Stalno čitamo o pravilnoj njezi kože, no poznajemo li ju dovoljno da znamo kako je njegovati i zašto koristiti pojedine proizvode? Pojmovi kao bazalni sloj, dubinska hidratacija, njega dubljih slojeva, kolagen, fibroplast i slično imaju veliku ulogu u organu koji nazivamo koža. Svaki taj ‘kotačić’ je bitan za održavanje naše kože mladom i zdravom. Upoznajmo kožu!
Naša koža je najveći i najteži organ te ima vrlo važnu ulogu u održavanju zdravlja i vitalnosti našeg organizma. Preko nje osjećamo, ključna je u proizvodnji vitamina D i apsorpciji hranjivih tvari iz okoline i kozmetičkih preparata, njome zadržavamo toplinu te štitimo svoje tijelo od svih vanjskih utjecaja uključujući i UV zrake. Ona čuva zalihu naše energije u masnim stanicama za 40 dana života te sadrži jednu trećinu svih tjelesnih tekućina i zato je od iznimne važnosti piti preporučenu količinu od jedne i pol do dvije litre vode na dan za zdravu i sjajnu kožu. Njena boja ovisi o debljini i prozirnosti, cirkulaciji i sadržaju krvnih stanica, rasi, životnoj dobi, predjelu tijela, zdravlju organizma, količini i vrsti pigmenata (hemoglobin, melanin i karotin) koji odrađuju naš fototip kože.
Fototip kože predstavlja prirodnu sposobnost kože da nakon izlaganja UV svjetlosti potamni, a ne izgori te na taj način spriječi oštećenja koja mogu nastati uslijed izlaganja UV svjetlosti. Razlikujemo 6 tipova kože koje dijelimo na mliječnu put, svijetlu, normalnu i maslinastu put, kožu sa žućkastim tonom te tamno smeđu odnosno crnu kožu koja najlakše podnosi izlaganje UV svjetlosti.
Koža se sastoji od nekoliko slojeva, a svaki od njih ima važnu ulogu. Epiderma koja je gornji sloj kože ima zaštitnu ulogu od vanjskih utjecaja. U ovom sloju se događa proces keratinizacije, odnosno proces ljuštenja mrtvih i obnove zdravih stanica, na koji možemo utjecati kozmetičkim postupcima kao što su mehnički piling, kemijski piling, mikrodermoabrazija i slično. Površinski sloj epiderme je zbijen kao ‘opeka i žbuka’ koje je potrebno oslabiti kako bi dermokozmetički preparati bolje penetrirali prema srednjem sloju kože. Sam izgled i tekstura kože ovise isključivo o stanju epiderme dok naboranost kože ovisi o stanju srednjeg sloja kože derme.
Mjesto gdje se vanjski i srednji sloj kože dodiruju zovemo dermalno-epidermalna granica i na njoj se nalaze melanociti odgovorni za proizvodnju melanina koji nam daje preplanulu put nakon izlaganja sunca. U mladenačkoj dobi ovaj sloj odlikuje čvrsta i fleksibilna struktura koja daje elastičnost, snagu i otpornost na mehaničke podražaje. Njezine osnovne stanice su fibroblasti koji sudjeluju u tvorbi kolagena, elastina i hijaluronske kiseline pa sa anti age proizvodima želimo djelovati upravo na te stanice kako bi prevenirali starenje kože ili osvježili zreliju kožu.
Kolagen je odgovoran za čvrstoću, elastin daje elastičnost, dok hijaluronska kiselina daje volumen i poboljšava tonus. U ovom sloju kože još se nalaze kožne žile (kapilare), živci, folikuli dlaka, žlijezde znojnice i lojnice. U hipodermi koja je zadnji sloj kože se nalazi potkožno tkivo uglavnom građeno od masnih stanica koje nazivamo adipociti. Adipociti su stanice koje napadamo u borbi protiv celulita, a okruženi su limfnim i krvnim žilama, dubljim korijenima dlaka i velikim žlijezdama znojnicama. Osnovna uloga ovog sloja potkožnog thiva je termička i mehanička izolacija.
Volite svoju kožu, posvetite joj se i pažljivo birajte kozmetičke proizvode kako bi osigurali njegovan i mladenački izgled na duge staze. Zapamtite, koža pamti svaku vašu žeđ, svako izlaganje suncu bez zaštitnog faktora (čak i na putu do posla ili na kavi poslije posla) i svaku nestručnu depilaciju.
Tekst: Dijana Kokot
Foto: Instagram