Najbolji dodatak vašoj jesenskoj skincare rutini: čistači s kiselinama
Najbolji dodatak vašoj jesenskoj skincare rutini: čistači s kiselinama

Najbolji dodatak vašoj jesenskoj skincare
rutini: čistači s kiselinama

Čišćenje lica pripada osnovnim koracima njege lica, no istovremeno – ljudi kao da ne mare podjednako koji čistač kupuju, s obzirom na to koliko će istražiti primjerice kakav serum ili kremu prije kupnje. Na kraju dana, uistinu vam bilo kakav gel za čišćenje lica može oprati lice, jednako kako će i svako ulje skinuti makeup. No imate li određene kožne probleme, znate li da čistači u kiselinama zapravo mogu pomoći kontrolirati ih?

Upoznajte čistače s kiselinama

Čistači za lice s kiselinama stekli su veliku popularnost jer nude temeljito čišćenje i blagi eksfolijacijski efekt koji poboljšava teksturu i sjaj kože. Osim što uklanjaju nečistoće, mrtve stanice i višak sebuma, čistači s kiselinama pomažu u obnavljanju kože i sprječavaju začepljenje pora.

Oni su idealni za postizanje ujednačenog tena i svježeg izgleda lica, a mnogi ih vole koristiti jer kombiniraju čišćenje i njegu u jednom koraku.

Zašto su čistači s kiselinama posebni?

Kiseline u čistačima, poput glikolne, salicilne ili mliječne, rade više od običnog čišćenja – omogućavaju nježno uklanjanje površinskih mrtvih stanica, što pospješuje prirodnu obnovu kože. Oni potiču zdrav izgled i sjaj lica, čineći kožu glatkom i pripremljenom za daljnje korake njege.

Čistači s kiselinama također doprinose smanjenju sitnih nepravilnosti, tamnih mrlja i proširenih pora, iako to rade i slabije i sporije pa su zato prikladni i za one kože koje kiseline inače ne podnose.

Zašto su idealni tijekom jeseni?

Jesen je vrijeme kada koža često postane suha i sklona perutanju zbog prelaska iz toplih, vlažnih uvjeta u suhe, hladne uvjete. Kako bi koža mogla bolje funkcionirati, bitno je na tjednoj bazi raditi piling, s obzirom na to da mrtve stanice kože onemogućuju pravilnu penetraciju proizvoda u kožu. Ukratko – bez pilinga, vaša rutina njege kože nije jednako djelotvorna.

Također, piling radimo i zbog estetskih razloga – jer je koža nakon pilinga glatka i sjajna. Čistači s kiselinama u jesenskom periodu mogu poslužiti kao blaga alternativa jačim eksfolijantima, koji mogu iritirati kožu tijekom hladnijih mjeseci.

Koje kiseline odabrati prema tipu kože?

1. Glikolna kiselina – Ova kiselina je izvrsna za sve tipove koža, osobito za suhu i zrelu kožu. Ima najmanju molekulu među kiselinama, pa dublje prodire u kožu, učinkovito uklanjajući mrtve stanice i potičući proizvodnju kolagena. Rezultat je zaglađena i sjajna koža, s ujednačenom teksturom i manjim vidljivim borama. Glikolna kiselina se koristi i u anti-aging svrhe, a spada u AHA kiseline.

2. Salicilna kiselina – Za masnu i aknama sklonu kožu, salicilna kiselina je najpoželjniji izbor. Kao beta-hidroksi kiselina, ona prodire duboko u pore, otapajući višak sebuma i sprječavajući začepljenje. Time smanjuje pojavu mitesera i akni. Dodatna prednost je njezin protuupalni učinak, što je čini savršenom za one s upalnim aknama, ali za kože sklone povećanom lučenju sebuma.

3. Mliječna kiselina – Ova alfa-hidroksi kiselina nježnija je i pogodna za osjetljivu kožu jer djeluje na površini kože. Ima odlične hidratantne učinke te poboljšava teksturu kože bez iritacija, pa se često koristi u čistačima za suhu i dehidriranu kožu. Osim što eksfolira, mliječna kiselina obnavlja zaštitnu barijeru kože. Najbolji je izbor želite li uz piling zapravo raditi i na hidrataciji.

4. Mandelična kiselina – Ova AHA kiselina ima veću molekularnu strukturu zbog čega sporije prodire u kožu, a zato je prikladna za osjetljivu kožu sklonu crvenilu. Nježno uklanja mrtve stanice i pomaže ujednačiti ten, bez dodatnog prouzročenja upale.

Tržište nudi izvrsne opcije čistača s kiselinama za svakodnevnu uporabu, a u nastavku vam donosimo neke od naših favorita.

Učitati još
Zatvori