![Budućnost ljetovanja na albanskoj obali? Hotel koji svojom arhitekturom podsjeća na Squid Game](https://www.journal.hr/wp-content/uploads/2025/02/Dhermi-Hotel_mala-naslovna-fotografija.gif)
![Budućnost ljetovanja na albanskoj obali? Hotel koji svojom arhitekturom podsjeća na Squid Game](https://www.journal.hr/wp-content/uploads/2025/02/Dhermi-Hotel_naslovna-fotografija_glavna.jpg)
Budućnost ljetovanja na albanskoj obali? Hotel koji svojom arhitekturom podsjeća na Squid Game
Prepoznatljiva i upečatljiva arhitektura čini određenu lokaciju još intrigantnijom i primamljivijom. Nerijetko takvi projekti i objekti posluže i kao inspiracija za scenografiju, kako filmsku tako i za serije. Zasigurno većina nas na pamet i spomen serije Squid Game, između ostalog, prvo na pamet padnu one stube koje vode do prostorija za ‘igru’, inspirirane projektom španjolskog arhitekta. Ovaj brutalistički tip gradnje nadahnuo je još jedan projekt iza kojeg stoji norveški arhitektonski studio MIR prepoznatljiv po svom jedinstvenom pristupu arhitektonskoj vizualizaciji.
Specijalizirani za stvaranje impresivnih i pomalo nostalgičnih prikaza neizgrađene arhitekture, MIR surađuje s vodećim arhitektonskim uredima diljem svijeta, pružajući inovativne i vizualno atraktivne prikaze budućih građevina. Njihov rad ne samo da prikazuje projekte već kroz slike prenosi atmosferu, emociju i priču koja stoji iza svakog projekta. Prije 25 godina osnovali su ga Mats Andersen i Trond Greve Andersen, i dalje najbolji prijatelji, s ciljem promoviranja arhitekture i arhitekata koji teže drugačijem.
Inovativni pristup vizualizaciji
Ono što MIR čini posebnim je njihov pristup arhitektonskoj vizualizaciji. Umjesto standardnih 3D rendera, koji često prikazuju samo tehničke aspekte zgrada, MIR stvara “portrete” neizgrađene arhitekture – fokusirajući se na atmosferu i emociju prostora. Ovaj inovativni pristup daje duboko emotivno značenje svakom projektu, omogućujući da osjetite budući prostor.
Jedan od najistaknutijih projekata studija MIR svakako je onaj nastao u suradnja s legendarnim arhitektonskim uredom Ricardo Bofill Taller de Arquitectura, o čijem smo prepoznatljivom projektu već pisali ovdje.
Naime, La Muralla Roja, smještena u pokrajini Valencija na obali Costa Blanca, poslužila je kao inspiracija za scenografije za seriju Squid Game. Kako je sam Ricardo svojevremeno rekao, trebalo mu je približno 10 godina da dovrši skicu za ovo djelo. Kada je to konačno i učinio, zgrada je sagrađena 1973. godine. Tijekom te polovice stoljeća, održala se kao simbol ne samo Ricardovog dizajnerskog identiteta, već i cjelokupnog pristupa koji je on slijedio. Načinjena u stilu konstruktivizma, porijeklom iz Sovjetskog saveza, a popularnog nešto ranije tijekom 20. stoljeća, La Muralla Roja u svojoj silueti utjelovljenje je brutalističke filozofije ovog pravca.
Dhermi Hotel u Albaniji
Naime, sada je arhitektonski ured MIR u suradnji s Ricardom Bofillom kreirao još jedan sličan projekt, ali u Albaniji. Iako još ne postoji, zamišljamo kako bi bilo dobro da se ovaj projekt realizira. Riječ je o Dhermi Hotelu, luksuznom hotelu smještenom uz obalu Albanije. Dhermi Hotel ističe se kao savršen primjer kako moderna arhitektura može harmonizirati s prirodnim okruženjem. Arhitektonski studio MIR je za ovaj projekt izradio specifičnu vizualizaciju u obliku explorer shoot, prikazujući hotel u njegovoj budućoj atmosferi i okruženju, stvarajući spektakularne vizualne prikaze koji ne samo da osvajaju svojim izgledom već pričaju priču o prostoru.
Ostani u korak
s trendovima
Prijavi se na Journal newsletter.
No Dhermi Hotel nije jedini projekt koji je dobio pažnju zbog svoje jedinstvene vizualizacije. MIR je surađivao i na brojnim drugim prestižnim projektima, uključujući Wuhan Great River Center sa studiom Line+, Norrøna Lodge Senja sa studiom Dorte Mandrup te na projektu Albanian Adventure s Oppenheim Architecture. Svaki od tih projekata obilježava specifičan pristup vizualizaciji koja ide iznad standardnih rendera, stvarajući umjetničke prikaze koji istovremeno informiraju i inspiriraju.
Više od vizualizacija
Ovaj pristup vizualizacijama promijenio je način na koji doživljavamo arhitekturu i postavio nove standarde u industriji. MIR-ova sposobnost da se poveže s publikom kroz emotivne prikaze prostora omogućava bolje razumijevanje i vrednovanje arhitektonskih projekata. Iako su njihovi radovi tehnički sofisticirani, ključna komponenta je umjetnički senzibilitet koji omogućuje stvaranje dublje povezanosti između prostora i gledatelja.
Za ljubitelje arhitekture i dizajna, rad arhitektonskog studija MIR neizostavan je u razumijevanju budućnosti gradnje, njezine vizualne komunikacije i njezina odnosa s prirodom.