‘Undetectable injectables’: Dr. Milojević objašnjava kakva je to nova omiljena vrsta korekcija u Hollywoodu
Prirodni izgled je in! Naravno, uvijek je i bio i pretjerivanje s filerima i botoksom nikada nije izgledalo dobro, ma što god si netko govorio. Ipak, činjenica je da prije i nije bilo ovoliko opcija, ali konačno smo zakoračili u novu eru. Ime joj je undetectable injectables, odnosno naizgled neprimjetne estetske korekcije. Nakon njih će svi vidjeti da izgledate famozno, ali baš nitko neće moći garantirati što ste radili i jeste li uopće nešto radili.
Čini se da je upravo to i nova omiljena vrsta estetskih korekcija u Hollywoodu. Naime, sve češće na crvenim tepisima vidimo svježa lica, a ne možemo baš točno reći što je drugačije. No kako ne bismo nagađali u prazno, o tajni svjetskih zvijezdi pitali smo stručnjaka – dr. Nikolu Milojevića.
Koji su ključni principi i tehnike potrebni za postizanje “neprimjetnih” rezultata?
Prije nekih 15 godina sam već spomenuo princip “no trace face” kao koncept. Zapravo, ako vidite u mojoj čekaonici nekoga s npr. usnicama ili obrazima na kojima je očito da je nešto rađeno, vrlo vjerojatno da je to radio netko drugi, a ne ja i da je ta osoba zapravo došla na „popravak“. Još jedan zanimljiv primjer je da kada mi je jedna prijateljica dok smo bili na skijanju u jednom restoranu rekla kako ona nikada ne bi radila usnice jer se to jako vidi. Stol do nas sjedilo je neko društvo i ona mi je pokazala nekoliko žena iz tog društva i rekla kako one imaju prirodne usne. Nikada joj to nisam rekao, ali barem tri žene iz tog društva bile su kod mene na usnama. Tako da, “no trace face” odnosno “tretman bez traga” je itekako moguć – u stručnim rukama i s pravim materijalima. Pažljivim apliciranjem botoksa i filera u kombinaciji s raznim tretmanima i mašinama koje podižu lice poput EmFace i Morpheus8, zatim kombinacijom Sculptre, Sunekosa, Profhila, skinboostera, krvne plazme, microneedlinga te biostimulacija možemo dobiti jako lijepe prirodne rezultate. Naravno, od tretmana su tu još i kemijski pilinzi, C02 laseri te dobra kućna njega kože. Također, zdrav život igra veliku ulogu – ne piti, ne pušiti i ne izlagati se suncu.
Dobar su primjer “no trace face” izgleda i holivudske glumice Halle Berry, Sandra Bullock, evo sad se često spominje i Demi Moore. Ona izgleda nevjerojatno. Izdvojio bih Lindsay Lohan koja izgleda jako prirodno i lijepo, ali transformirano. To više nije ista osoba tako da ne bih baš rekao da su “tretmani bez traga” slučaj kod nje jer izgleda kao potpuno druga osoba.
‘Nažalost danas postoji i puno nadriliječnika’
Moje mišljenje je da su ključni principi za postizanje “no trace face” izgleda dobar pristup i minimalizam. S filerima ne treba pretjerivati i bitno je znati ih aplicirati u točan sloj, potrebno je poznavati anatomiju. Također, ne treba ih previše često ponovno dodavati. Ista je stvar i s dozama botoksa. Sada postoje i neke manje invazivne kirurške metode, manja zatezanja lica, laserski facelifting koji mogu na jako lijep način podići lice bez da se jako primjeti i bez vidljivog ožiljka. Blefaroplastika je isto tako jedna jako dobra metoda gdje se skine višak kože i otvore se oči, a ožiljak se ne vidi. Uvijek se mora raditi unutar zlatnog reza, zbog prirodne ljepote, i ne pretjerivati, nego napraviti pomlađenu verziju osobe. Recimo, i uklanjanje podočnjaka filerima u potpunosti transformira izgled i postiže taj wow efekt, a rezultat je neprimjetan.
Nažalost, danas postoji puno nadriliječnika, možda i liječnika koji samo žele novac. Puno ljudi koji rade ilegalno. Moj savjet je ne birati najjeftiniju opciju. Tada ćete izgledati napumpano. “No trace face” koncept obično je rezerviran kod liječnika s velikim iskustvom i zato će nekad više i koštati.
Jesu li ovakvi zahvati prikladni za sve pacijente ili postoje određeni uvjeti koji ih čine idealnim kandidatima?
Bitno je zapravo dosta rano krenuti s tretmanima, pogotovo nekirurškim. Ako se ovi tretmani koje sam spomenuo, konstantno i lijepo kombiniraju s nepretjerivanjem, onda su oni prikladni za sve. Naravno, netko će izgledati jako staro i imati jako oštećenu kožu već s 40 godina, netko s 50, 60, 70,… No, velika oštećenja poput gubitka volumena, posljedice od sunca, gubitka elasticiteta ili višak kože, zahtijevaju puno složenije operacije. One onda nisu “bez traga”. Možemo ovdje opet spomenuti Lindsay Lohan. Ona izgleda odlično, ali vidimo da je to druga osoba. S obzirom na njezin način života, problem s alkoholizmom i depresijom koji su ostavili traga i na njezinom izgledu, ona je morala posegnuti za malo jačim tretmanima. Izgleda stvarno odlično, ali nedostaje joj mimika. Djeluje kao neki robot i po mom mišljenju, ne izgleda baš stvarno.
Kako ovaj trend utječe na percepciju estetskih zahvata među klijentima u Hrvatskoj?
Bili smo svjedoci trendova prekomjernog stavljanja filera gdje su oni onda migrirali pa se to čak vidjelo na ultrazvuku i magnetskoj rezonanci. Zato mislim da je ovo dobar trend i ima dobar efekt na popularnost estetskih zahvata. Oni su, ako se prepustite u ruke stručnjaka, prirodni, sigurni, lijepi i pomažu u postizanju mladolikog izgleda na jedan prirodan način. “No trace face” kontra je napumpanim licima koja su negativna reklama za cijelu našu industriju.
Vidite li povećanu potražnju za sličnim tretmanima kod nas? Koji proizvodi ili tretmani se koriste kako bi se postigao takav ili sličan efekt?
Da, apsolutno, barem kod mojih pacijenata. I ja sam poznat po tome da radim uvijek jako prirodno pa pacijenti imaju puno povjerenje kada dolaze kod mene. Uvijek je potrebno razgovarati s pacijentom, imati umjetnički pogled na lice jer oni koji to nemaju nerijetko pretjeraju. Važno je i korisititi primjerene doze uz ne prečesto ponovno apliciranje. Također, ako pacijent želi pretjerati i odlazi u neku krajnost, treba ga usmjeriti k nekakvim tretmanima koji će im najbolje odgovarati, odnosno osigurati lijep i prirodan, a ne napumpani izgled.
Foto: PR, Profimedia