Hrvatsku je danas pogodio još jedan potres i, iako donekle pripremljeni na ideju da se to može opet dogoditi, većinu je situacija zatekla s rastućim osjećajem panike i upitnicima na glavi. Što učiniti u trenutku potresa i kad on završi, kako se odjenuti kod izlaska iz kuće, kako se ponašati i treba li spakirati ruksak za hitne slučajeve?
Što učiniti u slučaju potresa već smo opisali na ovom linku, a pakiranje ruksaka za hitne slučajeve i njegovo odlaganje u blizini vrata od stana svakako će vas malo umiriti, donekle znajući da u slučaju potresa koji bi mogli uslijediti imate plan kako djelovati. Upute zagrebačkog gradskog Ureda za upravljanje u hitnim situacijama nalažu sljedeće:
Što spakirati u ruksak za hitne slučajeve?
- dokumente/kartice/novac
- hranu
- vodu
- punjače i rezervne baterije za smartphone uređaje
- rezervnu odjeću
- džepnu svjetiljku i baterije
- rezervne ključeve od kuće i automobila
- najosnovnije potrepštine za osobnu higijenu
- olovku i blok papira
- džepni nožić i zviždaljku
- šibice ili upaljač
- rezervne naočale ili leće
- komplet za prvu pomoć
- dječje igračke
- deku
Nadalje:
- Izradite vlastiti plan za slučaj katastrofe. Porazgovarajte s ukućanima i dogovorite se kako ćete i preko koga ćete doći u kontakt jedan s drugim, kamo ćete ići i što ćete učiniti u slučaju katastrofe.
- Kako biste kvalitetno izradili obiteljski plan za slučaj katastrofe, prethodno se informirajte kod svojih poslodavaca, u školi te kod ostalih institucija koje pohađaju vaša djeca, kako je te na koji je način organizirana evakuacija u slučaju katastrofe.
- Mjesto okupljanja mora biti dobro poznato svim članovima obitelji i mora ulijevati dovoljno sigurnosti svim članovima obitelji.
Foto: Pexels