Kako nadograditi svoju skincare rutinu kako bi bila idealna za ljeto?
Kako nadograditi svoju skincare rutinu kako bi bila idealna za ljeto?

Kako nadograditi svoju skincare rutinu
kako bi bila idealna za ljeto?

Baš kao što zimi imate potrebu posegnuti za bogatijom dnevnom kremom, tako skincare rutina ljeti traži izmjene ako želimo da koža nastavi biti zdrava, sjajna i otporna.

Ljeti smo okruženi vlagom i vrućinom, a odlaskom na godišnji odmor situacija nerijetko postane i još ekstremnija. More, vjetar i sol su porazna kombinacija kako za kosu, tako i za kožu. Utoliko, moramo napraviti sve što možemo kako bismo joj pomogli izdržati atipične uvijete.

Na prvu prilagodba rutine može zvučati zahtjevno – i skupo – no vjerojatno sve potrebne proizvode već imate kod kuće. Bitno je samo upotrijebiti ih na ispravan način!

Zašto ljeti trebamo drugačiju skincare rutinu od uobičajene?

Skincare rutina ljeti traži izmjene zbog promjena koje se događaju u našoj koži pri mijenjanju okolišu tijekom toplijih mjeseci. Prvu promjenu osjetit ćemo već tijekom proljeća, no ona će postati intenzivnija tik pred ljetne mjesece.

• Povećana proizvodnja sebuma – toplina i vlažnost mogu potaknuti kožu da proizvodi više sebuma, što može dovesti do masne kože i pojačane pojave akni ili komedona i mitesera
• UV zračenje – sunčeva svjetlost je jača ljeti, što znači da smo izloženi većem riziku od oštećenja kože od UVA i UVB zraka
• Dehidracija – toplina, znojenje i često tuširanje mogu isušiti kožu i dovesti do dehidracije. Jednako kao i visoka vlaga koja iz kože izvlači preostalu tekućinu. Taj fenomen se zove transepidermalni gubitak vode!
• Povećana izloženost vanjskim elementima – ljeti smo više izloženi različitim vanjskim elementima poput zagađenja, pijeska, soli i klora. Ti faktori mogu iritirati kožu i dovesti do njenog isušivanja.
• Povećana potreba za antioksidansima – UV zračenje i ostali vanjski čimbenici mogu povećati stvaranje slobodnih radikala koji direktno oštećuju kožu

rutinu

Skincare rutina ljeti – step by step

Olakšaj rutinu njege

Osim količinom proizvoda, jer možda nije potrebno da stavljate pregršt slojeva kao zimi, olakšajte svakodnevnu rutinu njege i teksturama. Zamijenite bogatije kreme i balzame laganim hidratantnim kremama, fluidima ili gelovima. Tako ćete kožu kvalitetno hidrirati, ali bez nepotrebne težine.

Imate li masnu, mješovitu, problematičnu ili reaktivnu kožu, birajte formule bez ulja jer su one još lakše i ne čepe pore.

Ne preskačite kremu za lice

Uz visoke temperature i vlagu lakše se čepe pore, međutim izbjegavanje dnevne kreme nije pametan potez. Ona služi i kao fizička barijera povrh kože i jača kožnu barijeru. Pritom, pomaže zadržati sve što smo nanijeli prije nje duboko unutar kože i uz to je i omekšava.

U dnevnoj rutini, vašu dnevnu kremu može zamijeniti SPF krema. Navečer ipak birajte i klasičnu hidratantnu kremu kako biste adekvatno pomogli koži da se oporavi tijekom noći.

Obavezno koristite SPF

Nećemo se lagati, zaštita od UV zračenja je potrebna 365 dana godišnje, no ljeti se njena važnost dodatno pojačava. Prije svega jer su tada sunčeve zrake intenzivnije, pa raste i indeks UV zračenja koji nam jasno daje do znanja koji je stupanj opasnosti. Onaj tren kada UV indeks dođe na brojku 3 ili više – SPF postaje obavezan, inače riskirate crvenilo, opekline i oštećenje na staničnoj razini koji dovodi do ubrzanog starenja.

Uz to, jednako je bitno obnavljanje SPF-a. Naime, adekvatna zaštita kože lica postiže se uz ¼ čajne žličice proizvoda, dok je još toliko potrebno za uši i vrat. Uz jako UV zračenje, SPF u prosijeku traje do 2 sata (ako smo se smočili, od 40 do 80 minuta), pa ga nakon toga treba obnoviti u adekvatnoj količini. Bez obnavljanja SPF-a, prvotna zaštita je nepostojeća.

Koristite antioksidanse

Najbolji način za zaštitu kože od slobodnih radikala jest korištenje antioksidansa. Oni popravljaju oštećenja nastala od sunca, daju sjaj, djeluju pomlađujuće… Najpoznatiji antioksidans je vitamin C, ali pomažu i niacinamid, vitamin E, zeleni čaj i mnogi drugi.

rutinu

Koristite nježni double cleanse svaku večer

Kako je SPF pomiješan sa znojem i/ili makeupom idealan za začepiti pore, preporučuje se svaku večer odraditi double cleanse tehniku čišćenja lica. Prva faza mora biti u obliku balzama, ulja ili mlijeka kako bi se dobro otopili ostaci UV filtera i makeup, dok drugom fazom koja je u obliku pjene ili gela čistite kompletno sve s lica. Oni s problematičnom kožom mogu isprobati i gel s dodatkom salicilne kiseline za dodatno održavanje pora čistima.

(Umjereni) piling je bitan!

Preporučuje se izbjegavati primjerice AHA kiseline jer stanjuju kožu, međutim bitno je barem jednom mjesečno odraditi piling. Koristite li AHA kiseline, napravite zadnji piling tjedan dana prije odlaska na godišnji odmor, a zatim po potrebi odradite laganu eksfolijaciju uz proizvod s enzimima ili u gel formi. Kako se ispire s lica, čistači s AHA kiselinama su koristan oblik ljetnog pilinga, međutim i oni se preporučuju tek 2-3 puta tjedno. Štoviše, i manje ako ste na godišnjem odmoru!

Ostavite retinoide za jesen

Ljeti se obično ne preporučuje intenzivno korištenje retinoida u skincare rutini zbog nekoliko razloga. Naime, retinoidi mogu povećati osjetljivost kože na sunčevu svjetlost. To može dovesti do većeg rizika od opekotina od sunca, iritacije kože i pojave hiperpigmentacije. Također, retinoidi, posebno jači oblici kao što je tretinoin, mogu izazvati isušivanje, ljuštenje i iritaciju kože, što se može pogoršati u kombinaciji s povećanim znojenjem i vrućinom ljetnih mjeseci.

Ako već koristite retinoide u svojoj skincare rutini, preporučuje se smanjenje frekvencije njihove upotrebe ili čak privremeno prekidanje njihove primjene tijekom ljeta kako bi se izbjegli neželjeni učinci. Ako ste redoviti korisnik retinoida, prestanite ih koristiti barem tijekom godišnjeg odmora kako se tada pojačano izlažemo suncu i teže je održati kožu apsolutno zaštićenom. Štoviše, planirate li se sunčati, a ne provoditi vrijeme u hladu sa šeširom – neka retinoidi idu na pauzu!

Dodatni savjeti za najljepšu kožu ljeti

• Ne zaboravite piti puno tekućine – bitno je tijelo održavati hidriranim, kako biste održali potrebnu razinu vlage u organizmu i pritom lakše izbacivali toksine iz tijela. Najbolji odabir pića je svakako voda!
• Jedite sezonsko voće i povrće – osim što će vašem tijelu iznimno odgovarati, balansirana dijeta bez previše procesuirane hrane i šećera je iznimno zdrava.
• Birajte hlad – ne zaboravite na šešire širokog oboda i sunčane naočale, kao i slična pokrivala za tijelo, jer izbjegavanje sunca tijekom ljeta je podjednako bitno koliko i uživanje u njemu!

Foto: Unsplash, Instagram (@annie.shr)

Učitati još
Zatvori