

Ako ste ikada nosili aparatić ili poznajete nekoga tko je prošao ortodontsku terapiju, sigurno ste čuli za retencijske aparate ili retainere. Ove male, ali moćne naprave čuvaju zube u idealnom položaju nakon skidanja aparatića, sprječavajući njihovo pomicanje. No, koliko su zapravo važni i koliko dugo ih treba nositi?
Odgovore smo potražili kod dr. med. dent. Danijele Hajdinjak Prihić, stručnjakinje za ortodonciju, koja nam je otkrila sve što trebamo znati o retenciji i dugoročnoj brizi o dentalnom zdravlju.

Zašto su retaineri neizostavni nakon aparatića?
“Nakon završetka ortodontske terapije, zubi imaju tendenciju vraćanja u prijašnji položaj. Razlog je jednostavan – zubi se pomiču cijelog života, a prvih 12 mjeseci nakon skidanja aparatića najkritičniji su jer se koštano tkivo tek prilagođava novom položaju”, objašnjava dr. Hajdinjak Prihić.
Retaineri pomažu zadržati postignute rezultate i osigurati dugotrajno lijep osmijeh. No, kako odabrati najbolju vrstu retainera?

Fiksni ili mobilni retainer – što odabrati?
Stručnjaci preporučuju kombinaciju fiksnog i mobilnog retainera kako bi se osigurala maksimalna stabilnost zuba. Svaka vrsta ima svoje prednosti i nedostatke. Fiksni retainer je tanak žičani element pričvršćen na stražnju stranu prednjih zubi. Velika prednost je što ne zahtijeva disciplinu pacijenta, no otežano čišćenje može biti izazov. Dok je mobilni retainer prozirna folija koja se nosi prema uputama ortodonta. Njegova učinkovitost ovisi o redovitom nošenju, što znači da pacijent mora biti odgovoran.
“Nenošenje retainera može rezultirati vraćanjem zuba u prijašnji položaj, a u nekim slučajevima to znači i novu ortodontsku terapiju”, upozorava dr. Hajdinjak Prihić.

Koliko dugo treba nositi retainer?
“Pacijenti me često pitaju: ‘Koliko dugo ću morati nositi retainer?’. Istina je da zubi cijeli život imaju tendenciju pomicanja, što znači da potpuni prestanak nošenja retainera nije preporučljiv”, naglašava naša sugovornica. U prvoj godini retainere treba nositi redovito, dok se kasnije prelazi na nošenje nekoliko noći tjedno.
Što ako izgubimo ili oštetimo retainer?
Ako pacijent izgubi retainer, važno je što prije izraditi novi, kako ne bi došlo do pomicanja zuba. “Danas imamo mogućnost digitalnog skeniranja (STL datoteke), što znači da, čak i ako pacijent izgubi retainer, možemo brzo izraditi novi prema zadnjem stanju zubi”, objašnjava dr. Hajdinjak Prihić.
Dugoročna briga o dentalnom zdravlju
Osim retencije, važno je održavati zdravlje zubi i desni nakon ortodontske terapije. Dr. Hajdinjak Prihić istaknula je nekoliko ključnih stavki, a to su pravilna oralna higijena koja osim četkanja, uključuje i korištenje zubnog konca, međuzubne četkice i zubnog tuša kako bi se uklonile naslage oko fiksnog retainera. Nadalje, preporučuje niskoabrazivne paste s fluoridima, koje pomažu u očuvanju cakline. “U prvoj godini nakon ortodontske terapije pregledi bi trebali biti češći, a zatim minimalno jednom godišnje”, ističe stručnjakinja.
“Ortodontska terapija može pozitivno utjecati na zagriz, ali je važno pratiti moguće probleme temporomandibularnog zgloba”, dodaje.

Retainer je vaš saveznik za osmijeh
Iako mnogi pacijenti jedva čekaju “slobodu” nakon skidanja aparatića, važno je razumjeti da je retencija ključni dio ortodontske terapije.
“Pacijent je taj koji brine o svojim zubima i postignutom rezultatu nakon terapije. Ako se ne pridržava uputa, postoji velika vjerojatnost pojave recidiva”, zaključuje dr. Hajdinjak Prihić. Pravilnom brigom o retainera i oralnoj higijeni, vaš osmijeh može ostati savršen cijeli život.

Foto: Pexels, Dupe Photos, PR