

Opsežna, popularno napisana i bogato ilustrirana povijest matematike, pod nazivom Matematika – od drevnog do suvremenog svijeta, oslikava tisućljećima dugu, višekulturnu priču i približava tu znanost širokom krugu čitatelja. Matematika u izdanju Školske knjige olakšava razumijevanje ključnih teorija, otkrića i apstraktnih pojmova od prapovijesti do digitalnog doba s pomoću vremenskih lenta, posebnih prikaza i dijagrama, povijesnih dokumenata i fotografija ljudi, mjesta i artefakata. Uzbudljiva i sveobuhvatna monografija pokazuje da su matematičari mijenjali svijet i utjecali na svako područje života – od navigacije, preko financija, umjetnosti, inženjeringa i građevinarstva, sve do putovanja u svemir.
Matematika nije nipošto dosadna ili nemaštovita, naprotiv, ona je poput plemenite djevojke koja uzvraća ljubav onomu tko je voli i razumije, tvrdio je ugledni hrvatski matematičar, književnik i japanolog, akademik Vladimir Devidé. Takvu nam matematiku, zanosnu i čarobnu, predstavljaju dr. James Lees i John Farndon, autori raskošno ilustrirane monografije Matematika – od drevnog do suvremenog svijeta, objavljene u Školskoj knjizi.
Opsežna, popularno napisana i bogato dizajnirana povijest matematike približit će tu znanost širokom krugu čitatelja koji vole matematiku i žele je bolje razumjeti. Vizualno iznimno privlačna, knjiga Matematika olakšava razumijevanje ključnih teorija, otkrića i apstraktnih pojmova od prapovijesti do digitalnog doba s pomoću vremenskih lenta, posebnih prikaza i dijagrama, povijesnih dokumenata i fotografija ljudi, mjesta i artefakata. Taj ilustrirani vodič na više od 400 stranica oslikava tisućljećima dugu višekulturnu priču o matematici i njezinu utjecaju na stvarni svijet. Knjiga se može nabaviti u svim knjižarama i webshopu Školske knjige.
Nevjerojatne ideje i domišljati ljudi
Matematika je uzbudljiva i sveobuhvatna knjiga koja nam donosi pogled na matematiku izvan konteksta učionice i predstavlja je kao temeljno ljudsko iskustvo koje nam pomaže da poboljšamo život. Polazeći od drevnih matematičkih koncepata poput zbrajanja i oduzimanja, cijelih brojeva, pravila laži (lat. regula falsi), nule i broja π, možemo pratiti kako su apstraktne ideje postale konkretne i služile za mijenjanje tijeka povijesti. Matematika nam pritom daje povijesni kontekst u kojemu su nastajali novi matematički koncepti i teorije što nam pak omogućuje bolje razumijevanje tih nevjerojatnih ideja i domišljatih ljudi koji su ih otkrili. Knjigu su preveli Lora Rajić, Petra Švob i dr. sc. Dario Hrupec.
Ova knjiga prikazuje evoluciju matematičkih koncepata i teorema. Pokazuje kako su matematičari tijekom stoljeća gradili tu znanost na temeljima svojih prethodnika, razvijali i poboljšavali ideje, pronalazili nove načine njihova izražavanja, otkrivali rješenja za stare probleme te predstavljali nove koje trebaju riješiti budući matematičari. Knjiga istražuje kako su građeni dijelovi matematike i pokazuje na koji su način matematičari pokušali unaprijediti ljudsko znanje. Takav napredak ne bi se dogodio bez odlučnosti, genijalnosti i predanosti mnogih matematičara koji su se katkad borili protiv teških okolnosti, čije su životne priče isprepletene s njihovim postignućima. Njihovi su napori mijenjali svijet koji ih je okruživao sve do današnjeg dana i utjecali na svako područje života – od navigacije, preko financija, umjetnosti, inženjerstva i građevinarstva, sve do putovanja u svemir, navode dr. James Lees i John Farndon u uvodu knjige.

Od kamenog doba do renesanse
Povijest matematike podijeljena je na tri glavna dijela. Prvi je dio razdoblje između početka čovječanstva i renesanse – vrijeme kad je matematika bila geografski raštrkana, kad je različiti narodi usustavljuju gotovo od ništice i oblikuju da bi odgovarala njihovim različitim potrebama. Čitatelji će upoznati prve matematičke alate – rovaše izrađene od kostiju (među kojima je najpoznatija kost iz Ishanga), najstariji poznati primjer tablice množenja utisnute u komad gline, prvu mjernu jedinicu – kubite, drevne tekstove koji sadržavaju matematičke probleme, prve poznate primjere razlomka, iracionalne brojeve, zabavne matematičke zagonetke, duhovne tekstove povezane s matematičkim metodama…
Drugi dio govori o matematici nakon razdoblja renesanse u srcu Europe. Kulturna i znanstvena revolucija omogućila je jače širenje matematike nego ikad prije te pokrenula tehnološki napredak koji se nastavio sve do suvremenog doba. Napravljen je prvi automobil, izgrađen prvi neboder, načinjene su prve fotografije, filmovi i telefoni… Mnogo je ljudi, uključujući žene, prvi put dobilo pristup naobrazbi iz matematike. Među njima je Elena Cornaro Piscopia, prva žena koja je stekla akademsku diplomu, Sofja Kovalevskaja, prva žena koja je stekla doktorat iz matematike, Mary Somerville, autorica udžbenika matematike i mentorica Adi Lovelace, najpoznatijoj matematičarki u povijesti.
Ostani u korak
s trendovima
Prijavi se na Journal newsletter.
Šezdeset muškaraca i dvije žene
Unatoč navedenim primjerima, povijest matematike ispisali su muškarci o čemu najbolje svjedoči Fieldsova medalja. U manje od sto godina otkad se dodjeljuje primilo ju je šezdeset muškaraca i samo dvije žene – Iranka Maryam Mirzakhani (2014.) i Ukrajinka Marina Vjazovska (2022.) Ta najprestižnija matematička nagrada predstavljena je u trećem dijelu knjige u kojem se predočuje matematika suvremenog doba, od 1900. do danas. Posrijedi je matematika koja je definirala naš svakodnevni život, naglasila naše razumijevanje znanosti i pomogla u izgradnji računala. Reprezentiraju je Max Planck, Niels Bohr, David Hilbert, Werner Heisenberg, Kurt Gödel, John von Neumann, Erwin Schrödinger, Alan Turing, Annie Easley, Terence Tao…
Matematika je univerzalni jezik koji neprekidno poboljšava ljudski život. Od kamenog doba služila je za razumijevanje svijeta oko nas – s pomoću jednadžbi, geometrije i mjerenja prirodnih sila – a danas nam pomaže da poboljšamo vlastito razumijevanje svemira. Knjiga Matematika – od drevnog do suvremenog svijeta sadržava mnogobrojne priče s kojima se svatko može poistovjetiti – od toga kako je abakus promijenio računovodstvo do toga kako je binarni kôd omogućio računalstvo, kako je statistička analiza pomogla u iskorjenjivanju velikih boginja te kako proučavanje nebeske mehanike omogućuje putovanja u svemir. Čitajući tu vrijednu knjigu, doznat ćete više o pionirima, neopjevanim junacima i suvremenim čudima za koja je povijest računala da će promijeniti svijet.

O autorima
Dr. James Lees izvanredni je predavač na Fakultetu fizike, elektronike i tehnologije na Sveučilištu York u Ujedinjenom Kraljevstvu. Sudjelovao je u nizu projekata iz fizike uključujući astrofiziku, nuklearnu fiziku, biofiziku i istraživanja kondenziranog stanja tvari. Uz to, zanimao se za znanstvenu komunikaciju i njezine dosege. Radio je u nekoliko međunarodnih odbora i autor je nekoliko knjiga o STEM-u. John Farndon istraživač je na Sveučilištu Anglia Ruskin u Cambridgeu i međunarodno poznati autor uspješnica i nagrađivanih popularno-znanstvenih knjiga.
Foto: Školska knjiga