Kako razgovarati s djecom o tragediji u osnovnoj školi u Prečkom?
Kako razgovarati s djecom o tragediji u osnovnoj školi u Prečkom?

Kako razgovarati s djecom o tragediji u
osnovnoj školi u Prečkom?

U petak, 20. prosinca, u jutarnjim satima dogodila se tragedija u osnovnoj školi u zagrebačkom naselju Prečko. Mlađi muškarac upao u je školu te oštrim predmetom ozlijedio učiteljicu i troje djece. Potvrđeno je da je jedno dijete preminulo.

Ovakav tragičan događaj kod svih nas, a posebno kod djece i roditelja koji su njime izravno pogođeni, može izazvati snažne osjećaje s kojima se odrasli, a posebno djeca, često ne znaju nositi. Napad koji se dogodio u osnovnoj školi neupitno je traumatično iskustvo i nitko se ne treba ustručavati potražiti stručnu pomoć.

Ipak, prije toga važno je razgovarati s djecom, a vodič kako to pravilno napraviti objavio je Hrabri telefon. Donosimo njihove savjete.

  • Pripremite se za razgovor

Za početak, važno je osigurati mirno mjesto za razgovor u kojem ćete se i vi i dijete osjećati sigurno i neometeno. Razgovor možete započeti tijekom neke zajedničke aktivnosti, a važno je i da unaprijed promislite o tome koje su ključne poruke koje želite prenijeti. Planiranje vam može pomoći u tome da se i vi osjećate mirnije, sigurnije i jasnije tijekom razgovora, kažu iz Hrabrog telefona.

  • Dajte djetetu prostora da vam kaže što zna i osjeća

S obzirom na količinu različitih informacija u medijskom prostoru, dobro je pustiti djecu da prva govore. Tako ćete dobiti bolji uvid u to je li dijete čulo za događaj, što sve zna i jesu li se pojavili ikakvi strahovi. Manja djeca, ako su manje izložena medijima, možda ni ne znaju za tragični događaj i u tom slučaju nije im potrebno objašnjavati što se dogodilo. S druge strane, starija djeca koja više vremena provode na društvenim mrežama, novinskim portalima i gledajući televiziju vjerojatno imaju neke informacije, a ne zaboravite da mnogo toga mogu saznati i od vršnjaka. Iako roditelji ponekad ne žele razgovarati s djecom o uznemirujućim događajima kako bi ih zaštitili, važno je da ne budu sami u tumačenju onoga što čuju oko sebe. Poželjno je da ih potaknete da podijele svoje osjećaje, razmišljanja i strahove. U tome vam mogu pomoći otvorena pitanja poput „Kako se osjećaš nakon što si čuo o tome što se dogodilo?“, „Postoji li nešto što te brine ili čega se bojiš?“ i slično.

  • Prihvatite djetetove osjećaje, pokažite empatiju i umirite strahove

Dajte djeci do znanja da su svi njihovi osjećaji prirodni i da ste tu za njih. Važno je da dijete osjeti da ga razumijete i podržavate. Isto tako, važno je da ostavite „otvorena vrata“ ako dijete naknadno osjeti potrebu za razgovorom – na primjer, „Vjerujem da ti može biti teško sada razgovarati o svemu ovome, ali važno mi je da znaš da sam tu za tebe i da ću te rado saslušati kada budeš htio/la razgovarati“, „Ako ćeš se osjećati tužno, uplašeno ili zabrinuto, uvijek možeš doći k meni“. Strahove možete umiriti naglašavanjem da su ovakvi događaji iznimno rijetki i da postoje odrasli koji su tu da ih zaštite. Ako primjećujete da je dijete napeto i tjeskobno, možete zajedno isprobati neke tehnike relaksacije ili mindfulnessa 

  • Razlikujte činjenice od dezinformacija i postavite granice u vezi izloženosti medijima

Prirodno je osjećati potrebu da budete informirani, no pretjerano praćenje novosti može povećati zabrinutost. To posebno vrijedi za senzacionalističke fotografije djece i članova obitelji, koje narušavaju dostojanstvo prikazanih osoba, a osim toga nemaju informativnu vrijednost. Potaknite djecu na razmišljanje o vjerodostojnosti izvora i o tome jesu li informacije koje dobivaju relevantne i provjerljive. Kako biste izbjegli pretjeranu brigu i preplavljenost, odredite vrijeme u danu bez mobitela i drugih medija. Isto tako, iskoristite ovo kao priliku za edukaciju i razgovor o odgovornom online ponašanju – Važno je da razgovarate s djetetom kako dijeljenje osjetljivih materijala (slika i/ili videozapisa) može štetiti svima uključenima. Potaknite ih da promišljaju o osjećajima drugih i kako određeni postupci utječu na cijelu zajednicu.

  • Pratite vlastite emocionalne reakcije i potražite podršku za sebe

U razgovoru s djetetom budite smireni i izbjegavajte nagađanja o tome hoće li se ovakav napad ponovno dogoditi i što je uzrokovalo postupak počinitelja. Nemojte se usmjeravati na stereotipe o počinitelju nego se umjesto toga zadržite na činjenicama i vlastitim osjećajima. Ako primijetite da vam je teško skrenuti misli s teških tema ili da vas preplavljuju neugodne emocije, potražite podršku i pomoć stručnjaka. Nitko se ne treba sam nositi sa svojim brigama!, zaključuju iz Hrabrog telefona.

Na ovom linku možete provjeriti i gdje možete dobiti besplatnu psihološku pomoć u Zagrebu.

Foto: Unsplash

Učitati još
Zatvori