Vjerojatno se pitate kako je moguće napraviti žele i panna cottu bez želatine, odnosno u veganskoj varijanti. Moguće je zahvaljujući ekstraktu crvenih morskih algi koje pretvaraju iz tekućeg u kruto stanje, a ime mu je agar agar. Vrlo je popularan u zemljama jugoistočne Azije, a dolazi u obliku praha i listića na naše tržište, ali i u čistoj varijanti i miješanoj s različitim dodacima. Što je skuplji prah, to je čišći. Agar agar je dakle veganska varijanta za želatinu. Osim svojih svojstava želiranja također obiluje vlaknima pa je pogodan i za mršavljenje. Jedna žličica praha (otprilike 2 g) ekvivalent je 5 listova želatine. Moja preporuka je imati agar agar kod kuće jer zbilja dobro dođe za kreme, razne deserte, zgušnjavanje jela i sl. Iako na prvu nije jeftina namirnica, svakako će vam potrajati.
U nastavku je recept za vegansku panna cottu s trešnjama!
Sastojci:
Za podlogu:
- 1 šalica blanširanih badema
- ¼ šalice kokosovih pahuljica
- 2 žlice kokosovog ulja
- 2 žlice agavinog sirupa
Za žele od trešanja:
- 2 šalice otkoštenih i prepolovljenih trešanja
- ½ šalice vode
- 2 žlice agavinog sirupa
- 1 žličica agar agar-a u prahu (čisti)
Sastojci za panna cottu:
- 2 šalice kokosovog mlijeka iz konzerve (punomasno)
- 2 žlice agavinog sirupa
- ½ žličice vanilije u prahu ili ekstrakta vanilije
- 2 žličice agar agar-a u prahu
Priprema:
Pripremiti kalup (koristila sam promjer 20 cm), obložiti papirom za pečenje dno i nauljiti stranice kalupa. U multipraktiku/sjeckalici samljeti blanširane bademe i dodati preostale sastojke. Izmiksati još nekoliko trenutaka. Kada ste dobili mrvičastu smjesu koja se lijepi na dodir, prebaciti u kalup, ravnomjerno rasporediti i utisnuti. Staviti u hladnjak.
U posudu za kuhanje staviti otkoštene i prepolovljene trešnje, dodati vode i sirupa te kuhati 15-ak minuta na srednje jakoj vatri. U drugu posudu staviti kokosovo mlijeko iz konzerve (izmućkati konzerve prije otvaranja), agavin sirup, vaniliju i dvije žličice agar agar-a te kuhati pet minuta na laganoj vatri dok zakuha, uz neprestano miješanje. Zagasiti i pustiti da se malo ohladi.
Kada su se trešnje raskuhale, izmiksati u blenderu, procijediti kroz gusto sito te vratiti u posudu za kuhanje uz dodatak jedne žličice agar agar-a. Kuhati minutu uz neprestano miješanje. Zagasiti i pustiti da se malo ohladi.
U kalup preliti pola smjese za panna cottu te staviti u zamrzivač. Pričekati 10-ak minuta da se malo stisne. Za to vrijeme povremeno pomiješati preostali dio panna cotte i žele da se ne stvore grudice. Kada se dio panna cotte malo stisnuo u zamrzivaču, preliti ga smjesom od trešanja. Ponovno vratiti u zamrzivač i ponoviti prethodni postupak sa zadnjim dijelom panna cotte. Ako želite izbjeći ovo dvostruko čekanje, možete slagati panna cottu (cijelu smjesu), pričekati da se stisne, pa žele. I obrnuto.
Pustiti u hladnjaku da se stisne barem četiri sata. Izvaditi pažljivo iz kalupa i servirati ukrašeno svježim trešnjama, bademima, kokosom i bijelom čokoladom (po želji).
Recept nam donosi Doris Valković s bloga Foodoris. Još odličnih recepata pronađite na njenom blogu i Instagram profilu.
Foto: Foodoris