Unazad nekoliko godina sigurno ste imali prilike susretati se s pojmom green living. Koncept slijedi filozofiju koja poštuje prirodnu i njene zakone te život maksimalno želi uskladiti s njom. O važnosti očuvanja okoliša i zero waste pokretu stalno se piše baš kao i detoksikaciji tijela od kemikalija te uma od tehnologije. Dom je mjesto koje pruža utočište od užurbane svakodnevice i zona je sigurnosti, opuštanja, relaksacija.
Pažnju posvećujemo tome da je upravo životni prostor zaštićen od negativnih vanjskih utjecaja i nečistoća. Nažalost, još uvijek smo nesvjesni odakle sve vrebaju opasnosti te kakav utjecaj imaju na naš organizam. Imamo nekoliko ideja kako da proljetno čišćenje izvedete na sasvim ‘bezbolan način’ i pritom uštedite hrpu novaca. Prirodna sredstva za čišćenje u trenu ćete napraviti, a sastojke već imate u kuhinjskom ormariću.
Prirodna sredstva za proljetno čišćenje
Koža je naš najveći organ, a kroz pore svakodnevno u organizam ulaze brojne kemikalije i toksini koje se nalaze u šamponima, parfemima, kremama i sredstvima za čišćenje. Iako naizgled sve to izgleda bezopasno, tijekom godina se u tijelu neke od njih natalože u količinama opasnim po zdravlje. Zatim se javljaju brojne nuspojave i zdravstveni problemi dišnih puteva, alergije i preosjetljivost, osipi na koži.. Pročišćavanje zraka vrlo je bitno, zaobiđite umjetne mirise u spreju. Difuzeri su odličan način za dezinfekciju zraka, a potrebna vam je voda i nekoliko kapi eteričnog ulja.
Detoksicirajte svoj dom od štetnih supstanci i mikroorganizama te u nekoliko minuta pripremite prirodna sredstva za čišćenje. Ona kupovna, ne sva ali većina, na ambalaži pod raznim nazivima i kraticama krije kancerogene tvari koje se ‘igraju’ s endokrinim sustavom i remete rad hormona. Sama proizvodnja sredstava za čišćenje pak uzrokuje velika onečišćenja zbog otpada koji se ispušta u prirodu i zagađuje okoliš i zrak. Kako očistiti stakleni stol, dasku za rezanje i starom namještaju vratiti sjaj?
Sastojci koje već imate + recepti
Jabučni ocat zbog svoje kiselosti odlično skida masnoću i djeluje antibakterijski, a slično je i sa sokom limuna. Soda bikarbona možda je najrasprostranjenija u kućnoj primjeni. Zbog alkalnih svojstava odlično reagira s kiselinama, a također neutralizira i neugodne mirise. Maslinovo ulje odlično je za čišćenje kožnog i drvenog namještaja, ali i ona eterična koja se primjenjuju za osvježavanje zraka i uz to uništavaju mikrobe. Ne zaboravite investirati u set krpi s mikrovlaknima koje ćete lako koristiti na svim kućnim površinama.
Za čišćenje stakla i ostalih površina
- 1 čaša vode
- 1 čaša jabučnog octa
Dobro protresite bočicu, koristite na svim površinama uključujući i staklo.
Za dezinfekciju
- 4 žlice bijelog octa
- 7dl vode
- 10 kapi eteričnog ulja lavande ili čajevca
U boci s raspršivačem dobro pomiješajte sve sastojke, koristite direktno na površini ili na tkaninu za brisanje.
Za poliranje namještaja
- 1 limunovo sok
- 2 žlice maslinovog ulja
Izmiješajte dobro i sipajte u bočicu. Raspršite po namještaju ili krpici za čišćenje i vratite sjaj površinama.
Za dasku za sjeckanje
- 2 žlice soda bikarbone
- 1 limun
Posipajte dasku sodom i trljajte jednom polovicom limuna dok se ne stvori pasta. Ponovite s drugom polovicom limuna te isperite pod mlazom mlake vode.
Foto: Unplash, Pexels