U posljednje vrijeme našoj je koži potrebna posebna doza njege zbog svakodnevnog nošenja zaštitne maske. Upravo zato bi joj zaista trebali pružiti potrebnu pozornost kako bi bila najljepša što može biti. Jedan od najjednostavnijih načina za to je korištenje homemade maske za njegu lica barem jednom tjedno, kako bi kožu nahranili i obnovili sastojcima koje najčešće možemo naći u vlastitoj kuhinji. Postoje neki sastojci s kojima ne možete pogriješiti, a med je definitivno na vrhu tog popisa. Ipak, u posljednje je vrijeme manuka med svojim blagotvornim svojstvima uspio nadmašiti i onaj klasični. Osim što se može konzumirati i na taj način koristiti za rješavanje raznovrsnih zdravstvenih problema i boostanje imuniteta, može se koristiti i u obliku njegujuće maske za lice.
Maske za njegu lica s manuka medom
Manuka med se koristi kao prirodni lijek za liječenje rana svih vrsta. Isto tako, odličan je borac protiv mikroba te može liječiti različite probleme od akni do onih povezanih sa sinusima. To je zato što ima veću koncentraciju spoja metilglioksala (MGO). Čim je veća koncentracija ovog spoja, tim je veće antibakterijsko i protuupalno djelovanje manuka meda. Upravo je metilglioksal onaj ključni, organski spoj koji manuka med čini toliko posebnim i blagotvornim, a uz to ga obožava i naša koža. To su prepoznali i mnogi celebovi poput Victorije Beckham i Scarlett Johansson koje ga isto tako obožavaju koristiti u svojim skincare rutinama.
Svi trošimo novac na proizvode za njegu kože, ali ponekad je u redu preskočiti luksuzne serume i nanijeti na kožu nešto što je došlo direktno iz prirode. Manuka med možete koristiti za čišćenje lica, izradu pilinga ili liječenje akni te zacjeljivanje kože. On može činiti izvrsnu nadopunu bilo kojoj rutini za njegu kože. U nastavku vam donosimo nekoliko različitih recepata za kreiranje njegujuće maske koje su savršene za njegu lica kod kuće. Prije nanošenja maske obavezno detaljno očistite kožu. Potom na lice položite toplu, mokru krpu kako biste otvorili pore. Nakon što ste nanijeli masku za njegu kože i držali ju na licu preporučeno vrijeme, umijte se hladnom vodom ili upotrijebite tonik da bi zatvorili pore. Za najljepše rezultate, na kraju nanesite ulje na lice.
Maska za kožu sklonu aknama
Dermatolozi vole sodu bikarbonu jer je protuupalna i antibakterijska. Kad se kombinira sa limunovim sokom koji ima svojstvo pilinga i umirujućim manuka medom, dobijete nježnu, ali učinkovitu masku koja pomaže u kontroli akni.
Recept:
1 žličica limuna
1 žlica manuka meda
1 žličica sode bikarbone
Dodajte limunov sok, med i sodu bikarbonu u malu posudicu. Dobro promiješajte i njenim pokretima nanesite na kožu lica i vrata. Izbjegavajte područje u blizini očiju. Isto tako, nemojte ovu masku pretvoriti u piling utrljavajući ju u kožu. Nakon 15 minuta masku prvo uklonite toplom vodom, a zatim hladnom. Budite oprezni pri korištenju limunovog soka. Iako limun ima posvjetljavajuće osobine, kožu također može učiniti osjetljivom na sunce. Stoga nemojte zaboraviti nanijeti kremu sa zaštitnim faktorom kad ćete izlaziti van.
Maska za suhu kožu
Med i avokado savršena su kombinacija hidratantnih sastojaka za suhu kožu. Mljeveni bademi rade nježan piling kože, a njihove prirodne masnoće ostavljaju kožu mekanom. Ako želite dodati još više hidratantnih svojstava, dodajte žlicu ulja u svoju smjesu.
Recept:
2 žlice manuka meda (ili 1 žlica meda i 1 žlica ulja od jojobe ili slatkog badema)
1/4 avokada
2 žlice badema, sitno mljeveni
Dodajte med i avokado u malu posudu i zajedno zgnječite. Umiješajte mljevene bademe. Premažite lice i vrat, a nakon 15–20 minuta isperite toplom vodom.
Maska za masnu kožu
Maske od gline sjajne su za stavljanje masne kože pod kontrolu. Manuka med pomaže u razgradnji viška ulja, a visoko upijajuća glina ga uklanja. Bentonit i marokanska crvena glina su dva najbolja izbora gline za uravnoteženje prirodnih ulja. I obje imaju antibakterijska svojstva za liječenje kože sklone aknama.
Recept:
1 žličica manuka meda
1 žličica bentonit gline ili marokanske crvene gline
1 žličica jabučnog octa
Pomiješajte glinu, med i jabučni ocat u maloj nereaktivnoj posudi (nikada nemojte koristiti metal kada radite s glinom). Nakon toga ju nježno nanesite na lice i vrat, a uklonite ju nakon 15 minuta toplom vodom, potom se umijte hladnom.
Foto: Pexels, Manuka Health, Biofarm, Terra Organica