

Buđenje uz pogled na Dunav: Zavirili smo u kuću koja je, zbog svoje arhitekture, dobila čak i nagradu
Kada je u pitanju tema idealnog doma, gotovo svaki pojedinac može izdvojiti stavke do kojih mu je najviše stalo. Kao jedna od njih se nerijetko javlja i neposredno okruženje – a između ostalog, i potencijalni pogled na prirodu. Upravo zbog toga, nedavno nam je pažnja privukla kuća na obali Save koja je izolirana od ostatka svijeta. No, ovaj put se u našem (interijerskom) fokusu našla kuća s pogledom na Dunav iza koje stoji tim arhitektonskog studija MZ Studio iz Beograda. Štoviše, ova kuća je 2023. nagrađena pohvalom na 45. Salonu arhitekture Muzeja primijenjene umjetnosti u Beogradu u kategoriji Arhitektura – a već nakon prvog pogleda na nju postaje jasno i zašto.


Kuća koja otkriva sve ljepote Dunava
Kuća s pogledom na Dunav smještena je na dinamičnom terenu, na parceli sa značajnim nagibom. Na parceli su se nalazila dva objekta – vikendica na višoj uzvisini i mali objekt od nepečene cigle, u lošem stanju, na nižoj uzvisini. Oba objekta su bila smještena na terasastim platoima, s manjim potpornim zidovima koji su osiguravali stabilnost terena. Za boravak je korišten samo glavni objekt, dok je pomoćni služio kao ostava.

Stoga je ideja bila rekonstrukcija glavne kuće i izgradnja nove gostinjske na mjestu pomoćnog objekta – i to sa suvremenim sustavima za cjelogodišnji boravak. Ipak, bilo je od ključnog značaja da gostinjska kuća pozicijom i visinom ne zaklanja pogled na Dunav s platoa ispred glavne kuće.


Kako je izgledala rekonstrukcija?
Prva faza obuhvaćala je projektiranje i izgradnju gostinjske kuće, a lokacija je izabrana na mjestu prethodnog pomoćnog objekta. Dakle, rezultat ove faze je kuća s prizemljem i galerijom, a iskorišten je i dio postojećeg platoa kao terase u razini prizemlja.
U prizemlju kuće se nalaze kupaonica, kuhinja s blagovaonskim stolom, radni kutak i dnevna soba s kaminom. Dupla visina dnevne sobe omogućila je ugradnju krovnih prozora. Oni osvjetljavaju glavni prostor i osiguravaju prirodno svjetlo, usprkos pretežno sjevernoj orijentaciji. Također, dnevni boravak se preko velikog trokrilnog kliznog staklenog portala otvara prema van i terasi.


Ostani u korak
s trendovima
Prijavi se na Journal newsletter.
Stepenice za galeriju postavljene su uz zadnju fasadu i izvedene su kao konzolne. Zbog ograničenog prostora, dio ispod stepenica je iskorišten za smještaj kuhinjskih elemenata i uređaja. Na galeriji se nalazi spavaća soba s izlazom na terasu. Odnosno, s pogledom na Dunav. S obzirom na to da je terasa ispred kuće orijentirana prema sjeveru i zaklonjena zelenilom, terasa na katu pruža mogućnost izbora između sunčanog i sjenovitog mjesta za odmor i boravak. Također, gostinjska kuća prati orijentaciju parcele prema Dunavu.

Suvremena interpretacija arhitekture vikend-naselja
Specifična forma kuće je rezultat uvjeta da se ne zaklanja pogled iz glavne kuće. Stoga je terasa na katu usječena u krovni gabarit. Otvori su velikih dimenzija kako bi se eksterijer i rijeka integrirali u interijer. Želja klijenata je bila da se bude uz pogled na Dunav, što je omogućeno dizajnom galerije i njenog velikog horizontalnog prozora.

Kuća predstavlja suvremenu interpretaciju arhitekture vikend-naselja, inspiriranu arhetipom kuće s dvovodnim krovom. Iako je suvremenog dizajna, objekt zadržava elemente tipičnih vikendica iz okruženja – male, jednostavne kuće s kosim krovovima i malim brojem otvora. Ovaj arhetip je modificiran u odnosu na formu i orijentaciju koje su uvjetovane specifičnom lokacijom, kao i terenom.

Ideja o jednostavnom, svedenom dizajnu naglašena je monokromatskom obradom fasada i velikim otvorima. Fasada je obložena tamnosivim listelama, a krov je pokriven crijepom iste boje. Aluminijska stolarija prati istu nijansu, s detaljima u tamnotirkiznoj boji. Svojom malom veličinom, kompaktnom formom i tamnom bojom, kuća se uklapa u zelenilo dunavske obale – i to u skladu sa željom klijenata.

*Članak je preuzet s portala Journal.rs.
Foto: Miloš Martinović