Ulaz u špilju jedne od najljepših hrvatskih plaža sada je strogo zabranjen: Ugrožene životinje, priroda i ljudi
Ulaz u špilju jedne od najljepših hrvatskih plaža sada je strogo zabranjen: Ugrožene životinje, priroda i ljudi

Ulaz u špilju jedne od najljepših hrvatskih plaža sada je strogo zabranjen: Ugrožene životinje, priroda i ljudi

Prekrasne destinacije diljem svijeta, a posebice plaže, od skrivenih mjesta s čarobnom prirodom sve češće postaju turistički hot spotovi, odnosno lokacije gdje se posjetitelji masovno dolaze zabavljati i fotografirati. Upravo velika količina turista u jednom trenutku postaje prijetnja autohtonim vrstama tog područja. Upravo to dogodilo se s najpoznatijom atrakcijom Tajlanda, uvalom Maya Bay – uvala je dnevno primala preko 5000 posjetitelja, što je rezultiralo pogoršanjem stanja ekosustava, posebice koraljnog grebena u uvali. Uvala postala je tako žrtva svoje popularnosti. Tajlanđani su pod svaku cijenu odlučili spasiti situaciju, pa je Maya Bay preko 3 godine bio zatvoren za posjetitelje.

Sličan scenarij posljednjih godina događa se na jednoj od najljepših plaža u Hrvatskoj. Galebove stijene u Puli ističu se po impresivnim bijelim stijenama, kristalno čistom moru, borovoj šumi i spektakularnim pejzažima. Pod stijenama se krije i Golubova špilja s dugim tunelom, koja je dugi niz godina bila stanište raznih vrsta ptica, šišmiša, ali i povremen dom sredozemnih medvjedica.

Od čarobne prirode do titule najpopularnije Instagram lokacije

No, od mirne destinacije za odmor, kupanje i uživanje u prirodnim bogatstvima, postale su popularna avanturistička atrakcija. Stotine turista tijekom cijelog ljeta ondje svakodnevno dolazi na kupanje, skakanje sa stijena, a u samu špilju ulaze kajacima i velikim daskama. Gužve, buka, fotografiranje i snimanje te povećana količina smeća samo su neke od posljedica titule najpopularnije Instagram destinacije u Puli i okolici.

Galebove stijene, Pula_iStock

S obzirom na to da ovu netipičnu plažu krase prekrasne, visoke bijele stijene koje strše iz mora, plavetnilo plićaka i šumsko zelenilo, postale su omiljena ljetna lokacija za avanturiste. Turističke grupe na kajacima, supovima, plivači i skakači postali su prijetnja prirodi; ugroženim životinjskim vrstama, morskom ekosustavu, ali i sami sebi. Iz godine u godinu dolazi do ozljeda prilikom skokova u more, a skakanje iznad samog ulaza/izlaza iz špilje, predstavlja dodatnu opasnost za posjetitelje.

Galebove stijene, Pula_iStock
Galebove stijene

Na snazi zabrana ulaska u Golubovu špilju

Kako bi se zaštitila priroda, biljni i životinjski svijet, ali i ljudi koji ju posjećuju, donesena je odluka o zabrani ulaska u Golubovu špilju. Grad Pula i županijska Javna ustanova Natura Histrica strogo su zabranili ulazak u špilju, koja će biti ograđena bovama. Ulazak je zabranjen svima, dakle i kajacima, supovima, ali i samim kupačima.

Za sve one koji krše novi zakon, predviđene su visoke novčane kazne, a najavljene su i redovne ophodnje nadležnih službi.

Priopćenja za javnost

“Htjeli bismo Vas ovim putem obavijestiti da su zbog ekstremnog pritiska, nekontroliranog broja posjeta i uništavanja stanišnih uvjeta, županijska ustanova JU Natura Histrica i Grad Pula-Pola prisiljeni u ovoj 2025. godini primijeniti aktivne mjere zaštite unutar i oko evidentiranog speleološkog objekta – Golubove špilje u Puli.

Suočeni s ugrožavanjem zaštićenih životinjskih vrsta, ali i s ugrožavanjem ljudskih života, a posebno s obzirom na teško ozljeđivanje kupača na prenapučenom lokalitetu, županijskoj Javnoj ustanovi Natura Histrica i Gradu Pula-Pola nije ostavljena druga mogućnost osim provesti zabranu posjećivanje špilje u svim oblicima. Ova je Odluka donesena nakon pomne analize stanja i sastanaka na kojima su sudjelovali predstavnici nadležnih stručnih službi Istarske Županije i Grada Pule-Pola tijekom jeseni protekle godine.” – stoji u priopćenju za javnost.

Ovakve mjere zaštite smatramo nužnima i iznimno važnima, a o sličnima bi se trebalo razmisliti na još nekim, sve popularnijim destinacija kojima prijeti uništavanje, poput Rta Kamenjak u Istri.

Foto: Instagram, iStock

Učitati još
Zatvori