Svi pričaju o kožnoj barijeri, no znate li što je to i kako se pravilno brinuti o njoj?
Svi pričaju o kožnoj barijeri, no znate li što je to i kako se pravilno brinuti o njoj?

Svi pričaju o kožnoj barijeri, no znate li što je to i kako se pravilno brinuti o njoj?

Slučajno ili sa svakom namjerom, paralelno uz porast popularnosti proizvoda za liječenje akni i problema maskne, kao i retinoida, svjedočimo nikad većoj popularnosti proizvoda za oporavak i zdravlje kožne barijere.

Ovaj trend ide korak uz korak s trendom mikrobioma jer se međusobno nadopunjuju, a trenutno su toliko aktualni da praktički svaki drogerijski i high end brend sada nude svoje verzije proizvoda fokusirane samo na barijeru.

Napokon smisleni beauty trend

Nećemo se lagati pa reći kako je ovaj skincare trend lišen marketinških aktivnost. Štoviše, bio je logičan korak usred silnih oštećenja kožne barijere kojima smo svjedočili od dolaska COVID-a. No jednako tako bio je i praktičan za lansirati kao next big thing i okrenuti dobru zaradu, iako proizvodi ovoga tipa postoje na tržištu već godinama.

Razlika nekadašnjih i sadašnjih proizvoda za njegu kožne barijere najčešće dijeli samo predznak “osjetljiva koža”, pod čijom oznakom su se ovakvi serumi i kreme najčešće skrivali, dok su danas stvarani više s idejom prikladnosti za sve tipove koža – pa i takvim tipom marketinškog pozicioniranja na tržištu.

No što je zapravo kožna barijera? Ujedno, kako je optimalno njegovati, kako do popravljanja štete uopće ne bismo trebali ni doći? Donosimo odgovore na sva vaša pitanja.

Što je kožna barijera?

Kožna barijera je naziv za gornji sloj kože, odnosno onaj dio kože koji je prva granica obrane tijela od vanjskih agresora.

Koža ima tri glavna sloja koja razlikujemo:

Epiderma – vanjski sloj kože
Derma – srednji sloj kože u kojem se nalaze živci, kolagen, elastin…
Hipoderma/supkutis – sloj masnoće i krvnih žila koji je barijera između kože i mišića

Njegom kožne barijere zapravo prvenstveno targetiramo gornji sloj epiderme, stratum corneum, a sama epiderma se sastoji od tri tipa stanica:

• Keratinociti – stanice koje oformljavaju ono što smatramo kožom. One su gradivne stanice koje uz ulja, ceramide i kolesterol stoje čvrsto skupa, kao das u spojene ljepilom.
• Melanociti – stanice koje proizvode melanin. One upijaju UV zračenje i štite ostatak tijela od UV oštećenja. Ovisno o boji melanina, imamo i određenu boju kože.
• Langerhansove stanice – stanice koje daju imunološki odgovor na bakterije, gljivice, viruse, parazite…

Zašto je kožna barijera bitna?

Kožna barijera je poput vodonepropusnog pokrivača koji štiti kožu, odnosno njen vanjski pokrivač. Ukratko, zadaća joj je zadržati sve dobro unutra, a sve loše ostaviti vani.

Kada su gornji slojevi kože zdravi, koža je glatka, meka i elastična. Ako se oni oštete, može doći i do dubljih oštećenja u samoj koži. Također, uz oštećeniju kožnu barijeru, teže je vidjeti rezultate anti-aginga ili proizvoda za hiperpigmentaciju i akne.

Zdrava kožna barijera je ključ za hidratiziran, sjajan i ujednačen ten.

Što može oštetiti kožnu barijeru?

• Pušenje
• Manjak sna
• Stres
• Alergeni
• Steroidi
• Premalo nutrijenata u prehrani
• Zagađenje
• Vjetar
• UV zračenje
• Prečesto pranje
• Genetski faktori
• Snažni čistači
• Snažni eksfolijanti
• Prevlažna ili presuha klima

Znakovi oštećene kožne barijere:

• Pojačana rozaceja, ekcem ili dermatitis
• Svrbež kože
Dehidrirana, ljuskava i beživotna koža
• Infekcije
• Sporije zacjeljivanje rana
• Sporije zacjeljivanje hiperpigmentacije
• Izraženije bore

Koliko je potrebno za oporavak kožne barijere?

Nažalost, potrebno je dugotrajnije fokusiranje na popravak barijere, što prati i izmjena skincare rutine. U prosjeku, oporavak može trajati od dva do tri tjedna pa sve do pola godine ili više, ovisno koliko je jako oštećena.

Kako tretirati oštećenu kožnu barijeru?

• Prilagodite skincare rutinu
• Koristite lagani čistač
• Nosite SPF svakodnevno
• Uložite u serum i/ili kremu za oporavak kožne barijere
• Prije svega smirujte upalu kože
• Isprobajte biljno ulje za brži oporavak
• Jedite namirnice dobre za kožu
• Pripazite na stres i loše životne navike

Prilagodite skincare rutinu

Ako niste sigurni koristite li ispravne proizvode za svoj kožni tip – ili koji kožni tip uopće imate, obratite se dermatologu za pomoć. Ispravno složena rutina za vaš kožni tip pomoć će ublažiti probleme koje ste dosad imali s kožom, a dermatolog će znati preporučiti i proizvode koji će ubrzati oporavak barijere.

To će značiti i izbjegavanje preparata koji mogu intenzivno utjecati na debljinu ili zdravu kiselost barijere, poput različitih eksfolijanata, bilo mehaničkih ili kiselina, retinoida, alkohola i slično.

Ovisno o godišnjem dobu, koža može biti više suha ili više masna, a rutina za oporavak kožne barijere trebala bi biti jednako prikladna za svaku prigodu.

Koristite lagani čistač

Jaki sulfati imaju tendenciju i predobro očistiti lice, posebice ako vam je barijera već narušena. Koži je potreban zdravi sloj masnoće kako bi bila zaštićena. Utoliko, potrebno je nabaviti čistač koji će nježno ukloniti višak masnoće i prljavštinu iz pora, pritom ne sušeći kožu.

Najbolji odabir je korištenje mliječnih čistača jer su uz čišćenje i poprilično hranjivi, a nosite li makeup isprobajte i double cleanse čišćenje s prvim korakom u obliku ulja ili balzama za čišćenje.

Nosite SPF svakodnevno

Kako UV zrake narušavaju kožnu barijeru, preporučuje se svakodnevno nositi SPF proizvode. Uz njega, dobro je koristiti proizvode bogate antioksidansima kako oni dodatno kožu pomažu štititi od zračenja.

Uložite u serum i/ili kremu za oporavak kožne barijere

Ako ste nabavili proizvode za oporavak kožne barijere, vrlo vjerojatno ćete ponovno moći koristiti proizvode poput kiselina i retinoida. Naime, takvi proizvodi najčešće su bogati sastojcima za ovlaživanje i omekšavanje kože, uz sastojke za građenje barijere i umirivanje. To su primjerice miks ceramida, hijaluronske kiseline, glicerina, pantenola, centelle asiatice, aloe vere itd. Uz njih, koža puno lakše podnosi povremeno korištenje jačih anti-aging proizvoda ili kemijskih eksfolijanata. Ovo je generalno dobar savjet za sve s osjetljivom ili vrlo osjetljivom kožom.

Iako su kreme podjednako dobar izbor koliko i serumi, preporučujemo odabir seruma za oporavak kožne barijere i naprosto vrlo dobru hidratantnu kremu. Idealna krema bi trebala imati podjednako dobar udio emolijenata i ovlaživača, kako bi koža mogla primati sve što joj treba za svakodnevno funkcioniranje. Utoliko, dobra krema već odrađuje dobar dio brige za kožnu barijeru.

Prije svega smirujte upalu kože

Ako je koža upaljena – ništa neće pomoći prije nego li je smirite. Izbacite iz rutine sve potencijalne iritanse, ako primijetite osjetljivost na kiseline stanite ih koristiti i slično. Ovo posebice vrijedi za one koji imaju rozaceju ili ekcem – dok je ovo stanje pod kontrolom, bit će lakše i koristiti raznovrstan skincare.

Dobra vijest je to što će već prosječan kvalitetan serum za oporavak barijere pomoći s protuupalnim djelovanjem.

Isprobajte biljno ulje za brži oporavak

Dobra biljna ulja će omekšati kožu, napraviti svojevrstan štiti na površini kože i spriječiti isparavanje vode, što će pomoći i u samoj obnovi kožne barijere.

Neka od ulja koja se preporučuju su ulje jojobe, argana, badema, divljeg badema, suncokreta, noćurka… Većina dobrih biljnih ulja imaju i/ili protuupalno, antibakterijsko i antioksidativno djelovanje. Ulje možete nadodati u vašu noćnu rutinu kao zadnji korak poslije kreme; ukapajte nekoliko kapi u dlan i umasirajte proizvod u lice.

Jedite namirnice dobre za kožu

Neprerađene namirnice i zdrave masnoće itekako pridonose izgledu vaše kože. Preporučuje se piti puno vode, ali i uzimati suplemente poput biljnog ulja, ceramida ili omega 3 kapsula.

Uz to, fantastične namirnice za lijep izgled kože su i mrkve, marelice i ostalo žuto i narančasto voće i povrće, zeleno lisnato povrće poput špinata ili kelja, rajčice, bobičasto voće, orašasti plodovi, masne ribe poput lososa te grahorice.

Pripazite na stres i loše životne navike

Vaš cjelokupni životni stil utječe na izgled vaše kože – jer je ona ujedno naš najveći organ. Pripazite da jedete raznoliko, smanjite konzumaciju alkohola, smanjite ili prestanete pušiti, dovoljno spavate i pazite na razinu stresa.

Stres može imati užasne posljedice na tijelo, pa je bitno opuštati se na dnevnoj bazi – ne samo za zdravlje, već doista i za dobar izgled. Meditirajte, čitajte knjigu, vježbajte, šećite u prirodi… Bitno je da glavu učinkovito “praznite”!

Foto: Unsplash, Pexels, Instagram @nikollamss, @vikasmirnova_hair

Učitati još
Zatvori