Nježna blagdanska dekoracija u domu šesteročlane obitelji: Posjetili smo blogericu Ines Šitum
Blagdani su pred vratima, a to najljepše vrijeme u godini planiramo provesti u krugu dragih nam ljudi. Kako bi naša druženja bila još ugodnija, trudimo se stvoriti ugodnu atmosferu. Već i mali blagdanski detalji podići će svaki interijer, stoga ako vam nedostaje inspiracije, nastavite čitati. Mi smo svoju pronašli na profilu nam blogerice koju već dugo pratimo, a koja je svoj dom ove godine uredila u nježnim tonovima.
Svjesni smo toga kako je renovacija i uređenje stana/doma vrlo zahtjevan proces koji traži puno strpljenja, truda, ali i kreativnosti. Iako taj proces može potrajati, naposlijetku nema boljeg osjećaja od onog kad možemo uživati u finalnom produktu. To dobro zna i blogerica Ines Šitum, poznatija pod imenom More Less Ines, čije kreativne ideje u uređenju pratimo na Instagram profilu i blogu. Budući da je njezina obitelj ‘narasla’, morali su pronaći stan koji će odgovarati njihovim potrebama. Ova šesteročlana obitelj, svoju je oazu pronašla u stanu u Sesvetama koji odiše toplinom. O tome kako je tekao proces i što joj je bilo važno, Ines nam je otkrila uz šalicu toplog čaja.
Kako si započela svoj blog i što je bio inicijalni motiv za otvaranje profila?
Blog sam započela 2017. godine. Naime već sam neko vrijeme tada imala želju napraviti blog, ali nisam znala kako započeti, sve mi je bilo apstraktno. Tad su mi dvije prijateljice odlučile pokloniti stranicu. Napravile su mi blog i stavile su me pred gotov čin te zapravo nisam imala izbora. Tada je sve krenulo. Oduvijek sam voljela pisati, a kroz pisanje se rodila i ljubav prema fotografiji. Stoga sam te dvije ljubavi spojila u jednu cjelinu. Nakon toga sam razmišljala gdje bih mogla predočiti svoju kreativnost i inspirirati druge. Tražila sam platformu na kojoj bih mogla ponuditi više fotografija, konkretnije veći i kvalitetniji sadržaj od samo te jedne objave na Instagramu i tako je odluka pala na blog. Voljela bih sve to zajedno podići na jednu veću razinu, a vjerujem da će doći i pravi trenutak za to.
Uskoro planiram blog povezati i sa svojim shopom koji bio osmišljen kao shop my home gdje bi se mogli pronaći artikli i proizvodi koje ja živim i promoviram, a moji pratitelji bi ih na taj način mogli pronaći na jednom mjestu. Sve to bih povezala s Newsletterom. Imamo dosta ideja, a sada samo treba posložiti prioritete i onda, vjerujem, da će sve biti izvedivo.
Što je bio glavni razlog za selidbu u novi stan?
Glavni razlog selidbe je bio taj što nam je prethodni stan bio premalen. Jer iako smo ga voljeli, shvatili samo da nam je postalo pretijesno. Bili smo šesteročlana obitelj u 80 kvadrata. Iako ne zvuči malo, ali kad je nas tako puno u istom trenu kod kuće i još oboje radimo od doma, onda stvarno je malen. Stoga nam je to bio najveći motivator za selidbu. Maštali smo o kući i vrtu, no ipak smo morali odlučiti što nam je bitnije, a to je nekakva logistika i pojednostavljeni dnevni rituali vezani za obiteljske i dječje obaveze. Stoga smo odlučili ostati u starom kvartu i tu smo pronašli veći stan. Stvarno nismo požalili ni trenutka, sve nam je dostupno i to stvarno olakšava svakodnevicu kad imaš više djece koja imaju razne izvannastavne aktivnosti. Sve mi je na dlanu i blizu, a za neku kućicu u budućnosti – uvijek ima vremena.
Koliko je trajala adaptacija novog stana i koji su bili glavni izazovi u tom procesu?
Adaptacija je trajala dosta dugo. Bilo je dosta posla, no čim sam ušla u stan i vidjela prostor, odmah sam znala da je to to. Bilo je dosta izazovno i zbog činjenice što se sve odvijalo dok su se stvari polako počele vraćati u normalu nakon korone. Jako puno materijala nam je kasnilo i rokovi su se svi konstantno micali, a usto su se događale neočekivane situacije. Najizazovnije je bilo uskladiti sve te rokove da bi se u neko pristojno vrijeme mogli useliti u stan. Puno puta sam i pisala na svom profilu da svim ljudima koji su u toj fazi želim puno strpljenja jer je to u tom trenutku najbitnije. Naime, ne možeš se jednostavno osloniti na datume koje si planirao, upravo iz nepredvidivih situacija.
Znali smo da ako želimo uložiti u neki standard i kvalitetu življenja, da ćemo uložiti u neke stvari u startu koje možda neće biti vidljive na prvu, ali će nam se kroz godine pokazati kao dobitna kombinacija. Dosta smo toga napravili i kad pogledam unazad, shvatim da je to baš bio jedan velik projekt. Na kraju je ispalo baš onako kako sam htjela da bude.
Koji su bili ključni ciljevi prilikom uređenja novog stana?
Ključni ciljevi bili su napraviti jedan ugodan prostor koji će nam biti prostraniji i funkcionalan, s obzirom na to da imamo četvero djece. Nismo sve stvari kupovali prilikom preseljenja, dosta smo stvari nosili sa sobom iz prvog stana, pogotovo što se tiče dječjih soba. Cure rastu i to zahtijeva opet neke promjene u sobi, što mene opet s neke strane veseli – tako da uvijek nešto novo stvaramo i radimo.
Što se tiče ključnih ciljeva, kao što sam rekla, bilo nam je važno da stvorimo ugodan prostor u kojem ćemo stvarno uživati i napraviti dnevni boravak da nam bude topao, prostran s puno svjetlosti jer smo mi obitelj koja je dosta otvorena, puno se družimo, puno vremena provodimo zajedno. Znamo se nekad zezati doma da imamo jedan mali Montessori vrtić jer su cure različite dobi i sve se zajedno lijepo igraju i dobro funkcioniramo svi zajedno. Prema tome, najviše vremena provodimo upravo u dnevnom boravku, stoga mi je bilo ključno da nam tu bude ugodno, toplo, prostrano, da ne zagušim prostor s nepotrebnim komadima namještaja.
Koje boje i materijale preferiraš u svom interijeru te kako si postigla osjećaj prostranosti u svom domu?
Volim prirodne nijanse, dok opet u dječjim sobama volim da se osjeća razigranost i da imamo tih nekih detalja poput crvene boje, šarenih uzoraka, različitih tapeta. Tako da se osjeti ta dječja toplina i razigranost jer ne volim da je sterilno. U dnevnoj sobi željela sam da se dobije taj osjećaj prostranosti da ga ne nakrcamo s komadima namještaja, da se promišljeno rasporedi namještaj po prostoru. Da bude prije svega funkcionalno.
Što se tiče materijala, volim drvo. U sobi imamo dva velika ugradbena ormara rađena po mjeri sa stranicama koje su od ratana. Takvi materijali prostoriji daju prozračnost i toplinu. Prostranost smo postigli i staklenim površinama. Rušili smo zid koji je bio između dnevnog boravka i blagovaonice i tu smo dobili veću prostoriju, rušili smo jedan zid i u kuhinji gdje su bila mala klizna vrata koja su bila apsurdna jer se prostorija nepotrebno zatvorila te smo micali tri prozora i zamijenili ga staklenom stijenom iznad šanka. Čim uđete u stan imate pogled na njega i to je nešto što prostoru daje i prostranost i toplinu i svjetlost. Mislim da smo sa staklenim površinama i rušenjem zidova dobili jednu toplinu i prostranost.
Osim toga vjerujem da je velikom makeoveru pridonio i parket koji smo zadržali. To je stari parket koji smo brusili i maknuli narančasti sloj kako bismo došli do prirodnog hrasta i onda je premazan mat-lakom da dobijemo što prirodniji izgled. Što se tiče uređenja kuhinja, tu sam kombinirala drvo, sive fronte da ne bude dosadno, i sve upotpunila keramikom velikih formata koja pridonosi prostranosti i ljepoti.
Što ti je najbitnije u interijeru? Gdje si pronašli inspiraciju za uređenje?
Najbitnije u interijeru mi je da je on topao, da nije nakrcan. Volim eklektične interijere jer imaju svoju osobnost, ali ne volim kada ima previše svega. Imala bih osjećaj da me to guši. Inspiraciju sam tražila sa svih strana, a ponajviše na Instagramu i Pinterestu. Volim spremati takve objave koje me razvesele i inspiriraju. Imam i zanimljive knjige o interijerima koje volim prolistati i časopise koji mi posluže kao inspiracija. Najveća inspiracija su mi interijer blogerice koje uvijek imaju svježe ideje, što i u meni onda budi neku dozu kreativnosti.
Koji ti je bio najdraži projekt prilikom preuređenja stana i zašto?
Definitivno kuhinja i način na koji smo povezali kuhinju s blagovaonom, zato što je taj projekt stvarno trajao jako dugo. Radi se o keramici velikih formata koju smo naručivali iz Španjolske koja se onda dodatno rezala kako bi se prilagodila prostoru, što je zahtijevalo dosta preciznosti. Oko toga smo projekta bili posebno uzbuđeni, prvenstveno jer smo dugo čekali, a onda jer smo željeli vidjeti kakav će biti finalni rezultat.
Definitivno mi je to najdraži projekt, volim kako kuhinja izgleda. Ima puno svjetla i lijepo smo ju iskombinirali s obzirom na to da je manja od one u starom stanu. No, sva sreća spasila me ostava, pa smo uspjeli iskombinirati da imamo dovoljno prostora za skladištenje. Ponavljam, možda najljepši dio mi je uprava ta keramika velikih formata kojom smo oblijepili zidove. Izabrala sam porculansku keramiku jer je najmanje porozna i činila mi se kao odlična opcija, s obzirom na to da mi stvarno svakoga dana kuhamo i puno vremena provodimo u njoj.
Kako su dječje sobe u stanu organizirane i koje specifične značajke uključuju?
Dječje sobe osmišljene su i uređene tako da mlađe kćeri budu zajedno, a starije zajedno. Soba gdje su starije kćeri koncipirana je da bude funkcionalna i ugodna, da cure mogu na miru raditi zadaću, da imaju dovoljno svjetla, da imaju kutke u sobi gdje mogu izraziti svoju kreativnost kroz svoj dječji dekor, kroz svoje postere, magnetiće, sitnice koje dobe na poklon. No isto tako pazili smo da ne bude sve nabacano, nego da imaju i svoj prostor za skladištenje. U dječjoj sobi možda najupečatljiviji dio definitivno jesu tapete ispred kojih se nalazi krevet na kat specifičnog dizajna, a potpisuje ga jedan danski brend.
Što se tiče dječje sobe mlađih kćeri, nju sam osmislila kao malu igraonicu tako da smo nedugo nakon što smo se uselili u stan naručili švedske ljestve i karike, a imali smo već od prije jedan predivan madrac na razvlačenje (koji je zapravo krevet, ali kad se rasklopi je madrac na kojem se može vježbati skakati). On je od memorijske pjene, kvalitetan je i fenomenalan za ovaj prostor. Koristimo ga i za spavanje kad nam dođu gosti, a isto tako se cure mogu na njemu svaki dan igrati.
Bilo mi je važno da napravimo jedan sportski kutak u sobi, a da opet imamo radni prostor gdje Mila može crtati, biti kreativna, jer već je pred školarka. Bilo mi je važno i da su im dostupne i igračke te da su one smještene u razini gdje i Roza može lako doći do njih. I naravno, da soba bude razigrana, da ima puno lijepih dekora koji upotpunjuju prostor.
Koliko često mijenjaš dekor svog stana i na koji način godišnja doba utječu na odabir dekoracija?
Jako volim sva godišnja doba i sve sezone jer svaka sa sobom donosi specifične ljepote, što se tiče i cvijeća i prirode. Volim se baviti dekoriranjem i izradom cvjetnih dekoracija, pa tako volim upotpuniti blagovaonski stol, šank, komode s cvijećem u vazi.
Često odlazim na tržnicu i često slažem aranžmane od girlandi, vjenčiće, bukete za prijateljice za neke posebne prigode. Tako da se kod nas vrlo često, ovisno o sezoni, može pronaći svježe cvijeće u vazama i po policama. I imamo predivan balkon na kojem nam raste cedar, jasmin, javor, začinsko bilje i baš uživamo u tome. Uvijek gledam da nam balkon bude naša oaza, prostor gdje ćemo uživati.
Nakon napornog dana, što te ispunjava i opušta? Koja je prostorija tvoja zen-oaza i zašto? Čime si se vodila pri njezinom uređenju?
Najviše volim biti na sofi u dnevnom boravku, zajedno s djecom. Ono što me opušta jest gledanje serija. Čak volim s njima u sobi slagati puzzle i volimo igrati plejku. Volimo kao obitelji zajedno leći i odmarati. A kad osjećam da mi je svega dosta, volim se zatvoriti u kupaonicu, staviti eterična ulja, uključiti difuzore i uživati u vrućem tušu.
Osim toga, jako volim boraviti na balkonu, posebno kad je lijepo vrijeme jer ima predivnog bilja, koje daje poseban ugođaj.
Koji ti je detalj u kući najdraži i koja je priča iza njega?
Definitivno kuhinja i keramika velikog formata. Željeli smo napraviti da cijeli taj zid izgleda kao da je izrađen od jednog komada. Lijepa je u bilo koje doba dana jer kao da se mijenja sa zrakama sunca koje ju obasjavaju i daje neku drugačiju atmosferu ujutro, kad je zalazak sunca, kad je kuća puna i navečer.
Osim toga, baš sam uživala u tom projektu i bila sam presretna kad smo završili s uređenjem i kad smo vidjeli kako je jako lijepo prostor ispao.
Foto: Sanja Jagatić