Sigurno vam ispod radara nije mogao proći predivan umjetnički projekt Mali Zagreb, kojeg je umjetnik Philatz zajedno sa svojim timom postavio na ulice grada Zagreba. Iako smo o njima dosta pisali, uvijek nas iznova oduševe kada ih ponovno uočimo na ulicama grada. Filmski redatelj i umjetnik Filip Filković Philatz u veljači je objavio novi “minijaturni” projekt naziva Staklenke starog Zagreba. Prije nekoliko dana objavio je da su Staklenke starog Zagreba krenule u prodaju, stogane propustite svoj primjerak pronaći na webu malizagreb.com.
- Kako si došao na ideju izrade projekta Staklenke starog Zagreba?
Već neko vrijeme razmišljam o ovakvom tipu minijatura, sve od projekta Mali Zagreb, koji je bio prvi doticaj s minijaturnim elementima starog Zagreba. Sada me zanimaju minijature u skali 1:150 unutar malog zadanog prostora, odnosno unutar starih staklenki. Ideja proizlazi iz duboke ljubavi i poštovanja prema gradu i njegovoj bogatoj povijesti. Osjetim da ovu fascinaciju zagrebačkom prošlošću dijele mnogi koji su privučeni nostalgičnim šarmom prošlog vremena. Korištenje minijatura u ovom projektu služi kao jedinstven i kreativan način za očuvanje i izlaganje ove povijesti u interesantnom obliku.
Zagreb unutar staklenke zadivljujući je oblik pripovijedanja koji koristi taj ograničeni prostor za prenošenje potencijalno bogate i složene priče. Staklenke služe kao maleni prozorčići u prošlost, pružajući uvid u kulturu i tradiciju Zagreba. Svaka staklenka priča svoju priču, prikazujući određeni aspekt prošlosti grada kao što je određena zgrada, mjesto, zanat, tramvaj, kiosk, znamenitost ili tradicija.
- Voliš Zagreb i voliš eksperimentirati s minijaturama u svom umjetničkom stvaralaštvu? Od kud ta fascinacija?
Ovo je dakle drugi pokušaj nekih minijatura u radu, nakon Malog Zagreba. S tim da mi je ovdje ideja napraviti kompletne priče vezane uz svaku staklenku. Minijature nadahnjuju maštu i omogućuju nam istraživanje novih svjetova i mogućnosti u malom obliku. Kao redatelju koji stvara filmove, priče koje možemo vizualizirati, volim stvarati svjetove, tako da je i ovo jedan oblik stvaranja malih svjetova koji se mogu promatrati i analizirati.
- Kako biraš motive?
Izbor motiva je vođen osobnim interesima i iskustvima u Zagrebu. Volim stare zanate i imam opipljivi odnos s gradskom arhitekturom, mjestima i ulicama iz djetinjstva. Odabirom ovih motiva omogućava mi oživjeti sjećanja i emocije koje vežem uz zagrebačku prošlost te ih kroz svoj projekt mogu podijeliti s drugima. Recimo tu sam stavio neke poznatije lokacije ali i neke koje mene osobno vežu uz prošlost poput krčme “Kod Marka” u Rakitju, “Izletište Suhina” kod Podsuseda, poznati plavi sat od obitelji Lebarović u gradu, Britanski trg, plavi tramvaj, mjesto “Kod Žnidaršića” i sl.
Sada smo staklenke dobili izvedene i u fizičkom obliku?
Želim podijeliti svoj projekt sa širom publikom i učiniti ga pristupačnijim. Tako da mislim da je transformacija staklenki u fizičke objekte bila sljedeći veliki korak. Ovo je zapravo nastavak projekta Mali Zagreb, gdje minijature nisu u fizičkom prostoru grada nego unutar gabarita staklenke, a te staklenke bi zatim bile ili izložene za publiku u obliku izložbe ili bi bile dostupne za osobno uživanje kod kuće putem nekog shopa. Ono što je ovdje zanimljivo je koliko zapravo staklenke služe kao metafora sjećanja i čina očuvanja prošlosti. Osobno, staklenke uvijek vežem uz svoju baku i zimnicu. Tako da stvaranjem ovih staklenki sada, zajedno s ovim različitim motivima, svima nama kolektivno može dati neki oblik osobne nostalgije i može sačuvati djelić naše povijesti. Ovo je potencijalno zanimljivi simbol važnosti sjećanja i poštivanja naše povijesti i tradicija koje su oblikovale ono što smo danas. Ovog umjetnika zapratite na njegovom Instagramu, a staklenke potražite ovdje.
Foto: Filip Filković Philatz