, vlažnu teksturu i često su ispunjeni prozirnom tekućinom.
• Tvrdi (suhi) žuljevi – tvrdi žuljevi obično se formiraju na područjima s debljom kožom, poput peta ili loptice stopala. Imaju tvrdu, zadebljanu kožu i često nemaju tekućinu unutar njih.
Prevencija žuljeva uključuje nošenje udobne obuće koja dobro odgovara stopalu, izbjegavanje preuske ili preuske obuće te korištenje jastučića ili flastera za smanjenje trenja na područjima sklonim žuljevima. Ako se žuljevi već formiraju, važno je izbjegavati njihovo pucanje kako biste spriječili infekciju. Liječenje žuljeva uključuje često nošenje mekše obuće, primjenu obloga s blagim antiseptikom i ponekad uklanjanje žuljeva stručnim putem (npr. od strane liječnika ili pedikera) ako uzrokuju jaku nelagodu.
Budite pažljivi
Jedan od najgorih dijelova nošenja sandala po prvi put nakon mjeseci zatvorenih cipela je upravo suočavanje sa žuljevima. Bez obzira nosite li potpuno nove cipele za sezonu ili par koji ste već razbili, vaša se stopala možda još nisu navikla na njih.
Dobivanje žuljeva svojevrsno dolazi uz skidanje u sandale i sasvim je normalno.
Preporučuje se zato sandale nositi na kraće dužine kako bi se stopala na njih naviknula. No veliki faktor za stvaranje žuljeva je toplina! Radi visokih ljetni temperatura, stopala su sklona oticanju radi čega sandale i nakon svega par sati mogu postati malo tijesne.
Ako dugo stojite tijekom dana, ili ste puno hodali, olakšajte stopalima tako što ćete ih namočiti u solnu kupku. Žuljeve ćete sanirati jastučićima za žuljeve, odnosno hidrokoloidnim flasterima koji će vam ublažiti bol kod nošenja obuće, a pritom će dopustiti koži potpuni oporavak.
Kako napraviti kvalitetnu pedikuru kod kuće?
1. Kupka
2. Piling
3. Turpijanje
4. Hidratacija
5. Manikura
6. Lakiranje
1. Kupka
Kako biste omekšali kožu i tako je pripremili za turpijanje, ali i dezinficirali stopala, napravite kupku s nekoliko kapi čajevca. Pripazite da je voda ugodne temperature i namačite stopala 10-15 minuta. Zatim ih dobro operite, pripazivši da prođete i između svakoga prsta. Kupke su pritom i iznimno opuštajuće i daju osvježenost patite li od osjećaja teških nogu.
2. Piling
Piling je ključni dio pripreme vaših stopala za ljeto. Oslobađanje kože od nakupine suhih stanica nakon duge zime može potrajati, pa si dajte vremena da zadatak odradite što profesionalnije. Pronađite ono što najbolje odgovara vašim stopalima i bacite se na posao. Ako su vam stopala više suha i gruba no uobičajeno, isprobajte na njima piling s granulicama ili kiselinama (mliječna, bademova ili glikolna kiselina) prije klasičnog turpijanja.
3. Turpijanje
Uklonite otpornu tvrdu kožu kako biste imali prekrasna i neodoljivo meka stopala. Za to je najbolje koristiti turpiju ili kamen za stopala. Pripazite da ga koristite samo na mokroj odnosno vlažnoj koži kako se ne biste ozlijedili, ali i kako biste posao obavili što brže.
4. Hidratacija
Jeste li znali da je koža na stopalima i do deset puta deblja od kože ostatka tijela? Stoga zahtijeva puno intenzivniju rutinu hidratacije – iako većina nas stopala namaže tek s ostatkom kreme na dlanovima, nakon što smo hidratizirali ostatak tijela. Uložite u bogatu kremu za stopala kako bi izgledala njegovano i kada na njih pomalo zaboravite. Idealno bi bilo hidrirati stopala nakon svakog tuširanja, ali ako nemate vremena ujutro, dajte im barem malo pažnje prije spavanja!
Pro tip: Hidrirajte gornji i donji dio stopala, ali nikada između nožnih prstiju – ovo je savršeno mjesto za rast bakterija, a to nitko ne želi.
5. Manikura
Nakon skincare dijela – vrijeme je za uljepšavanje! Pogurajte zanoktice i odrežite višak kože škaricama za nokte. Zatim skratite i izbrusite nokte kako bi bili spremni za zadnji korak, a to je lakiranje.
6. Lakiranje
Uložite u separatore za nožne prste kako biste nokte preciznije nalakirali i nemojte se bojati isprobati nešto novo. Budite kreativni i zabavite se eksperimentirajući s novim bojama lakova za nokte jer ljeto je idealno vrijeme upravo za to!
Foto: Unsplash, Pexels, Instagram (@francescasaffari, @marianne_theodorsen)