Ima li vaše dijete previše igračaka? Ovaj profil pun je genijalnih ideja za aktivnosti bez igračaka
Većina roditelja male djece prije ili kasnije shvati da im je stan odjednom zatrpan igračkama. Ponekad se čini da je cijeli stan jedna velika dječja igraonica. No, koliko je igračaka zaista potrebno djetetu? S jedne strane, želimo svom djetetu priuštiti veselje i sve one igračke koje jako želi – i one koje mi smatramo da su odlične za poticanje razvoja i da bi djetetu baš dobro došle.
S druge strane, dokazano je kako uz velike količine igračaka dijete kraće zadržava koncentraciju i interes, igračke mu brže dosade i sama igra često bude kraća i manje poticajna. Granica između količine i vrste igračaka koje su korisne i razvojno poticajne i onih koje to nisu vrlo je tanka.
Manje igračaka, više poticajne igre
Jedan profil na Instagramu ukrao je svu našu pažnju – Mabel’s Playroom dijeli zanimljive savjete, ideje za aktivnosti i senzornu igru, istraživanje i učenje kroz zanimljive aktivnosti za sve uzraste. Ideja iza profila je ojačati konekcije s djecom, smanjiti količinu igračaka i vremena provedenog pred ekranima, a dublje istražiti smislenu igru. Naglasak je na sasvim jednostavnim aktivnostima, unošenju smijeha i veselja, ali i jednog sporijeg ritma u ponekad vrlo kaotične dane kod kuće s malom djecom.
Velika količina igračaka često dovodi do pretjerane stimulacije djeteta, što izaziva dosadu i posesivno ponašanje prema svojim igračkama. Osim toga, ima negativan utjecaj na fokus i koncentraciju, guši kreativnost i maštu.
Što prioritizirati umjesto igračaka?
Mabel’s Playroom kaže:
- senzorna igra i aktivnosti,
- samostalnost i svakodnevne aktivnosti,
- vrijeme provedeno vani,
- knjige/slikovnice.
Dosljedno slijedimo rotaciju igračaka i imamo na raspolaganju samo igračke otvorenog tipa. Jednom kada se naviknete na manje igračaka, manje nereda i čišćenja, i što je najvažnije, uključite djecu u svakodnevne poslove umjesto da poželite da se ‘idu igrati’ dok vi kućne zadatke obavljate sami – nagrade su nevjerojatne.
Rotacija igračaka
Prevelika količina igračaka, pa makar one same po sebi i bile poticajne za razvoj, naprosto nema smisla, slažu se stručnjaci. Kao jedno od popularnih rješenja predlažu rotaciju igračaka, odnosno strategiju periodičnog izmjenjivanja djetetu dostupnih igračaka. Ova strategija pomaže zadržavanju djetetove pažnje na dostupnim igračkama kroz duži period, potiče kreativnost i sadržajniju igru.
Igračke se sortiraju tako da je djetetu uvijek dostupna poneka igračka iz različite kategorije, a skupine igračaka rotiraju se svakih tjedan ili svaka dva tjedna. Dijete se nakon tog perioda ponovno veseli igračkama koje neko vrijeme nije vidjelo, te mu igra opet postaje poticajnija i zabavnija.
1. Senzorna igra i aktivnosti
Senzorna igra je vrsta aktivnosti koja stimulira jedno ili više osjetila – dodir, miris, okus, sluh, vid. Cilj senzorne igre je pomoći djeci da istražuju svijet oko sebe kroz različite osjetilne podražaje, što potiče razvoj motoričkih vještina, kognitivnih sposobnosti i emocionalne regulacije.
Vrlo ju je jednostavno omogućiti djeci, primjerice, dodir se stimulira kroz igranje s (kinetičkim) pijeskom, plastelinom, pjenom za brijanje ili raznim teksturama poput tkanina, spužvi pa sve do namirnica koje svi imamo kod kuće. Vid možemo stimulirati promatranjem mjehurića i lampica, sluh igrom s raznim instrumentima. Poticati se može i ravnoteža, primjerice ljuljanjem na ljuljački, skakanjem na trampolinu.
Senzorna igra potiče djecu da istražuju i koriste maštu, pomaže da se smire ili fokusiraju kad se osjećaju preopterećeno.
2. Svakodnevne aktivnosti
Igra svakodnevnih aktivnosti pomaže djeci da kroz zabavu i imitaciju nauče ključne životne vještine, razvijaju svoju kreativnost i razumiju svijet oko sebe. Stječu samostalnost, razvijaju osjećaj odgovornosti i neovisnosti. Sudjelovanjem u svakodnevnim aktivnostima osjećaju ponos što mogu pridonijeti i biti “korisna” i razvijaju osjećaj pripadnosti.
Osim razvoja mašte i kreativnosti, stvaraju odnos prema odgovornosti i jačaju veze s roditeljima i članovima obitelji.
3. Igra na otvorenom
Vrijeme provedeno na otvorenom ima ključnu ulogu u zdravom razvoju djece jer omogućuje fizičku aktivnost, povezivanje s prirodom i razvoj različitih emocionalnih, društvenih i kognitivnih vještina. Još neki od benefita su poticanje kreativnosti i znatiželje, smanjenje stresa i anksioznosti te jačanje imuniteta djeteta.
Načina za igru je bezbroj, a djeca će, uz mali poticaj, istraživati svoju znatiželju i spontano pokrenuti igru. Od igre grančicama, zemljom i cvijećem, pa do ljuljanja i trčanja u prirodi, opcija je zaista mnogo. Najzabavnije ideje pronađite na Instagram profilu ili web stranici Mabel’s Playroom.
4. Slikovnice
Slikovnice igraju ključnu ulogu u razvoju djece jer kombiniraju vizualne i tekstualne elemente koji potiču učenje, maštu i emocionalni razvoj. Pomažu djeci da prošire svoj vokabular i nauče nove riječi u kontekstu priče, potiču djecu da vizualiziraju priču i razvijaju vlastite ideje. Priče često sadrže emocije i životne situacije koje djeci pomažu da razumiju vlastite osjećaje i osjećaje drugih.
Važno je da su slikovnice primjerene dobi kako bi bile zanimljive i poticajne, a ovdje smo popisali naše omiljene slikovnice po dobi djece.
Foto: Pexels, Instagram