Od salicilne kiseline do retinola, postoji pregršt učinkovitih sastojaka za njegu kože s dokazano učinkovitim formulama protiv prištića i akni. No, trenutno je ipak najpoznatiji i najguglaniji benzoil peroksid. Ako ste imali akne u tinejdžerskim danima, možda već znate benzoil peroksid kao taj sastojak koji je na lošem glasu. Naime, poznato je da je prilično grub prema osjetljivoj koži te uzrokuje isušivanje. Međutim, on može biti transformativan, posebno za one s kožom koja je sklona prekomjerno, lučenju sebuma i aknama. U nastavku otkrijte sve što trebate znati o benzoil peroksidu i kako ga najbolje uvrstiti u svoju svakodnevnu rutinu njege kože.
Što je benzoil peroksid?
Benzoil peroksid je kemijski spoj s moćnim antimikrobnim svojstvima. To u osnovi znači da ubija bakterije koje žive na površini kože. Ovo smanjenje broja bakterija pomaže u smanjenju upala izazvanih bakterijama koje mogu dovesti do razvoja akni. U njezi kože, benzoil peroksid obično dolazi u obliku gela ili kreme, ali dostupan je i u obliku sredstva za čišćenje lica.
Koji su njegovi benefiti?
Benzoil peroksid je siguran i povoljan sastojak protiv akni koji obožavaju koristiti dermatolozi. U slučaju određenih vrsta akni, on može imati bolji učinak i od antibiotika. Iako lokalni antibiotici također ubijaju bakterije na koži, brzo možete postati otporni na njih, što ih na kraju čini neučinkovitima. Međutim, kod benzoil peroksida ta otpornost se ne javlja. Benzoil peroksid sadrži i svojstva pilinga, koja pomažu u odčepljivanju pora.
Kako ga pravilno upotrebljavati?
Proizvode koji sadrže benzoil peroksid tretirajte poput posebne vrste tretmana, a ne o hidratantnu kremu. Kreme ili gelovi koji sadrže ovaj sastojak najbolje je koristi nakon čišćenja i toniranja lica, ali prije nego što nanesete hidratantnu kremu. Korištenje takvog proizvoda preporuča se jednom dnevno, no trebali biste pripaziti da prođe dovoljno vremena između nanošenja benzoil peroksida i hidratantne kreme, kako bi se mogao lijepo upiti u kožu bez nakupljanja. To također povećava njegovu učinkovitost. Stručnjaci preporučuju izbjegavanje sunčeve svjetlosti tijekom korištenja benzoil peroksida jer kožu može učiniti osjetljivom. Stoga se savjetuje da tijekom dana koristite neku vrstu proizvoda s visokim zaštitnim faktorom.
Prema stručnjacima, moglo bi proći i do četiri tjedna prije nego što primijetite razliku, pogotovo ako ga koristite prvi put. Kao i kod svakog proizvoda za njegu kože ključna je dosljednost, ali ako vaša koža postane jako nadražena ili bolna, najbolje je odmah se obratiti liječniku.
Postoje li negativne nuspojave?
Benzoil peroksid ima svojstvo isušivanja, što znači da može djelovati kao iritans onima s osjetljivom kožom. Vjerojatno ćete primijetiti suhoću i perutanje kože, ali to je normalno. Za one koji su skloni iritaciji, najbolje je koristiti proizvode s manjom koncentracijom ovog sastojka i pružiti svojoj koži bogatu dozu hidratacije ujutro. On također može dovesti do neželjenog učinka izbjeljivanja. Da biste se borili protiv toga, pokušajte primijeniti benzoil peroksid samo na problematična područja, a sva ostala područja lica izbjegavajte. On ima protuupalna svojstva te poboljšava izgled kože. U nastavku možete naći neke proizvode koji sadrže benzoil peroksid i koje možete uključiti u svoju skincare rutinu.
Foto: Instagram, iHerb, Farmacia