Ako ste ljubitelji malo ekstremnijih hobija poput pilotiranja ili ronjenja, vjerujemo kako vam na Instagramu nije promaknuo profil @maggie.skyhunter iza kojeg stoji analitičarka Magda Milas Gržetić. Svakodnevno nas oduševljava svojim fotografijama, što iz zraka kad je u ulozi sportske pilotkinje, a što s kopna kad s nama dijeli vesele trenutke iz svoje svakodnevice. Magda je i velika ljubiteljica putovanja, a nedavno je posjetila Libanon, točnije Beirut, te nam napisala putopis koji će, vjerujemo, koristiti svakome tko se odluči za ovakvo putovanje.
Nedavno sam imala priliku posjetiti Beirut, glavni grad Libanona. Putovanje se dogodilo bez previše planiranja u samostalnom aranžmanu, dakle bez uključivanja agencije. Budući da sam radila u putničkoj agenciji, imam dovoljno iskustva i samopouzdanja sva putovanja organizirati samostalno. Najveći problem je naći adekvatnu zrakoplovnu kartu, budući da nema direktnih letova pa dva dana sigurno otpada na put, do tamo i nazad. Libanon graniči sa Sirijom i Izraelom, potrebna je viza, besplatna je i izdaje se na aerodromu po slijetanju.
Beirut je azijski grad smješten na obali Sredozemnog mora, a nazivaju ga Parizom Bliskog Istoka, broji oko dva milijuna stanovnika, podjednako kršćana i muslimana. Turizam ima pozitivan i sve veći rast iz godine u godinu.
Posjetitelji najviše dolaze zbog lifestyle doživljaja, hrane, luksuznih hotela, noćnog života i izuzetne gostoljubivosti.
Inače, u Libanonu je službeni jezik arapski, često se može čuti i francuski, valuta je libanonska funta, iako gotovo svugdje primaju američke dolare, a po većini trgovina će vas prilikom kartičnog plaćanja pitati želite li plaćanje izvršiti u libanonskim funtama ili u dolarima. Bejrutska zračna luka Rafik Hariri je smještena oko 15 minuta od centra grada, što je super jer nećete puno vremena gubiti u prometu.
Ovo mi je bio prvi posjet Beirutu i, koliko sam putovala, mogla bih ga opisati kao mediteranski miks Dubaija, Splita i Kaira. Marina i šetnica uz more uz visoke zgrade i nebodere me podsjeća na Dubai, a zgrade kroz grad i prometnice van grada me dosta podsjećaju na Kairo. Dosta je izražen taj kontrast luksuza i siromaštva. Inače, Keanu Reeves je rođen u Beirutu. Hrana je fenomenalna, ponuda je raznovrsna: od japanskih restorana do tradicionalnih libanonskih, svakako nitko neće ostati gladan.
Moje gastronomske preferencije su uglavnom bile orijentirane na lokalnu kuhinju i jela u sljedovima.
Sve kreće s mezze predjelima, koja uključuju različite zdjelice poslužene odjednom, napunjene različitima namazima od slanutka (humus), patliđana (baba ganoush), zatim tabouleh – mirisna salata od svježe ubranog povrća i bulgura začinjena svježom mentom i peršinom, maslinovim uljem, limunom, zdjelicama sa sjemenkama poput kikirikija, badema, umacima od jogurta i češnjaka začinjenim limunovim sokom, uz prilog štapiće mrkve i pita bread (lebanonski kruh koji bi mogli usporediti s tortiljama, ali mekše i deblje) koje umačete u umake i namaze, fantastičnu dolmu (kao male sarmice zamotane u vinovu lozu, nešto kao hercegovački japrak, ali punjen s povrćem) itd… Libanonci jedu dosta piletine i janjetine, u tradicionalnoj kuhinji ne bacaju ni jedan dio životinje, dakle sve iskoriste, što me malo šokiralo u smislu da nam je kao mezze predjelo bila servirana sirova jetra narezana na kocke, zatim kocke sirovog loja, pašteta od gušterače itd.
Za posjetiti Beirut rekla bih da je idealno pet dana, ako planirate posjetiti neki od obližnjih gradića poput Byblosa ili Balbeka, na koje ćete potrošiti cijeli dan. Ovaj sam put imala priliku posjetiti Balbek, koji je udaljen oko dva sata vožnje automobilom, ovisno o gužvi u prometu. Balbek je gradić prema granici sa Sirijom pod zaštitom UNESCO-a poznat po fantastično očuvanim ostacima hrama iz rimskog carstva.
Inače, high season je kao i kod nas u ljetnim mjesecima, kada su cijene hotela visoke. Od hotelskog smještaja najviše kategorije 5* svakako bih izdvojila Hotel Le Gray u samom centru Beiruta s prekrasnim pogledom na Mohammed Al Amin džamiju te Hotel Phoenicia u marini. Što se noćnog života tiče, preporuke su za Iris rooftop bar te, ako dovoljno ranije rezervirate, Music Hall, fenomenalni noćni klub na otvorenome, postavljen kao amfiteatar sa separeima, a na pozornici se izmjenjuju različiti izvođači i žanrovi tako da imate osjećaj da ste u kazalištu/koncertu na otvorenom, ispod zvijezda dok ispijate omiljeni koktel. Glazba je fenomenalna, od tradicionalne do najnovijih svjetskih hitova, a sve uživo uz koreografiju. Od restorana se izdvajaju tradicionalni libanonski Babel el Baher te Sultan Brahim, japanski Kampai te kontinentalni Stem i Stove.
Također, Libanonci su poznati frizeri, tradicionalno samo muškarci rade kao frizeri pa, ako imate vremena, priuštite si šišanje ili samo frizuru. Što se shoppinga tiče, europske marke poput Zare, Manga, Calzedonie itd. su tradicionalno skuplje nego kod nas, no ponuda je ionako ista tako da se ne isplati gubiti vrijeme po shopping centrima. Imaju Victoria’s Secret pa eventualno se zbog toga isplati otići, no ako znate svoju veličinu, onda se ni na to ne isplati gubiti vrijeme jer je stvarno sve dostupno online. Beirut je super za šetnju uz more, izlet brodićem oko Pigeon’s Rocka, dvije visoke „odvaljene“ stijene usred mora, istraživanju gastronomske ponude, tako da se treba opustiti i prepustiti uživanju bez previše opterećivanja.
Beirut bih rado opet posjetila, kao kraći aranžman od nekoliko dana da uživam u dobroj hranu, suncu, mirisu mora i izuzetnoj gostoljubivosti.
Foto: Privatni album