Veliki skincare vodič: Sve o njezi suhe kože
Veliki skincare vodič: Sve o njezi suhe kože

Veliki skincare vodič: Sve o
njezi suhe kože

Ovo je jedan od kompliciranijih kožnih tipova, koji zahtjeva duplu njegu od prosjeka jer nema prirodne parametre za samostalno funkcioniranje. Suha koža treba njegu i održavanje želite li ne samo sjajan i zdrav izgled, već i osjećaj ugode koji brzo izostane čim malo zapostavite svoju dnevnu rutinu. Iz toga razloga, dobro poznavanje toga kako vaša suha koža funkcionira, a onda i sastavljanje konkretne rutine njege iznimno je bitno. Ponekad su i odabiri koji su idealni za vaš kožni tip ono što vam ne bi došlo prirodno – no kako i zašto je najbolje pristupiti njezi suhe kože, otkrijte u nastavku.

Što je suha koža?

Suha koža je sklona suhoći, crvenilu i pojavi finih linija. Ovaj kožni tip se ne može samostalno braniti ni obnavljati bez pomoći adekvatne njege. Prije svega, nedostaje mu prirodne vlage radi manjka proizvodnje sebuma. Zatim je i sklon oslabljivanju kožne barijere i stvaranju sitnih “pukotina” radi koje se voda ubrzano gubi iz površinskih i dubljih slojeva kože.

Prepoznajemo je po tome što nema vidljive pore, nikada nije prirodno sjajna te je većinom suha ili baršunasta na dodir. Često djeluje sivo i beživotno, no najveći je problem što može imati nelagodan osjećaj, zatezati, ljuštiti se i pucati bez adekvatne njege. Na suhoj koži se, također, bore počinju pojavljivati brže no na ostalim tipovima kože, što je posebno potencirano manjkom vlage. No ono što vrijedi reći jest da ovaj kožni tip fantastično podnosi anti-age njegu!

Što uzrokuje suhu kožu?

Suha koža je najčešće genetski uvjetovana, no može nastati i kao posljedica disbalansa hormona ili bolesti poput dijabetesa te radi klimatskih promjena. Stanje ovog kožnog tipa se može uvelike popraviti ili pokvariti korištenjem neadekvatne njege, pretjeranim izlaganjem iritansima, čestom pranju i vodi s puno kamenca. Također, suha je koža bila povezana i s manjkom vitamina B.

A što s problematikom kože?

Baš kao i ostali kožni tipovi, i suha koža može imati sve poznate problematike kože. Osjetljivost je česta problematika suhe kože. Kada je suha koža dehidrirana treba se uložiti dodatan trud kako bi se održala zdravom i glatkom, dok je najproblematičnija suha koža ona sklona prištićima jer je teško izbalansirati rutinu njege koja će sušiti prištiće, ali ne i kožu.

Suha koža i dehidrirana koža: koja je razlika?

Česta zabuna oko određivanja tipa kože događa se na relaciji suha i dehidrirana koža. Prije svega jer mogu izgledati vrlo slično – a pritom apsolutno grozno reagirati tretiraju li se obrnutim skincare proizvodima. Prije svega, glavna karakteristika suhe kože jest da joj nedostaje prirodne masnoće odnosno slabo luči sebum. Kada pričamo o dehidriranoj koži, mislimo na bilo koji kožni tip koji ima premalen udio vode radi čega je naoko suh.

Vlaga ostaje u koži samo ako imamo kvalitetnu i nepropusnu kožnu barijeru, utoliko i ako imamo sloj prirodne masnoće povrh kože kao dodatnu zaštitu. Iz toga razloga suhe kože znaju biti i dehidrirane, međutim dehidriranim kožama ne treba kozmetika koju koriste suhe kože – dapače, može ih začepiti.

Idealna rutina za njegu suhe kože

• Nježan čistač
• Hidratantni tonik
• Hranjiva krema
• Ulje
• Zaštita od UV zračenja

Ne zaboravite na čišćenje – ali noću!

Suha koža za razliku od ostalih kožnih tipova nema problema s noćnim mašćenjem – iako se može javiti ljeti radi visoke vlage, kao i kod prisustva dehidracije. Iz toga razloga, ujutro je dovoljno lice oprati mlakom vodom bez korištenja čistača. Naime, bilo kakav čistač u barem malom postotku isušuje kožu, pa nema potrebe koristiti ga ako i doista nije potreban. S druge strane, čistač je obavezan u večernjoj rutini.

Predlažemo korištenje hidratantnog gela ili, idealno, mlijeka za čišćenje lica. Ovakve mazne teksture odgovarat će suhoj koži jer će je nahraniti tijekom čišćenja utoliko da se neće osjećati suho i zategnuto tik nakon pranja.

Tonik za dodatnu hidrataciju

Kako vlažna koža najbolje apsorbira sastojke, korištenje hidratantnog tonika je izvrstan odabir za suhu kožu. Osim što će je dodatno hidrirati, ovisno o sastojcima može je i umiriti, a stvorit će fantastične uvijete za aplikaciju ostalih proizvoda. Po potrebi, u rutinu uvedite i serume za rješavanje pojedinog kožnog problema, no oni nisu obavezni ako ne osjećate da vam trebaju.

Krema se ne preskače

Krema kao kraljica rutine

Suhokošci znaju vrijednost dobre kreme za lice. Ona mora biti hidratantna, ali i bogata kako bi napravila fantastičan neprobojan sloj na površini kože i licu paralelno dala i vlage i masnoće. Idealna krema za suhu kožu je bogate teksture, lagano masna, a može biti i teksture balzama ako vam to odgovara. Kada pričamo o sastojcima, najbolje je birati sljedeće;

• Koloidna zob – iznimno je nježna za kožu, njeguje je i umiruje. Posebno je pogodna za upaljene kože
• Aloe vera – fantastični hidrator, a paralelno djeluje i umirujuće
• Kokosovo ulje – zasićeno trigliceridima, izvrsno hrani kožu i zadržava vlagu
• Ulje avokada – bogato A i E vitaminima, brzo se apsorbira, bogato je antioksidansima i fantastično štiti kožu
• Vitamin E – održava lipidnu barijeru snažnom
• Niacinamid – podupire sintezu kolagena, hidrira i umiruje kožu te smanjuje mrljice
• Shea maslac – izvrstan emolijent koji štiti kožu, a paralelno je i umiruje
• Ceramidi – lipidi koji grade kožnu barijeru, zadržavaju vlagu i štite površinu kože

Ne bježite od ulja

Ulja kao najbolji prijatelji

Tip proizvoda koji će najbolje odgovarati upravo suhim kožama je ulje. Idealna su ona bogatija masnim kiselinama i sastojcima koji će graditi kožnu barijeru i stvarati zaštitni sloj na površini kože – no ako ne volite osjećaj ulja na koži, odličan zaštitni posao odradit će i skvalan. Ipak, isplati se isprobati čari ulja avokada, argana, jojobe, makadamije i sličnih barem u noćnoj rutini.

SPF je pravilo

Nijedan kožni tip ne može funkcionirati bez zaštite od sunca. Slabljenjem ozonskog omotača sve veći broj UV zraka dolazi ravno do zemljine površine. Utoliko, svake godine smo sve podložniji zračenju i bez kvalitetne zaštite od sunca – izlažemo se zrakama koje uništavaju strukturu i izgled kože. UVA zrake slamaju kolagenske veze u koži što dovodi do preuranjenog starenja, dok UVB zrake stvaraju opekline uništavanjem DNA stanica kože i mogu pridonijeti stvaranju raka kože. Suhoj koži će odgovarati većina klasičnih SPF-ova s masnijom i sjajnijom teksturom.

Kako se još možete brinuti za suhu kožu?

1. Koristite maske za lice

Ugodite sebi i svojoj koži s maskama – barem jednom tjedno. One će pomoći napuniti vašu kožu nutrijentima koji će pripomoći u održavanju meke i sjajne teksture. Najbolji odabir su kremaste maske s uljima ili ovlaživačima poput hijaluronske kiseline i glicerina.

2. Ne izbjegavajte piling

I suha koža treba piling! Ovisno o potrebama vaše kože, napravite piling jednom mjesečno ili jednom u dva tjedna. Za suhu kožu je optimalan enzimatski tip pilinga, primjerice enzimima papaje ili ananasa, koji će odraditi lijep ali neinvazivan piling, dok će mliječna kiselina biti najbolji odabir kemijske eksfolijacije jer pritom pomaže i hidrirati kožu. Izbjegavajte mehaničke pilinge jer su najčešće suviše grubi za vaš kožni tip.

I viralni trik može pomoći…

3. Jedite za zdravlje kožne barijere

Svaki kožni tip ima benefita od mijenjanja životnih navika za boljitak svoje kože. Jedan od njih je pijenje minimalno dvije litre vode dnevno, a drugi je i unošenje više namirnica koje podupiru zdravlje i jačanje kožne barijere. Avokado će pomoći zaštititi kožu od antioksidativnog stresa, bademi pripomažu štititi od UV zračenja, indijski oraščići djeluju protuupalno i antioksidativno…

4. Isprobajte slugging

Najbolji “Internet” trend za suhu kožu je neupitno slugging. On podrazumijeva korištenje vazelina kao zadnjeg sloja u večernjoj rutini njege; naprosto ga nanesite u tankom sloju povrh vaših tonika, seruma i krema i uživajte u još kvalitetnijoj apsorpciji inih sastojaka u kožu. Uz slugging suha koža dobiva zaštitni površinski sloj kojeg prirodno nema i apsolutno zatvara pore bez opcija propusnosti čime sve što ste nanijeli na kožu ispod vazelina – u njoj svakako i ostaje.

Foto: Instagram (@sasha.mei)Pexels

Učitati još
Zatvori