U samom centru Marije Bistrice, tik uz glavni trg, od jeseni je otvoren restoran Hipokrat Taste Lab. Već poznat po divnim i plemenitim zagorskim jelima s modernim pomakom, Hipokrat je osvojio novu publiku. Tim povodom, razgovarali smo s poznatom zagrebačkom arhitekticom Sunčicom Mastelić Ivić, koja je zaslužna za projekt uređenja interijera.
Arhitektica nam je, otkrila zanimljive detalje svog rada:
„Tehnička i funkcionalna postava interijera, premda se često čini kompliciranom u restoranima, zapravo je nama arhitektima lakši dio posla. Ono što nije jednostavno jest pronaći ispravnu stilsku odrednicu,“ kazala je.
Već pri ulasku u prostor osjeća se posebnost pristupa u kreiranju interijera. Novi dizajn temelji se na kosturu unutrašnje arhitekture, a pogled prirodno privlače lučni svodovi, ostaci starog konstruktivnog sustava zgrade. Iako je restoran velik i podijeljen u tri cjeline s različitim funkcijama, trebalo je osmisliti interijersku povezanost. To je postignuto ponavljanjem i prilagođavanjem dekorativnih elemenata u različitim kontekstima.
Dekorativni detalji
Zidovi, paravani i okviri izrađeni su od čeličnih mreža koje funkcioniraju kao tanki dekorativni okvir, samostojeći paravani ili obloge. Zidne pločice, glazirane i s nepravilnom teksturom, podsjećaju na ručno izrađene keramičke obloge tradicionalnih zagorskih peći. Uzorci pločica kontriraju “custom made” muralima na zidovima, čiji je autor akademski slikar Darko Bubanko, poznat po istraživačkom duhu i umjetničkom pedagoškom radu.
„Proveli smo sate u razgovorima kako bismo definirali poruku tih murala“, otkriva arhitektica. „Rezultat su apstraktni, dinamični prikazi koji djeluju mistično i omogućuju svakom promatraču da ih doživi na svoj način. Suradnja s umjetnicima za mene je uvijek čast i obogaćenje, a rezultat takvog spoja uvijek je ekskluzivan.“
Tri zone interijera
Interijer je protočan i podijeljen na tri glavne zone:
Centralna zona: sa šankom, idealna za cafe vibraciju i doček gostiju.
Istočni prostor: otvorenog show cookinga, pogodan za manja društva.
Zapadni dio: s preglednim rasporedom sjedenja, prilagođen glazbenim i stand-up izvedbama.
Uz raznolikost zona, arhitektica je posebnu pozornost posvetila povezivanju volumena i površina podova, zidova i stropova. Cilj je bio stvoriti skladne, titrave prijelaze među površinama. „Najbolji efekt postignut je kombinacijom polusjajnog cementnog dekorativnog poda i posebnih smjesa boja nanesenih spužvom na zidove,“ objašnjava. Ručno sjenčanje dekoracija lučnih svodova, iako zahtjevno, dalo je izvanredne rezultate.
Estetika prilagođena atmosferi
Stvaranje prostora koji će stilom objediniti jutarnju kavu, radni ručak i večernje izlazne vibracije nije bio lagan zadatak. „Fini tuning“ u odabiru stilova i tonaliteta rezultirao je harmoničnim spojem različitih atmosfera. „Uvijek na početku projekta detaljno razmatram stil s klijentom“, ističe arhitektica. „Svaki prostor zaslužuje svoj stil i vlastiti identitet. Ovaj restoran pronašao je svoj izraz u pročišćenom industrijskom stilu i brutalizmu s umjetničkim elementima.“
Autorica teksta i projekta interijera Sunčica Mastelić Ivić, dipl.ing.arh.
Foto: Saša Ćetković