Mjesec ožujak u središte promišljanja, djelovanja i rasprava o ravnopravnosti još jednom je istaknuo ravnopravnost spolova i borbu za ženska prava, a sve to zahvaljujući 8. ožujku koji se obilježava kao Međunarodni dan žena.
Zašto baš 8. ožujak? Radnice iz tekstilnih tvornica 8. ožujka 1857. godine prvi put su javno demonstrirale protiv loših uvjeta rada. Prosvjed je rastjerala policija, no on je bio tek početak. Već par mjeseci kasnije, one su osnovale su sindikat kojim su se borile za svoja prava. Taj čin protesta pokrenuo je val izražavanja nezadovoljstava i ukazivanja na neravnopravne uvjete rada. Prvi Dan žena obilježen je 8. ožujka 1909. u SAD-u deklaracijom koju je donijela Socijalistička partija Amerike. U više od 150 godina koliko je prošlo od prvih javih demonstracija žena za vlastita prava mnogo se toga promijenilo, no ravnopravnost o kojoj su sanjale generacije aktivistica i žena još uvijek nije postignuta zbog čega je obilježavanje Međunarodnog dana žena iznimno važno.
Međunarodni dan žena započeo je kao aktivistički i politički pokret, no kroz vrijeme on se uvukao i u popularnu kulturu. Iako naizgled banalno, obilježavanja Međunarodnog dana žena unutar i kroz pop kulturu doprinosi osvještavanju široke publike koja ju svakodnevno konzumira. Modni svijet oduvijek je, kroz pomicanje i brisanje pravila o ženskom odijevanju, pomicao granice i kada je o pravima i emancipaciji žena riječ.
Modne dizajnerice koje nas inspiriraju
U središtu feminističkih tendencija unutar modnog svijeta nalaze se modne dizajnerice koje svojim primjerom svaki dan stvaraju bolji modni svijet i nove prilike za sve one koje ih slijede, ali i za sve one koje nose njihovu odjeću. Iako modu najčešće povezujemo za stilom, modne dizajnerice svojim radom stvorile su individualistički put do samoizražavanja i promijenile predrasude o tome što bi žena trebala biti. Coco Chanel oslobodila je žena korzeta i druge restriktivne odjeće, Diane von Furstenberg ponudila odjeću koja je i ženstvena i praktična, Vivienne Westwood probudila bunt u ženama. Njihov primjer slijedila su imena poput Marie Grazie Chiuri koja je u svojoj kolekciji za modnu kuću Dior na bijelom T-shirtu poručila (modnom) svijetu ‘We Should All Be Feminists’ i Stelle McCartney koja je kroz svoj rad predvodila promjene u modnom svijetu i kada je o održivosti riječ.
Od žena iza najvećih modnih kuća do žena koje se nalaze iza nezavisnih modnih brendova, u nastavku donosimo popis modnih dizajnerica koje obožavamo i koje nas svakodnevno inspiriraju.
Diane von Furstenberg
Stella McCartney
Anamarija Brkić: A’marie
Vivienne Westwood
Kate i Laura Mulleavy: Rodarte
Miuccia Prada: Prada i MIU MIU
Isabel Marant
Maria Grazia Chiuri: Dior
Marija Tarlać
Virginie Viard: Chanel
Stine Goya
Maja i Ellen Dixdotter: By Malene Birger
Ann Demeulemeester
Marija Kulušić
Sandra Sandor: Nanushka
Lana Puljić: Lokomotiva
Patricija Sladić: Fasada Studio
Gabriela Hearst: Chloé i Gabriela Hearst
Johanna Ortiz
Gilda Ambrosio i Giorgia Tordini: The Attico
Lidija Lešić: My Choice
Alexa Chung
Jeanette Madsen i Thora Valdimars: ROTATE Birger Christensen
Mirjana Sijerković: JOAN
Jasmin Larian: Cult Gaia
Rosie Assoulin
Igrajna Vargek: Iggy
Ogi Antunac: LINK by Ogi
Morana Saračević i Martina Čičko Karapetrić: Boudoir
Alberta Ferretti
Ana Maria Ricov
Cecilie Bahnsen
Ksenija Vrbanić: XD Xenia Design