Tena koja stoji iza brenda Snivaj, spavaj otkrila nam je male tajne o spavanju beba i toddlera
Tena Skalicki Vukoša mlada je mama dviju djevojčica koja stoji iza sve popularnijeg brenda Snivaj, spavaj. Njen Instagram profil posljednjih godinu dana zapratilo je preko 4500 pratitelja, uglavnom roditelja koji su se i sami našli u brojnim nedoumicama u vezi spavanja svojih mališana. Tena trenutačno sve vrijeme i energiju usmjerava prema novootkrivenoj ljubavi – pomaganju roditeljima da na nježan i intuitivan način upoznaju potrebe svog djeteta i u skladu s time, rade na boljim navikama spavanja.
Posjetili smo Tenu u njenom domu, a dok smo mi razgovarale o spavanju mališana i izazovima s kojima se roditelji često susreću, njene su obje djevojčice – spavale!
Journal Intervju: Tena Skalicki Vukoša
Prije malo više od godinu dana napravila si Instagram profil Snivaj Spavaj i jako brzo privukla pažnju roditelja male djece. Odakle interes za ovom temom i kako si odlučila da se želiš baviti spavanjem beba i toddlera?
Tvoj pristup spavanju beba i male djece bazira se na nježnosti i prihvaćanju, odnosno suprotan je popularnim američkim treninzima spavanja koji se i dan danas provode diljem svijeta. Možeš li nam približiti način na koji pristupaš djetetu/obitelji? Koje su sve razlike u ovim pristupima te kakvi su njihovi utjecaj na dijete?
Cilj je da su svi odmorni, ali da pritom ni na koji način ne narušavamo najvažniji odnos: dijete – roditelj.
Koje su najčešće frustracije mladih roditelja, pogotovo mladih mama, kada je riječ o spavanju beba?
Spavanje beba, posebice u prvim mjesecima života, izuzetno je turbulentan period. Skokovi u razvoju, regresije sna, buđenja radi hranjenja i rana jutarnja buđenja samo su neki “problemi” s kojima se susreću bebe i roditelji. Događa li se ponekad da ništa od uobičajenih tehnika ne pomaže? Što u takvim slučajevima?
Jedna od tema oko koje se i danas puno pametuje mladim roditeljima, jest co-sleeping, odnosno zajedničko spavanje s djetetom. Što nam sa znanstvene strane možeš reći o tome?
Ponekad se čini kao da svatko ima nešto pametno za reći o spavanju beba – čini li ti se da se o tome danas previše filozofira?
Znamo što je večernja rutina, a sve češće čujemo za pojam “higijena sna”. Što ona sve podrazumijeva i kako pomaže djeci?
Kako djeca rastu, tako i roditelji pomalo gube kontrolu nad navikama spavanja kod svoje djece, a upravo zato je bitno da do te dobi razviju osjećaj poštovanja prema spavanju.
Nudiš nekoliko vrsta savjetovanja, online programe i webinare, a tu je i puno besplatnih savjeta koje daješ putem Instagrama. Kako izgleda jedno tipično 1-na-1 savjetovanje? Koji dio svog rada najviše voliš i najviše te ispunjava?
Foto: Sanja Jagatić