Nakon što je ove godine izašao njegov Challengers uz odlične kritike, redatelj Luca Guadagnino ne staje. Donosi nam film Queer temeljen na djelu Williama S. Burroughsa. Svjetsku premijeru imao je na ovogodišnjem Filmskom festivalu u Veneciji, a mi smo imali priliku biti na regionalnoj premijeri na Human Rights Film Festivalu u Zagrebu gdje je film prikazan uz prepunu kinodvoranu.
O čemu je riječ?
Queer prati američkog iseljenika Williama Leeja u Meksiku 1950-ih. Usamljen, provodi svoje četrdesete u baru s ostalim Amerikancima u Meksiku, ali dolazak mladog studenta Eugenea Allertona pomuti mu razum i život. Lee postaje opsjednut njime i samo želi da su skupa. Film je podijeljen u tri poglavlja, a temeljen je na istoimenoj noveli poznatog američkog pisca Williama S. Burroughsa. Novela je djelomično i autobiografska. Sam Burroughs je živio u Meksiku tijekom 50-ih, pseudonim mu je bio William Lee, a ostali dijelovi tog lika također pristaju uz autora, poput ovisnosti o heroinu i homoseksualnosti.
Film je režirao Luca Guadagnino, scenarij potpisuje njegov suradnik Justin Kuritzkes, a glavnu ulogu tumači Daniel Craig. Ostatak glumačke postave čine Drew Starkey te neprepoznatljivi Jason Schwartzman i Lesley Manville.
Njegov najkompleksniji film dosad
U gledanje filma Queer ušli smo otvorenog uma i sa znatiželjom. Guadagnino je zasigurno više nego sposoban redatelj za pothvat poput ovog. Queer je vjerojatno i njegov najkompleksniji film dosad. Inače ima sposobnost uvući vas u svijet u kojem stvara. Bilo da je to bajkovito ljeto u Italiji, rivalstvo na teniskom terenu ili u ovom slučaju, atmosferičan Meksiko i Latinska Amerika. S obzirom na to da je njegov prethodni film Challengers jedan od najpopularnijih filmova godine, ne možemo odoljeti usporediti ga s novijim uratkom. Dok Queer bez sumnje ima više mesa, Challengers je ipak film koji će nam više ostati u sjećanju.
Queer je zanimljiv od početka do kraja, no do posljednjeg poglavlja u kojem Lee i Eugene putuju u Sjevernu Ameriku po biljku yage koja navodno daje telepatske sposobnosti, malo smo se pogubili u simbolici. Poput segmenta filma koji uključuje možda i najzanimljiviju scenu – onu u kojoj Lee i Eugene nadrogirani halucinogenim yageom, plešu goli, a tijela im se izvijaju i stapaju. Je li to nešto znači ili je Guadagnino samo htio prikazati kako je to halucinirati? Od trenutka njihovog putovanja u Sjevernu Ameriku, film se okreće ka čudnijoj atmosferi, prepun scena za koje niste sigurni jesu li stvarnost i što zapravo predstavljaju.
Možda bismo film više shvatili da smo pročitali novelu, no Guadagnino u zadnjem dijelu filma skreće od izvornog materijala i zabavlja se. Jednog kad pogledate Queer, bude vam zapravo jasno da je riječ o jednom od onih filmova koje ne bi bilo loše pogledati ponovno kako bismo uhvatili stvari koje prvotno nismo.
Ostani u korak
s trendovima
Prijavi se na Journal newsletter.
Sjajni Daniel Craig i još sjajniji soundtrack
O filmu se priča kao potencijalnom kandidatu za Oscare, a ako treba biti nominiran u jednoj kategoriji, to treba biti najbolji glumac. Daniel Craig fantastičan je u ulozi Leeja. Odlično je prenio njegove očajničke pokušaje da ga Eugene primijeti da vam ga gotovo bude žao kada ga ovaj ignorira. Toliko žudi za intimnošću i ljubavi, ali nesposoban ju je sam izraziti. Film ide duboko u istraživanje samoće koja dolazi s osjećajem ‘queernessa‘ te ga prikazuje kao nekakav osjećaj izvantjelesnosti. No što je Guadagnino zapravo htio reći još uvijek nam nije u potpunosti jasno. Craig svakako zaslužuje nominaciju, ako ne i kipić, a moramo pohvaliti i Drewa Starkeyja u svojoj prvoj ozbiljnijoj ulozi. Toliko je stoičan, misteriozan i zadivljujuć u ulozi Eugenea te odlučno stoji uz bok s Craigom.
Osim glume, sjajan je i soundtrack. Baš kao i u Challengers, glazbu su birali već uigrani duo iz Nine Inch Nailsa Trent Reznor i Atticus Ross. Od uvodnih scena kojih prate All Apologies od Sinead O’Connor te Nirvanina Come As You Are, jasno vam je da će glazba imati veliku ulogu u filmu. Prince, Nat King Cole, Radiohead, ali i njihova originalna glazba čine soundtrack Queera njihovim drugim ‘viralnim’ soundtrackom.
Unatoč tome što nas nije oduševio koliko smo možda očekivali, ne sumnjamo kako će Queer cirkulirati na filmskim nagradama sljedeće godine. Kada će film stići u domaća kina još nije poznato, a dok čekate, donosimo najavu u nastavku.
Foto: IMDb