Ponekad se čini da borba sa suhim dijelovima kože baš nikad ne prestaje, a tome ne idu u prilog vrlo visoke ljetne temperature, kao ni hladne zime jer naše tijelo, osobito koža i lice, na te promjene izraženo reagiraju pa koža može postati jako suha. Laktovi su posebno osjetljivi te je riječ o najsušem dijelu tijela pa mu treba pridodati i posebnu pozornost. Dermatolozi kažu kako se koža laktova značajno razlikuje od ostatka kože na tijelu – znatno je deblja pa može podnijeti istezanje, a istovremeno je i gušća jer na tom dijelu ima manje žlijezda lojnica, dijelova kože koji izlučuju ulje. Samim time, proizvodi se manje lipida koji našu kožu održavaju vlažnom. Naravno, iza suhih laktova mogu stajati problemi poput ekcema, hormonalnih promjena i tjelesne dehidracije, no ovog puta u prvi plan stavljamo problem općenito suhe kože laktova i kako taj problem umanjiti.
Izbjegavajte jake pilinge i sapune
Ako već imate problem sa suhim laktovima i ispucalom kožom, osigurajte da taj problem ne postane još veći izbjegavanjem proizvoda koji im mogu dodatno naštetiti. Primjerice, preporučuje se nježni piling jer pomaže obnavljanju stanica kože, no izbjegavajte pilinge koji u sebi sadrže zrnca ili pilinge koji u sebi sadrže AHA kiseline. Takoer, suhi sapuni mogu imati negativan učinak pa stručnjaci preporučuju hipoalergenske sapune bez mirisa jer ne iritiraju kožu.
Tuširajte se na nižim temperaturama
Na kraju radnog i stresnog dana, vruća kupka ili tuš mnogima je omiljen način opuštanja. Međutim, možda biste trebali razmisliti o tuširanju na nižim temperaturama jer vruća voda može imati negativan učinak na kožu, osobito na suha područja poput laktova i koljena jer dodatno isušuju sve slojeve kože.
Opskrbite se kvalitetnim hidratantnim formulama
Najjednostavniji način za borbu protiv suhih laktova je, naravno, hidratacija. Ipak, u tome treba biti uporan te laktove mazati hidratantnom kremom redovito, svakog jutra i svake večeri. Također, treba pripaziti na izbor hidratantne kreme te birati formule koje ne sadrže mirise te neće dodatno iziritirati kožu.
Na ekstremnim temperaturama – prekrijte laktove
Naravno, ovaj se savjet prvenstveno odnosi na zimske dane kad hladnoća i povišena vlaga u zraku “napadaju” barijeru zdrave kože, a kako bi se spriječilo dodatno isušivanje, najbolje je nositi prirodna vlakna poput pamuka. Bez obzira na to radi li se o izrazito visokim ili izrazito niskim temperaturama, ključno je suhu kožu ne izlagati tim krajnostima kako se ne bi dodatno isušila.
Foto: Feel Unique, Avene