![Tajni eliksir mladosti svjetskih zvijezda: Što su to egzosomi, kako djeluju i mogu li biti opasni?](https://www.journal.hr/wp-content/uploads/2025/02/egzosomi_la-dental-2.jpg)
![Tajni eliksir mladosti svjetskih zvijezda: Što su to egzosomi, kako djeluju i mogu li biti opasni?](https://www.journal.hr/wp-content/uploads/2025/02/egzosomi_la-dental_profimedia-0908090301.jpg)
Tajni eliksir mladosti svjetskih zvijezda: Što su to egzosomi, kako djeluju i mogu li biti opasni?
U posljednje vrijeme nam se čini kako fileri i botoks sve više padaju u drugi ili čak treći plan. Nekada omiljeni injektibilni tretmani, sada prestaju biti prvi izbor, pogotovo kod poznatih i slavnih poput Kim Kardashian i Jennifer Aniston. No što je onda prvi, pitate se? Egzosomi.
Ako vam to zvuči kao nešto o čemu ste trebali učiti na biologiji, u pravu ste. Kako bismo što točnije objasnili o čemu se točno radi i zašto su svjetske zvijezde zaluđene tim tretmanom, razgovarali smo s dr. Danijelom Hajdinjak Prihić iz ordinacije La Dental.
![Egzosomi_La Dental](https://www.journal.hr/wp-content/uploads/2025/02/Egzosomi_La-dental_Danijela-Hajdinjak-768x1152.jpg)
Za početak, što su uopće egzosomi?
Egzosomi su izvanstanični mjehurići koji omogućuju bolju međustaničnu komunikaciju, potiču stanične obrambene mehanizme i odgovor stanice na stres. Mogu doprinijeti regeneraciji tkiva i smanjenju upalnog odgovora.
Kako oni djeluju kada se apliciraju na kožu i u svrhu anti-age efekta? Što rade?
Egzosomi su se pokazali revolucionarni u poboljšanju kvalitete kože, njene teksture, za liječenje fotooštećenja i hiperpigmentacija, te prevenciju i terapiju ožiljaka, strija, rast kose, obrva, brade i rejuvenaciju intimne regije.
Egzosomi mogu biti različitog porijekla, kakve vi preferirate i koja je razlika između onih biljnog i životinjskog porijekla?
Egzosomi se klasificiraju prema porijeklu na one humanog, životinjskog i biljnog porijekla. Biljke izlučuju egzosome kao dio njihove međusobne komunikacije i obrane od stresa, bolesti ili štetočina. Biljni egzosomi sadrže RNA, proteine i druge bioaktivne komponente.
Životinjski egzosomi se nalaze u različitim tjelesnim tekućinama (plazmi, urinu i slini). Oni sadrže lipide, proteine i RNA. Životinjski egzosomi se još istražuju u kontekstu medicinskih biomarkera i u razvoju cjepiva.
![egzosomi_la-dental_iStock-1500080827](https://www.journal.hr/wp-content/uploads/2025/02/egzosomi_la-dental_iStock-1500080827-768x512.jpg)
Kao što ste naveli, egzosomi mogu biti i humanog porijekla, koliko su oni sigurni ako se o zdravlju donora ne zna puno? Koje su potencijalne opasnosti od ove vrste egzosoma?
Humani egzosomi su ljudskog porijekla i nalaze se u tjelesnim tekućinama poput sline, krvi, urina, plazme i majčinog mlijeka. Najviše se istražuju kao biomarkeri i kao sredstva za transport lijekova.
Bez obzira na njihov potencijal u biomedicinskim i terapeutskim aplikacijama, važnost sigurnosti egzosoma, posebno kada se uzimaju od donora čije zdravstveno stanje nije dobro poznato, nije moguće procijeniti. Evo nekoliko aspekata koje treba razmotriti kada se razmatra sigurnost egzosoma:
Izvor donora/ Zdravstveno stanje:
Ako donori egzosoma imaju nepoznate ili nedovoljno ispitane zdravstvene probleme (npr. infektivne bolesti, autoimune bolesti), postoji rizik da egzosomi mogu sadržavati patogene ili druge molekule koje mogu biti štetne za primaoce.
Tip donacije:
Egzosomi uzeti iz tjelesnih tekućina, kao što su krv ili urin, mogu biti podložni varijacijama ovisno o zdravstvenom stanju donora. Na primjer, egzosomi iz plazme zdravih pojedinaca mogu se značajno razlikovati od onih iz bolesnih pojedinaca.
Kvaliteta egzosoma/ Metode izolacije:
Procesi koji se koriste za izolaciju egzosoma mogu utjecati na njihovu čistoću i kvalitetu. Primjena standardiziranih i validiranih protokola za izolaciju je ključna za smanjenje rizika od kontaminacije.
Sastav egzosoma:
Egzosomi mogu sadržavati različite bioaktivne molekule, uključujući proteine, lipide, RNA i druge molekule. Nepravilna regulacija ovih komponenata može dovesti do neželjenih efekata.
Imunološki odgovori:
U slučaju da se egzosomi donora percipiraju kao strani materijal, može doći do imunoloških odgovora kod primatelja, što može izazvati alergijske reakcije ili druge komplikacije.
Regulatorne smjernice/ Kvaliteta i sigurnost:
U mnogim zemljama, egzosomi moraju pratiti stroge regulatorne smjernice prije nego što mogu biti korišteni u kliničkim studijama ili terapijama. Ovo uključuje procijene rizika i benefita, kao i preskupe kontrole kvalitete.
Informirani pristanak/ Etika i donacija:
U slučaju istraživanja koja uključuju ljudske donore, etički pristup uključuje osiguranje informiranog pristanka, što znači da donori trebaju biti svjesni rizika i prednosti donacije.
Iako egzosomi imaju ogroman potencijal za liječenje i istraživanje, njihovo korištenje, posebno kada je izvor donora nepoznat ili neprovjerljiv, može predstavljati rizik. Razmatranje ovih faktora i provođenje rigoroznih postupaka testiranja i filtracije su ključni za osiguranje sigurnosti i efikasnosti proizvoda koji se temelje na egzosomima. Uvijek je preporučljivo raditi s validiranim i reguliranim izvorima egzosoma kako bi se smanjili rizici povezani s njihovom upotrebom.
Osobno koristim one biljnog porijekla za koje postoji najviše kliničkih studija.
![egzosomi_la-dental_profimedia-0908090301](https://www.journal.hr/wp-content/uploads/2025/02/egzosomi_la-dental_profimedia-0908090301-768x512.jpg)
Teoretski, postoji opasnost i da se egzosomi mogu vezati na maligne stanice i potaknuti njihovo razmnožavanje. Koliko je to realna opasnost?
Tako je. Postoji mogućnost da oni egzosomi koji su potekli iz tumorskih stanica imaju ulogu u promicanju rasta i širenja malignih stanica. Ovo je područje aktivnog istraživanja. Kada se egzosomi iz tumorskih stanica vežu za normalne stanice, mogu normalne stanice “naučiti” o ponašanju tumora, o metastaziranju i signalizaciji rasta. Upravo zbog svega navedenog potrebno je pristupiti s oprezom. Tu leži i odgovor zašto je najsigurnija primjena biljnih egzosoma.
Mnogi kažu da su upravo egzosomi tajna mladolikog izgleda mnogih poznatih i da daju bolji efekt od botoxa i filera. Znači li to da su upravo oni budućnost anti-age njege?
Egzosomi su u posljednje vrijeme privukli pažnju u estetici i anti-aging tretmanima, a mnogi vjeruju da bi mogli predstavljati “tajnu” mladolikog izgleda i poboljšanja kože. Dok se smatraju potencijalno efikasnim u ovim kontekstima, važno je razumjeti da su istraživanje i upotreba egzosoma u estetskoj medicini još uvijek u razvoju. Evo nekoliko ključnih točaka koje se odnose na njihov potencijal u anti-aging njezi:
Potencijal u anti-aging tretmanima/ Regeneracija kože:
Egzosomi mogu stimulirati proizvodnju kolagena, elastina i drugih komponenti koje su važne za elastičnost i čvrstoću kože. To može rezultirati poboljšanjem izgleda kože i smanjenjem znakova starenja.
Obnova staničnih funkcija:
Egzosomi mogu pomoći u obnovi staničnih funkcija i regulaciji upalnih procesa, što može poboljšati opće zdravlje kože i njen izgled.
Smanjenje finih bora i ožiljaka:
Neka istraživanja sugeriraju da egzosomi mogu pomoći u smanjenju finih linija, bora i ožiljaka, pružajući prirodniji i dugotrajniji efekt od tradicionalnih tretmana kao što su botoks i fileri.
Prednosti u odnosu na tradicionalne tretmane/ Prirodniji efekt:
Za razliku od botoksa i filera koji djeluju lokalno (paraliziranje mišića ili popunjavanje kože), egzosomi mogu imati šire efekte na regeneraciju i zdravlje kože, što može rezultirati prirodnijim izgledom.
Budućnost egzosoma u anti-aging njezi
Dok egzosomi pokazuju potencijal kao nova strategija za anti-aging i regeneraciju kože, korisnici bi trebali biti oprezni i konzultirati s kvalificiranim stručnjacima prije nego što donesu odluku o njihovoj primjeni. Važno je pratiti nove znanstvene studije i regulative kako bi se osiguralo da se koriste sigurni i efikasni protokoli.
Egzosomi mogu predstavljati uzbudljivu perspektivu za anti-aging njegu, ali treba ih vidjeti kao dodatak, a ne zamjenu za tradicionalne tretmane. Dok se istraživanja nastavljaju i dok se novi protokoli razvijaju, može doći do sve većeg prihvaćanja egzosoma u estetskoj medicini. Sve dok se postupci budu provodili pod strogim regulacijama i istraživanjima, egzosomi bi mogli postati ključni dio budućnosti anti-aging njege.
![egzosomi_la-dental_kim-kardashian_profimedia-0930180116](https://www.journal.hr/wp-content/uploads/2025/02/egzosomi_la-dental_kim-kardashian_profimedia-0930180116-768x512.jpg)
Koja je uopće razlika između egzosoma i botoxa i filera? Kako se razlikuju rezultati koje vidimo na licu?
Egzosomi, botoks i fileri su različiti tretmani koji se koriste u estetskoj medicini i imaju različite mehanizme djelovanja, indikacije i efekte. Botoks je oblik toksičnog proteina koji se naziva botulinum toksin, a proizvode ga bakterije iz roda Clostridium.
Botoks djeluje tako što privremeno paralizira mišiće uzrokujući opuštanje tih mišića, što smanjuje pojavu bora uzrokovanih pokretima mišića. Koristi se za smanjenje bora na čelu, oko očiju (crows feet) i između obrva (jedanaestice). Efekti obično traju od 3 do 6 mjeseci, nakon čega je potrebno ponoviti tretman.
Dermalni fileri su obično napravljeni od hijaluronske kiseline, kalcij hidroksilapatita, polilaktične kiseline ili drugih biokompatibilnih materijala. Fileri se koriste za popunjavanje prostora ispod kože, što pomaže u vraćanju volumena ili oblika u područjima kao što su usne, obrazi ili područje brade. Oni mogu također hidratizirati kožu.
Koriste se za povećanje volumena, ispunjavanje bora i borica, oblikovanje usana i poboljšanje kontura lica. Efekti filera mogu trajati od 6 mjeseci do 2 godine, ovisno o tipu filera i mjestu primjene.
Egzosomi ciljaju na regeneraciju i poboljšanje općeg izgleda kože kroz stimulaciju stanične aktivnosti, dok botoks djeluje na mišiće kako bi smanjio pojavu bora uzrokovanih pokretima. Fileri se koriste za direktno popunjavanje volumena i oblikovanje lica. Egzosomi imaju potencijal za dugotrajnije efekte regeneracije, dok botoks i fileri zahtijevaju ponovljene tretmane kako bi održali željene rezultate. Sve tri opcije imaju svoje mjesto u estetskoj medicini i mogu se koristiti samostalno ili u kombinaciji za postizanje optimalnih rezultata, ovisno o individualnim potrebama i željama pacijenata. Prije donošenja odluke o tretmanu, preporučljivo je konzultirati se s kvalificiranim stručnjakom koji može pomoći u određivanju najboljeg pristupa za specifične ciljeve.
![](https://www.journal.hr/wp-content/uploads/2025/02/egzosomi-la-dental-768x432.jpeg)
Kada osoba može krenuti s tretmanima s egzosomima i tko je idealan kandidat?
Egzosomi se mogu koristiti preoperativno kao priprema tkiva prije zahvata ili postoperativno kako bi se ubrzao proces ozdravljenja i regeneracije kože nakon kirurških intervencija.
Idealni kandidati su osobe koje žele poboljšati izgled kože, smanjiti fine linije i bore, te ožiljke. To su i osobe s oštećenjima kože poput ožiljaka od akni, opeklinama, strijama… Posebno ih preferiraju osobe koje žele prirodnije tretmane koji ne zahtijevaju invazivnost.
Kako izgleda sami tretman i postoji li vrijeme oporavka? Primjenjuju li se egzosomi uvijek uz microneedling ili je to zaseban tretman?
Egzosomi se apliciraju mikroiglicama poput SkinPena i tretman traje 15-30 minuta. Nakon toga se aplicira maska s egzosomima. Crvenilo se smanjuje nakon četiri do šest sati. Preporučuje se i nanositi Exobalm balzam s egzosomima dva puta dnevno.
Egzosomi tvrtke ExoCoBio Inc. biljnog su podrijetla, dobiveni iz matičnih stanica damaščanske ruže, veličine 90 do 200 nm. Sadrže proteine, 206 peptida, micro RNA a djeluju višestruko pozitivno na kožu. Potiču stvaranje kolagena i elastina, jačaju zaštitnu barijeru, potiču epitelizaciju i diferencijaciju epidermisa, sintezu ceramida, djeluju protuupalno, smanjuju ožiljke i proširene pore, te ublažavaju hiperpigmentaciju. Potiču i rast kose, brade i obrva i stvaraju folikule, jer utječu na diferencijaciju matičnih stanica. Mogu vratiti pigment sijedoj kosi jer djeluju na matične stanice melanocita, a tako i pigment koži s vitiligom. Skupina autora je dobila Nobelovu nagradu za otkriće funkcija microRNA u egzosomima.
![egzosomi_la dental](https://www.journal.hr/wp-content/uploads/2025/02/egzosomi_la-dental-768x768.jpg)
Koliko često se rade tretmani s egzosomima?
Učestalost tretmana treba prilagoditi pacijentu i njegovim specifičnim potrebama. Važno je pratiti rezultate nakon svakog tretmana i procijeniti kako reagira koža. U nekim slučajevima može se preporučiti 2-4 tretmana s razmakom 2-4 tjedna, ali ih je moguće tretirati i kao jedan tretman i pratiti rezultate prije odluke o ponovljenim tretmanima.
Na poznatima možemo vidjeti da tretmani s egzosomima doista djeluju, ali sada već postoji i kozmetika s egzosomima koja se koristi kod kuće. Koliko su takvi proizvodi učinkoviti?
Kućni preparati s egzosomima mogu imati potencijal poboljšanja izgleda kože, ali njihova efikasnost može značajno varirati. Mogu se koristiti kao dodatak, ali ne kao zamjena za profesionalne tretmane. Kućni proizvodi s egzosomima se obično koriste kao kreme ili serumi koji se stavljaju direktno na kožu.
Egzosomi su osjetljivi na pH, svjetlost, temperature pa preparati moraju biti pravilno pakirani kako bi im se očuvala stabilnost. Proizvodi s niskim koncentracijama možda neće pružiti značajne efekte. Provjerene preparate bolje je koristiti nakon tretmana, kada su otvoreni mikrokanalići u koži i bolja je penetracija molekula.
![ezgosomi_la dental_danijela hajdinjak](https://www.journal.hr/wp-content/uploads/2025/02/ezgosomi_la-dental_danijela-hajdinjak-768x1152.jpg)
Koje su tri glavne indikacije za tretman egzosomima?
Tri glavne indikacije za tretman su:
1. ožiljci od akni
2. revitalizacija finih linija kože i antiaging
3. postoperativna rehabilitacija tkiva
Naposljetku, koliko brzo se vide rezultati?
Rezultati se vide već nakon prvog tretmana, nekoliko dana nakon primjene u obliku glađeg izgleda kože i bolje hidratacije. Potpun efekt vidljiv je nakon dva do šest tjedana od tretmana u vidu bolje teksture, čvrstoće i elastičnosti kože.
Foto: Profimedia, PR, Tara Pušić