Ilina Cenov: Joël Dicker i njegova ‘Knjiga o Baltimoreu’

Ilina Cenov: Joël Dicker i njegova
‘Knjiga o Baltimoreu’

Joël Dicker

Kad se pojavio na književnoj sceni, švicarski pisac, koji piše na francuskom jeziku, Joël Dicker (r. 1985.) imao je svega 20 godina i za svoj prvijenac “Tigar” pokupio je nekoliko književnih nagrada. Svjetsku je slavu stekao romanom “Istina o slučaju Harry Quebert”, prevedenim na 38 jezika u više od 50 zemalja, koji se ubrzo prometnuo u pravi književni fenomen, dok je najnovijim djelom, “Knjiga o Baltimoreu” objavljenim 2015., mladi autor samo potvrdio svoj književni talent (a i objasnio zašto su se svojedobno na frankfurtskom sajmu knjige izdavači za Dickera skoro pomlatili).

Knjiga o Baltimoreu

Priča, smještena u SAD, prati dva ogranka jedne obitelji, Goldmanove, i to one “obične”, iz Montclaira, kojima pripada pripovjedač, pisac Marcus, te one lijepe, uspješne i pametne iz Baltimorea – Marcusove bratiće Hillela i Woodyja, te strica Saula i tetu Anitu. Već na samom početku saznajemo da se prije osam godina dogodila Drama, i Dicker nam daje naslutiti da tih pametnih i uspješnih Goldmanovih iz prestižnog Baltimorea više nema. Što im se dogodilo, zašto, gdje su nestali, i koje to tajne skriva obitelj Goldman saznajemo tek na kraju romana… A do tog (ne)očekivanog kraja imamo prilike uživati u odrastanju Marcusa, Woodyja i Hillela, u prijateljstvu, prvim ljubavima, ali susresti se i s njihovim prvim sukobima i tajnama…

Dicker nam na četristotinjak stranica uspješno isprepliće prošlost i sadašnjost, otkrivajući sve laži, nesreće i izdaju, koje su zadesile uspješnu i perspektivnu obitelj. Uvlači nas u sentimentalnu, toplu i veliku priču o obitelji, djetinjstvu, odrastanju, ljubavi, u sagu o nekad istinski sretnoj obitelji. Odlično portretirani likovi pokazuju nam kako, unatoč bliskosti i ljubavi koja ih veže, ipak između sebe imaju brojne izgovorene i neizgovorene zamjerke, koje pokazuju kako zapravo malo i površno poznaju, i sebe, i druge…

Talentirani Dicker radnju svoga romana smjestio je u Baltimore, Floridu, odnosno Miami, te Montclair, od osamdesetih godina prošlog stoljeća, pa do 2012. godine (koja zapravo u romanu predstavlja sadašnjost). On je autor čija je mašta, kako se čini, nepresušna, i s nevjerojatnom se lakoćom pretače u dinamična, kratka i uzbudljiva poglavlja. Zaustavljaju se uvijek na najzanimljivijem mjestu, dajući nam naslutiti da tu ima još nešto, i tako nas tjeraju dalje, da dođemo do kraja, do dna, do istine. “Knjiga o Baltimoreu” nevjerojatno je uvjerljiv roman, pisan u prvom licu, iz perspektive mladog i uspješnog pisca Marcusa, te nam se, dok čitamo, svo vrijeme čini da je rođeni Švicarac Dicker zapravo Marcus, iz Montclaira u New Jerseyju. Do samog kraja imamo osjećaj da će od nekud isplivati podatak kako je ova priča zapravo inspirirana istinitim događajima. A to je bome odlična preporuka za čitanje.

“Knjiga o Baltimoreu” roman je kojem sam našla nekoliko nedostataka. Ali, znate što? Neću ih niti pobrojati, a kamoli detaljnije obrazlagati. Bilo bi to cjepidlačenje u maniri najgore njurgavice (što sam često), jer, u cjelini “Knjiga o Baltimoreu” je sjajan roman, koji će se svidjeti jako velikom broju čitatelja, i to sasvim opravdano. Sama činjenica da nam Dicker drži pažnju jednakim intenzitetom kroz nemali broj stranica govori za sebe. A dovoljno je mlad i talentiran (a usput budi rečeno, doduše i posve nebitno, i strahovito zgodan) da s godinama svoj rad dovede do savršenstva. Ionako mu nedostaje jako malo…

Roman Joëla Dickera ‘Knjiga o Baltimoreu’ može se naći u svim bolje opremljenim knjižarama u izdanju Frakture.

Foto: Fraktura, Unsplash

Učitati još
Zatvori