

Jedan produženi vikend je pred nama, a nakon njega i proljetni praznici. Vrijeme je to koje volimo provesti s obitelji, a ako je k tome i lijepo vrijeme – izlet u prirodu sa zanimljivim sadržajima svakako je dobra ideja. Ovdje smo popisali prijedloge ideja za proljetne izlete u susjedstvu. No ako pak želite slobodno vrijeme provesti u Hrvatskoj, imamo ideje i za to. Sada je Ana Grzunov, koja stoji iza profila Travel&LIVe, dala još jednu ideju riječ je o zanimljivoj ruti naziva – Plemićka ruta.

Plemićka ruta na prvo uho zvuči kao predavanje iz povijesti, no u praksi je fenomenalni lančani izlet u legendarne hrvatske dvorce i kurije diljem Slavonije i Podravine kao što su dvorac Pejačević, pustara Višnjica, kurija Janković i još mnoga plemićka imanja. U vlastitom tempu i rasporedu po želji, posjećujete jedan po jedan dvorac dok ne obiđete čitavu rutu. U svakom dvorcu dobivate po jedan pečat, a kad ih sakupite osam, slijedi vam kraljevski tretman – noćenje s doručkom u slavnom dvorcu Janković. U svakom dvorcu upoznajete burnu i uzbudljivu povijest našeg domaćeg plemstva, čijih se zgoda, nezgoda, tajni i intriga ne bi posramila ni kultna Igra prijestolja. Sve to prati prekrasna priroda, perivoji, šume, ravnice i jezera u kojem su smješteni dvorci, kurije i njihove priče kojima nismo i nećemo odoljeti.

Mi još nismo uspjeli obići čitavu rutu, no radimo na tome i skupljamo ih sve. Čitava ruta je duga oko 80 kilometara, a možete krenuti s bilo koje točke. Za obitelji s djecom, ova je ruta izvrstan način da se kroz stvarno iskustvo spoje igra, istraživanje i učenje. Klinci na svakom mjestu dobiju zadatak, skupljanje žigića, a usput upoznaju kulturnu i povijesnu baštinu regije, ali i prirodne ljepote koje ih okružuju. Umjesto da uče iz udžbenika, ovdje uče hodajući kroz dvorce, slušajući legende, penjući se na kule i šetajući kroz parkove. Ruta je sadržajna, ali nenametljiva, poučna, ali zabavna. I ono najvažnije, ostavlja prostor za vlastiti doživljaj.

Plemićka ruta ne osvaja samo nas posjetitelje, već čitavu turističku struku. Osvojila je prestižnu nagradu šampiona Suncokreta ruralnog turizma Hrvatske, a prethodno uspješno (i službeno) upala u top 3 destinacije hrvatskog kulturnog i gastronomskog turizma. Još jedan razlog da je i vi pikirate i da se ovog proljeća vidimo u dvorcima.
Slavonija je, po mom mišljenju, najpodcjenjenija regija u Hrvatskoj. I dalje se ne mogu načuditi zašto. Toliko prostora, mira, zelenila, toliko pažljivo obnovljenih i sadržajno bogatih lokacija koje itekako imaju što ponuditi i sve to na nekoliko sati vožnje od Zagreba.

Mi još nismo stigli obići sve, ali ne žurimo. Plemićka ruta nije natjecanje, već poziv na putovanje u kojem svatko određuje svoj ritam. Žigovi se ne moraju skupiti odjednom, ni po redu. Neki dvorci i kurije još nas čekaju, i iskreno, veselimo se svakom sljedećem.
Lokacije Plemićke rute
Dravska priča, Noskovci
Smještena u nekadašnjem ljetnikovcu grofa Jankovića, Dravska priča je pravi mali svijet bajki, prirode i edukacije. Interpretacijski centar posvećen mitovima, rijeci Dravi, vilama, pticama i svim onim stvarima koje se inače ne uspije stisnuti u običan izlet. Posebno su dojmljive tematske sobe i vanjski vrt, a ako imate sreće, sretnete i pokoju rodu na oporavku.





Dvorac Janković, Suhopolje
Jedan od najimpresivnijih dvoraca rute. Obnovljen s velikim poštovanjem prema povijesti, ali potpuno prilagođen današnjim posjetiteljima. Multimedijalni sadržaj vodi vas kroz priču o obitelji Janković, a sam dvorac je mjesto gdje se odvijaju brojni kulturni i turistički događaji. I da, ovdje se ostvaruje glavna nagrada kad skupite sve žigove.



Hotel Kurija Janković, Kapela Dvor
Spoj elegancije prošlih vremena i suvremenog boutique hotela. Kurija je preuređena u smještaj koji pruža mir, komfor i onu vrstu topline koju ne nude svi hoteli. Idealna za vikend bijeg ili produženi odmor, i pritom je jedna od najugodnijih stanica na ruti.
Ostani u korak
s trendovima
Prijavi se na Journal newsletter.
Pustara Višnjica
Povijesno imanje koje je danas pravo turističko odredište. Prostor nudi razne sadržaje – od jahanja, boravka u prirodi do domaće kuhinje i šetnje kroz rustikalni ambijent. Dodatni plus su životinje i aktivnosti koje posebno oduševljavaju mlađe posjetitelje.




Kuća Petra Preradovića, Grabrovnica
Rodna kuća jednog od najpoznatijih hrvatskih pjesnika pretvorena je u interpretacijski centar koji približava Preradovićev život i rad na suvremen način. Uz multimedijalni postav, okućnica i uređeno dvorište čine ovo mjesto pravim malim bijegom u prošlost. Nedaleko je i novo igralište koje će razveseliti one najmlađe.
EPIcentar Sequoia, Slatina
Centar koji je ime dobio po više od 130 godina staroj sekvoji u slatinskom parku. Ovdje se spajaju priroda, znanost i moderna prezentacija lokalnih vrijednosti. Prostor je interaktivan i osmišljen tako da zainteresira i velike i male. Ako vas zanima spoj ekologije, baštine i znanosti – ovo je prava stanica.
Dvorac Pejačević, Virovitica
Jedan od vizualno najprepoznatljivijih dvoraca u regiji. Smješten u samom centru Virovitice, okružen velikim perivojem, a unutra uređen Gradski muzej Virovitica nudi atraktivan i suvremeno koncipiran postav. Dvorac je i arhitektonski i sadržajno izuzetno dojmljiv.





Park šuma Jankovac, Park prirode Papuk
Za kraj, prirodna stanica koju bi bilo šteta preskočiti. Park šuma Jankovac jedno je od najljepših izletišta u Hrvatskoj. Slapovi, šetnice, jezera i gusti hlad slavonskih šuma. Idealno za planinarenje, piknik ili samo disanje punim plućima. Ovdje priroda ima glavnu riječ.


GEO info centar Voćin, Park prirode Papuk
Još jedan sjajan primjer kako se priroda i tehnologija mogu susresti na pravom mjestu. GEO info centar Papuk u Voćinu vodi vas kroz fascinantan svijet geologije, šuma i životinjskog svijeta Papuka. Multimedijalni sadržaji, interaktivne instalacije i impresivne projekcije čine ovaj centar jednako zanimljivim djeci i odraslima. Voćin kao mjesto često ostaje neotkriven, no ovaj centar to definitivno mijenja. Idealna postaja za one koji vole znati što se krije ispod slojeva koje ne vidimo.

Tips & tricks za proljetne izlete
- Prije nego što se zaputite u Slavoniju i Podravinu, provjerite radno vrijeme i cijene ulaznica za sve atrakcije koje planirate obići. Tako ćete izbjeći neželjena iznenađenja koja nitko ne želi usred dana isplaniranog do u tančine.
- Provjerite koji OPG-ovi rade, gdje se što fino kuha i gdje se može uzeti staklenka domaćeg ajvara za ponijeti kući. Ova regija zna kako se jede i pije, i stvarno bi bila šteta proći kroz nju praznog želuca.
- Spremite dovoljno memorije na mobitelima. Ove lokacije su fotogenične, ali i spontano inspirativne. Od baroknih pročelja do mostića u šumi – sve zove na jednu fotku više.
- Uzmite jednu bilježnicu ili malu knjižicu za klince u koju će sami zapisivati dojmove ili crtati ono što su vidjeli. Puno znači, a ostaje kao lijepa uspomena.
Tekst: Ana Grzunov
Foto: Ana Grzunov, iStock