Pogledali smo: The Brutalist je genijalan i bit će velika nepravda ako ne osvoji Oscar za najbolji film
Pogledali smo: The Brutalist je genijalan i bit će velika nepravda ako ne osvoji Oscar za najbolji film

Pogledali smo: The Brutalist je genijalan i bit će velika nepravda ako ne osvoji Oscar za najbolji film

Ima li boljeg opisa kocke od njezine konstrukcije?, odgovara László Tóth kada ga Harrison Van Buren pita zašto se počeo baviti arhitekturom. Možda upravo s tom rečenicom možemo opisati i film The Brutalist. Ima li boljeg opisa od toga kako je konstruiran?

The Brutalist je svoju premijeru imao na Filmskom festivalu u Veneciji i od tad kupi sve moguće nagrade. Nominiran je i za deset Oscara, a veliki je favorit za osvajanje onog za najbolji film. Sinoć smo bili na zagrebačkoj premijeri u rasprodanoj Kinoteci i pogledali ovaj veličanstveni film.

The Brutalist

O čemu je riječ?

The Brutalist traje 215 minuta, odnosno tri sata i 34 minute te je podijeljen u dva dijela između kojih je 15 minuta pauze za publiku. Prvi dio nas vodi u razdoblje od 1947. do 1952. godine te upoznajemo Lászlóa Tótha, mađarskog arhitekta i Židova koji je preživio nacistički logor Buchenwald. Radnja je stoga smještena neposredno nakon rata i László iz Mađarske dolazi u Ameriku kao imigrant. Saznajemo da László ima i suprugu Erzsébet te nećakinju Zsófiju koje su bile u logoru Dachau. László je cijelo vrijeme mislio da su mrtve, no kada dođe u Pennsylvaniju kod rođaka Attile, on mu otkrije da su žive i da pokušavaju doći k njemu.

Prvi dio filma (naslovljen ‘enigma dolaska’) tako uopće ne vidimo Erzsébet, a njezina komunikacija sa suprugom je isključivo korespondencija pismima. László se u to vrijeme zaposli kod Attile u njegovoj trgovini namještajima. Zatim u priču dolazi mladi bogataš Harry Van Buren koji unajmi Lászlóa da dizajnira i napravi novu knjižnicu za njegovog oca Harrisona u njihovom domu. Knjižnica je trebala biti iznenađenje za Harrisona koji voli čitati, no kada se on neočekivano ranije vrati s puta, burno reagira na promjenu i potjera Lászlóa i Attilu te im ne plati za rad.

Neko vrijeme kasnije, Harrison otkrije da je László zapravo cijenjeni arhitekt u Europi i pronađe ga na novom poslu. Pozove ga na svoje imanje gdje mu naposljetku ponudi posao da dizajnira jedinstveni kulturni centar u čast njegove preminule majke. Bit će to najambiciozniji projekt u njegovoj karijeri koji će njega i njegovu obitelj odvesti do monumentalnih visina, ali i do razornih padova.

The Brutalist

Impozantan film koji ne može trajati manje od tri i pol sata

Sjediti preko tri sata u kinodvorani nije lagano. Zato filmovi s dugim trajanjem često odbiju publiku (iako bi naša prepuna Kinoteka pobila tu tvrdnju). Međutim, The Brutalist treba trajati toliko koliko traje. Riječ je o jednom epicu koji je mogao biti ispričan samo na način na koji jest. Pauza tijekom gledanja dosta pomaže da se film lakše probavi, no dugo trajanje se zaista ne osjeti dok ga gledate. Unatoč svojih 215 minuta, The Brutalist vas konstantno iznenađuje. Impozantan je to film koji je velik kao i njegov protagonist. Teško je vjerovati da László Tóth nije prava osoba i da ne gledate biografski film jer je radnja toliko slojevita, a posvećenost svakom liku maksimalna.

Deset nominacija koje je film pokupio na Oscarima su opravdane kao i cijeli hype oko filma. Iako smo pogledali pregršt odličnih filmova godine, The Brutalist je nekoliko razina više od ostalih nominiranih filmova i ako ne osvoji Oscar, bit će to velika nepravda. Sam naziv filma aludira na brutalizam, stil u arhitekturi kojeg karakterizira grub i neobrađen materijal koji je vizualno efektan. No, evidentno je da se brutalizam u filmu može interpretirati i na Lászlóvom životu i iskustvu imigranta. Ono što László proživljava je zapravo – brutalno.

the brutalist

Dekonstrukcija američkog sna

‘Američki san’ nešto je za čim tragaju mnogi imigranti kada dođu u Ameriku. Mjesto je to gdje možete ostvariti svoje snove ili vam je barem tako prodano. The Brutalist vas pita – po kojoj cijeni? Prvi dio filma bi se mogao shvatiti kao dekonstrukcija američkog sna, dok ga drugi prebija na mrtvo ime. Film je istinska saga o boli, umjetnosti, borbi za bolji život, ljubavi i gubitku. Podsjeća na Paul Thomas Andersonov There Will Be Blood, stoga ako volite taj film, dajte priliku The Brutalistu – nećete požaliti. Bez previše otkrivanja detalja radnje ili kako film završava, želimo se dotaknuti posljednje scene koju su neki gledatelji shvatili malo olakotno. Naime, prati je rečenica ‘stvar je odredišta, ne putovanja‘. Za neke možda jednostavan završetak koji sve upakira u lijep omot, no treba ga shvatiti kao to da je unatoč boli, za Lászlóa sve vrijedilo. Njegovo putovanje bilo je demoralizirajuće i traumatično, ali odredište je nasljeđe i ugled koji ostavlja iza sebe.

the brutalist

Cijenjenje arhitekture

László je vizionar i film nam to pokazuje nekoliko puta. Ono što nam se još svidjelo je koliko arhitektura zapravo igra veliku ulogu. Film zaista cijeni arhitekturu kao umjetnost i ne ustručava se kroz kadrove to pokazati. I ne samo slučajni kadrovi nekih građevina, nego i Lászlóv veliki projekt kod Van Burena, ali i prva stolica koju dizajnira u Attilovoj trgovini koja je zanimljiva i originalna jednako koliko je i nepraktična. Lászlóve građevine su one koje govore o njegovoj muci i kao svaki umjetnik, i on se izražava putem svoje umjetnosti. To nas dovodi do nevjerojatne filmske fotografije.

Svaki kadar brutalističkih građevina odražava veličinu. Posebno je impresivna sekvenca u kojem László i Harrison idu u Rim pokupiti kamen za centar. No, kadrovi nisu samo sjajni kada je o arhitekturi riječ. Način na koji je sve osvijetljeno, način na koji je snimano Lászlóvo lice na kojem vidite sve godine boli, vrijedni su divljenja. U kategoriji najbolje filmske fotografije na ovogodišnjim Oscarima nalaze se neki impresivno snimljeni filmovi, no ne bismo se bunili da ga osvoji The Brutalist.

Ono što nas je možda najviše iznenadilo je glazba. Također jedna od nominacija koje je pokupio na Oscarima, a iskreno navijamo i da ga osvoji. Glazba je neočekivana zvijezda filma. Za nju je zaslužan Daniel Blumberg koji je stvorio glazbu veličanstvenu i bogatu poput samog filma. Od vlastitih kompozicija do odabira disco trake iz 1978. koja svira preko odjavne špice.

And the Oscar Goes to… Adrien Brody

Adrien Brody 2003. pokupio je svoj prvi Oscar. Bilo je to za ulogu Władysława Szpilmana, Poljaka koji je preživio horore holokausta u filmu The Pianist. Sada, 22 godine poslije, mogao bi to ponoviti. I nadamo se da hoće. Brody u The Brutalistu tumači glavnu ulogu i daje daleko najbolju izvedbu svoje karijere. László ga je gurnuo u granice njegovog talenta i pitamo se hoće li ikad uspjeti nadmašiti ono što je napravio u ovom filmu. Brody je jednostavno postao László i toliko je dobar da je teško zamisliti nekog drugog glumca u toj ulozi.

Ranije ove godine izašla je vijest kako je u postprodukciji korišten AI kako bi Brodyjev i Felicity Jonesin mađarski naglasak zvučao što autentičnije, što je izazvalo lavinu podijeljenih reakcija između onih koji su bijesni i onih koji u tome ne vide ništa loše. Nadamo se da taj skandal neće upropastiti šansu da Brody osvoji Oscar za ovu ulogu jer pogledavši sve ostale nominirane izvedbe, moramo priznati kako nema konkurencije. Stavljaju ga u borbu s Timothéejem Chalametom (koji je sjajan u A Complete Unknown), ali realno gledajući, borbe nema.

Osim Brodyja, uspjehu filma pridonose i ostali glumci. Pogotovo fenomenalni Guy Pearce kao bogataš žedan moći spreman odbaciti i upropastiti Lászlóa jednako koliko ga je spreman dići u nebesa. Pearce također zaslužuje svoju nominaciju za Oscar za najboljeg sporednog glumca. Felicity Jones kao Erzsébet sjajno prati Brodyja što je čini savršenom partnericom. Zanimljivo je bilo uočiti i dimenzije u ostalim sporednim likovima poput Van Burena mlađeg kojeg glumi Joe Alwyn. Harry se ponaša kao Harrison, svoj otac. Uvijek ga pokušava oponašati, pokazujući koliko jako želi biti kao on i koliko jako mu se želi svidjeti. To još više i daje dimenziju Pearceovom liku, pokazujući da ne uništava samo Lászlóa.

the brutalist
the brutalist

Corbetov najveći pothvat

Ipak, The Brutalist je toliko velik pothvat zbog njegovog redatelja i scenarista – Bradyja Corbeta. On je iznenadio cijeli Hollywood pokazavši da je itekako spreman servirati jedan epic kakav bi inače vezali za puno većeg redatelja. Njegov Oscar se isto treba dogoditi jer je režija u filmu besprijekorna. Scenarij je napisao sa svojom partnericom Monom Fastvold, a ispričali su jednu priču o teškom životu i umjetnosti zbog koje vrijedi ići u kina (pa čak ako smo tamo preko tri sata).

Jednostavno rečeno, The Brutalist je zasigurno film godine. U CineStar kina stiže 20. veljače, a u Kinoteku 22. veljače. Najavu donosimo u nastavku.

Foto: IMDb, Instagram (@thebrutalistmov)

Učitati još
Zatvori