

Neki se prostori grade samo oko tlocrta, a neki i oko osobnosti. Svaki kvadrat ovog doma priča je o osobi koja ga je stvarala i osjećaju kojeg je željela postići. Vlasnica doma u koji vas danas vodimo tražila je više od lijepog namještaja, željela je oazu mira nakon posla i putovanja: kutak za knjige koje sa strašću skuplja, prostor za prijatelje s kojima dijeli večere i razgovore, mjesto za jutra uz kavu, u tišini… Poželjela je da njezin dom bude produžetak nje same – topao, promišljen, nježan.
Stan od 54 kvadrata već je djelovao kompaktno, ali se u njemu skrivao potencijal za nešto daleko veće i osobnije. Klijentica je imala viziju, a kada je zakoračila u Nobell studio kuhinja, znala je da je pronašla partnera koji je želi i zna slušati. Projektantice Vedrana Sekula Žeželj i Ivana Karlović od samog su početka prepoznale njezine želje – bez nametljivih sugestija ili predrasuda. Umjesto toga, krenule su u iskren razgovor i pažljivo planiranje, čime je započela priča o prostoru koji danas odiše jednostavnošću, ali je svaki detalj pažljivo odabran s ljubavlju i svrhom.


Spoj japanske estetike i skandinavske jednostavnosti
Kada je klijentica ušla u Nobell, tražila je osjećaj razumijevanja. Odmah je spomenula japandi, spoj japanske estetike i skandinavske jednostavnosti, što smo pronašli u rješenjima brenda Next125, koji Nobell studio zastupa s punim razumijevanjem njegove filozofije. Pričala je o prirodnim materijalima, teksturama koje dišu, o potrebi da dom bude produžetak unutarnjeg mira – govore Vedrana i Ivana. S arhitekticom je definirala osnovne smjernice, no stvari koje su se činile teže ostvarivima, poput složene kuhinjske niše u plitkom zidu ili ugradnje biblioteke u spavaću sobu, ostvarene su upravo zahvaljujući Nobell timu.

Pomno isplaniran prostor
Kuhinjski zid, koji se čini poput dubokog ormara, zapravo skriva pametno projektiranu nišu. Unutar nje “skrila” se povišena pećnica, hladnjak na elektronsko otvaranje i zamrzivač ispod radne plohe. S druge strane zida – u hodniku – ostao je projektantski zahtjevan prostor različitih dubina s revizijama koje su morale ostati dostupne što je iskorišteno kao dodatni prostor za odlaganje.
U stanu ništa nije slučajno – svaki ormar ima svoju funkciju, a svaka linija slijedi ritam prostora. Sve je oblikovano tako da zadrži funkcionalnost, bez narušavanja protočnosti. I dok drugi vide lijep interijer, oni koji poznaju ovu priču, vide sustav pažljivo donesenih odluka. Riječ je o rješenjima koja su zahtijevala preciznost u svakom centimetru, ali nisu narušila estetiku, kao ni ugođaj.






Biblioteka u spavaćoj sobi…
Jedan od meni najdražih dijelova je biblioteka u spavaćoj sobi. Imam sigurno 150 knjiga i bila sam presretna kad smo pronašli način da sve stanu. Vedrana je nacrt arhitektice pretvorila u stvarnost, uz nekoliko manjih izmjena koje su napravile veliku razliku. Znala sam što želim, a projektantice u Nobellu su znale kako to ostvariti – otkrila je vlasnica. U toj prostoriji vidljiva je estetska nit pedesetih kroz AJ zidne lampe koje je dizajnirao Arne Jacobsen za Louis Poulsen i noćne stoliće iz Ferm Livinga.




Čiste linije i minimalistički pristup
Stan diše kroz orah i kamen. Upravo su ti materijali povezali kuhinju s dnevnim boravkom i blagovaonicom te tako stvorili vizualnu koheziju i osjećaj doma. Letvičasta fronta kuhinje izrađena je od furniranog oraha, materijala koji ne „vrišti“ raskoš, nego stvara mir. Spojena s toplim tonom prirodne keramike, stvara suptilnu igru kontrasta. Kako bi zadržala čiste linije prostora i naglasila minimalistički pristup, u kuhinju je ugrađena BORA S Pure indukcijska ploča s integriranom napom koja paru uvlači izravno s površine, tiho i diskretno. Tako je izbjegnuta potreba za dodatnim ventilacijskim elementima i sačuvan je osjećaj prozračnosti.


Neutralni tonovi koji stvaraju osjećaj smirenosti i harmonije
Kombinacija materijala bila je ljubav na prvi pogled. Kad sam ušla u Nobell, zamolila sam Ivanu da mi pokaže dostupne uzorke. Odmah sam znala – furnir orah i bež porculan. Preferiram neutralne tonove koji stvaraju osjećaj smirenosti i harmonije. Uz svijetle nijanse, oblici i teksture namještaja dolaze do izražaja. Volim unijeti crne elemente kao akcent, čime se postižu kontrast i ravnoteža, stvarajući jin-jang u prostoru – rekla je klijentica koja je svaki komad namještaja pažljivo birala. U dnevnom boravku, komadi poput Swell sofe brenda Normann Copenhagen i Pedrera stolića za kavu oblikuju prostor mekoćom linija, dok u blagovaonici stol iz Audo Copenhagena, minimalistički Ready stolci i PH 5 visilica Poula Henningsena za Louis Poulsen unose bezvremenski karakter, ali ostaju u službi onog što je vlasnici najvažnije – mira, harmonije i funkcionalnosti.


Spoj funkcionalnosti i estetike
Ista se filozofija nastavlja u kupaonici. Ivana iz Nobella, prema nacrtu arhitektice i s nekoliko svojih prilagodbi, dizajnirala je ormariće i predložila ugradbenu perilicu za rublje. Taj se detalj klijentici posebno svidio jer je unio dodatnu funkcionalnost u prostor. “Leteći” element za umivaonik u dekoru keramike i niša s integriranom perilicom i prostorom za pohranu pokazali su da brend Next125, koji Nobell zastupa, može jednako elegantno funkcionirati i izvan kuhinje. Minimalnim, ali funkcionalnim dizajnom Ivana je stvorila je nenametljiv i prohodan prostor koji ostaje u skladu s ostatkom doma.



Holistički pristup životu, koji vlasnica njeguje, odražava se i u njezinom domu. On nije samo mjesto gdje prespava, to je prostor gdje se odmara, puni, prostor gdje diše i gdje se vraća sebi. Zato je svaki detalj toliko osoban, svaki materijal ima smisao, a svaki kutak svrhu. Sve što je vlasnica zamislila, provedeno je sa znanjem, mjerom i dozom topline; točno onako kako dom treba nastajati. U suradnji s arhitekticama te projektanticama iz Nobell studija kuhinja, vizija je pretočena u interijer koji spaja funkcionalnost s osobnim karakterom. Umjetničku dimenziju prostoru daju i djela akademskog slikara i grafičara Danijela Srdareva, čije prisustvo vizualno i emocionalno zaokružuje priču doma.
Foto: PR