Zašto tehnološka industrija treba žene?

Zašto tehnološka industrija treba žene?

Ne trebate biti veliki poznavatelj tehnološke industrije kako bi ste shvatili da se radi o uglavnom muškoj igri. Primjerice, podaci iz 2017. godine ukazuju da je postotak žena zaposlenih u tehničkom sektoru Applea iznosio 23%, Googleu 20%, a u tehničkom sektoru Facebooka i Microsofta samo 19%.

Broj žena koji je u SAD-u diplomirao računarstvo je čak opao u razdoblju od 2006. – 2014. godine. Zašto je bitno da se ta razlika između muškaraca i žena ujednači?

Raznovrsni timovi rade bolje

Za početak, istraživanja pokazuju da heterogeni timovi postižu bolje rezultate od homogenih timova. Suradnja između individualaca različitog spola ili rase dovodi do poboljšanja u rješavanju problema, posebno ako se radi o kompleksnim, nerutinskim problemima.

Naime, ako se okupe različiti ljudi, oni donose različiti set informacija, različite perspektive i mišljenja. Kod rješavanja kompleksnih problema, upravo jedan unikatni glas može promijeniti način razmišljanja grupe i pomoći na putu do rješavanja problema.

Žene bolje razumiju (barem) 50% stanovništva

Drugi razlog zašto žene mogu imati veliki utjecaj u tehnološkoj industriji zapravo je dosta povezan s prvim. Žene u industriji omogućuju uvid u potrebe i navike 50% populacije svijeta. Tehnologija se sa svakim danom sve brže i brže razvija, te se organizacije svakodnevno natječu za prevagu na tržištu. Usmjeravanjem na razvitak proizvoda usmjerenih prema ženama, tvrtke izlaze na neistraženo, ali izrazito potencijalno tržište.

Naime, žene u svijetu kontroliraju 20 trilijuna dolara, te su odgovorne za 85% ukupne svjetske potrošnje. Stoga je za organizacije izrazito bitno da imaju zaposlenice koje vlastitim iskustvom i poznavanjem navika i potreba žena mogu pomoći u inovaciji proizvoda.

Razumijevanje i empatija vode napretku

Konačno, žene imaju pozitivan utjecaj na druge zaposlenike u organizaciji. Istraživanje iz 2016. godine pokazalo je da žene postižu bolje rezultate od muškaraca na 11 od 12 kompetencija emocionalne inteligencije.  Žene iskazuju više empatije na radnom mjestu, sklonije su sudjelovati u timskom radu, kao i u mentorstvu novih zaposlenika, lakše se prilagođavaju promjenama u radnoj okolini itd.

Organizacije dugoročno profitiraju od zaposlenika koji ne ulaze u bespotrebne konflikte, koji su spremni sudjelovati u timskom radu i koji su u konačnici sretniji na svome radnom mjestu. Taj pozitivan utjecaj žene na cjelokupan tim ne može biti zanemariv, posebno u tehnološkoj industriji u kojoj su radnici izrazito podložni stresu.

Od malih nogu prema velikim koracima

Nije dovoljno samo zahtijevati da se žene zaposle u Facebooku ili Appleu. Promjena treba ići iz samoga korijena. Djevojčice se od malena treba učiti da su jednako sposobne rješavati matematičke zadatke kao i dječaci. Podučavati nastavnike da programiranje nije samo zanimanje stvoreno za dječake. Roditelji trebaju svojim kćerima dopustiti da se igraju ne samo s Barbikama nego i s robotima. Mediji trebaju slaviti žene-inovatore u tehnološkoj industriji. Tako može doći do pozitivnih promjena, koje doprinose ne samo boljitku žena diljem svijeta, već boljitku samog svijeta.  Žene, jednako kao i muškarci, mogu pridonijeti razvoju tehnologije i posredno razvoju cijelog svijeta. Žene su sudjelovale u pisanju prvog programskog jezika, sudjelovale su u osnivanju tehnoloških giganta i slanju ljudi na Mjesec.

Tekst:  Ana Koncul

Foto: promo

 

Učitati još
Zatvori