Anti-age bez skincarea: Jelena Orešković pokazala nam je kako se pomladiti facial workoutom i pilatesom
Anti-age bez skincarea: Jelena Orešković pokazala nam je kako se pomladiti facial workoutom i pilatesom

Anti-age bez skincarea: Jelena Orešković pokazala nam je kako se pomladiti facial workoutom i pilatesom

U današnjem ubrzanom tempu života, sve više nas traži prirodne načine za postizanje osjećaja zdravlja i svježine. Jedna od velikih entuzijastica u ovom području je Jelena Orešković, bivša manekenka koja se prije nekoliko godina iz Pariza vratila u Zagreb. Danas je instruktorica facial workouta i pilatesa, a svojim jedinstvenim pristupom povezuje fizičku aktivnost s brigom o licu. U razgovoru s Jelenom, otkrili smo kako pravilnim vježbanjem i svakodnevnom rutinom možemo postići čvrstoću mišića i prirodan sjaj kože. Jelena nam donosi svoje savjete, metode i motivaciju za sve koji žele postati najbolja verzija sebe – izvana i iznutra.

Jelena Orešković_Sanja Jagatić
Jelena Orešković Atabeyki
  • Za početak, kako ste odlučili staviti točku na vrlo uspješnu manekensku karijeru i kako ste se uopće našli u svijetu modelinga?

U svijet modelinga sam ušla iz znatiželje kad je Tihana Harapin Zalepugin, iza punkerskih narančastih pramenova u mojoj kosi, poderane majice i martensica uspjela primijetiti potencijal i pozvati me u agenciju koju je tada vodila. S nepunih 15 godina dobila sam angažman u popularnoj zabavnoj emisiji na HRT-u, a sve ostalo je povijest. Stvari su se prirodnim putem odvijale i godinama sam iskreno uživala u manekenstvu. Nekoliko godina putujući po svijetu, a najljepše sam trenutke provela u Hrvatskoj, u svom domu, uz prijatelje, studentski život i lijep džeparac od snimanja i revija. U kasnim sam dvadesetima osjetila potrebu da se odmaknem od neizvjesnog manekenskog kruha. Tako sam se posvetila poslu iz struke jer Hrvatska nije dovoljno veliko tržište da bi i stariji modeli mogli imati dovoljno posla kao što je to slučaj vani.

  • Koliko se vaš život u Zagrebu razlikuje od onoga u Parizu?

S jedne strane se razlikuje značajno, s druge je sličan. Kad imaš obitelj, djecu, svakodnevica se uvijek vrti oko brige o njima neovisno o tome gdje živiš. Dan počinje i završava brigom o djeci; razgovorima s njima, smijehom, aktivnostima, odvoženjem i dovoženjem, špotanjem, maženjem. Dom je gdje je obitelj. S druge strane, upravo zbog djece mi je u Zagrebu lakše, ljepše i sigurnije. Toga sam svjesna tek sada, pogotovo kad se vratim u Pariz, a to je barem dva, tri puta godišnje, pa izađem na neku od pariških ulica i jedva prođem kroz džunglu ljudi. Prometna buka, sirene, policija na ulici, stopa kriminala,… Sve je to stres kojeg čovjek nije ni svjestan dok tamo živi, ali otkako sam se od toga odmakla, vidim razliku i zahvalna sam na miru i sigurnosti koju mi Zagreb pruža.

Jelena Orešković_Sanja Jagatić
  • Jeste li uvijek bili zainteresirani za zdravlje i pilates ili ste s vremenom razvili tu strast?

U dvadesetima sam koketirala s pilatesom amaterski, no moj interes se produbio kako su bolovi u kralješnici jačali. U Parizu sam najprije pronašla dobar pilates studio. Kasnije sam odlučila naučiti više o metodi u koju sam se tim više zaljubljivala što sam veće blagodati od nje osjećala u svom tijelu. Za zdravlje sam počela razvijati interes sasvim slučajno, čitajući intervju Novaka Đokovića o tome kako se prehranom riješio nekih zdravstvenih poteškoća kakve ima i moj suprug. Tako sam, isprva radi supruga počela sve više čitati, kupovati knjige na temu zdravlja, prehrane i dugovječnosti, a danas nastojim od svega toga kreirati što je moguće zdravije navike našoj djeci i sebi, dok je suprug nastavio ići kraćim putem – liječniku po lijek za simptome. Kao većina ljudi. Paralelno je rastao moj interes za pilates i vježbe lica, dvije metode prirodne prevencije starenja; kod lica s estetskog aspekta, kod tijela s aspekta kvalitetnijeg starenja uz jače i mobilnije tijelo. Tako sam svoje interese i stil života pretvorila u posao.

Jelena Orešković_Sanja Jagatić
Jelena Orešković_Sanja Jagatić
  • Kako izgleda vaš dnevni ritual ili rutina za njegu lica?

Svoju njegu lica obavim uz jutarnju kavu. Tada odradim nekoliko vježbi za lice i vrat koje završim masažom dok nanosim kremu za lice.

  • Koje su vaše omiljene aktivnosti za opuštanje i mentalno zdravlje?

Vjerojatno bi popularnije bilo da kažem meditacija ili čitanje knjige. Ipak, za mene je opuštanje druženje s dragim ljudima, pjesma, smijeh i čaša, dvije kvalitetnog vina.

Jelena Orešković_Sanja Jagatić
  • Kako ste se zainteresirali za face workout i što vas je potaknulo da postanete instruktorica?

Sve je opet krenulo slučajno kad sam u ranim tridesetima naišla na članak o vježbama lica kao prevenciji starenja. U to sam vrijeme počela primjećivati prve znakove starenja poput bora smijalica, blage ptoze i bore na čelu . Prvih sam nekoliko godina vježbala po metodi Cynthie Rowland i Eve Fraser. Kasnije sam, izučavajući radove estetske medicine i anatomije mišića mimične muskulature počela bolje shvaćati uzroke starenja te kako ih mišićne akcije uzrokuju pa sam stvorila vlastiti program vježbi.

Jelena Orešković_Sanja Jagatić
  • Možete li objasniti što je face workout i kako djeluje na mišiće lica?

Face workout je ono što prijevod kaže – vježbanje lica to jest mišića lica i to onih koji svojim akcijama proizvode mimiku. Međutim, vježbanje lica ne utječe na izgled kože lica po istom principu kao što to čini vježbanje tijela . Tijelo vježbamo da bismo ga ojačali i učinili funkcionalnijim ili ljepšim, a mišići tijela mogu poprimiti značajan volumen po kojem se onda i koža na tijelu slikovito rečeno zategne. Kod lica uglavnom mišiću nastojimo vratiti dužinu, da to tako slikovito objasnim, jer skraćen mišić dovodi do stvaranja nabora. Dakle mišiće lica uglavnom želimo opuštati i istezati. Namjerno koristim riječ uglavnom jer kod tijela ponekad želimo preaktivne mišiće opustiti ili istegnuti. Isto tako kod lica neke mišiće želimo držati aktivnima kako bi oni držali ostala tkiva lica na mjestu. Tu konkretno mislim na mišiće koji idu duž obraza i zaduženi su za osmijeh. Kad se smijemo, obraze podižemo gore. Osmijeh je naš prirodni face lifting.

Mišić čela zadužen je za podizanje obrva i odličan za prevenciju ptoze. Međutim, ne želimo ga vježbanjem skratiti dižući obrve i stvarajući nabore već u njemu želimo stvoriti izometričnu mišićnu akciju kojom u mišiću svjesno stvaramo akciju bez da ga skraćujemo. Za svaki dio lica potrebna je drugačija mišićna akcija ili ne akcija. Sve se to može naučiti. Zato uostalom i služi moj pretplatnički program na Instagramu ili moja web stranica proage.hr

Jelena Orešković_Sanja Jagatić
  • Koje su prednosti redovitih vježbi za lice u usporedbi s kozmetičkim tretmanima?

Prednost je ta što su vježbe za lice besplatne ili, ako se odlučite uz vježbanje s instruktorom, puno jeftinija varijanta od bilo kojeg drugog tretmana te ih možete izvoditi kada i gdje želite. Prednost je i to što vježbajući mišiće lica zapravo vježbamo i mozak koji šalje impulse mišićima da se aktiviraju ili opuste. To vodi ka boljoj kontroli vlastite mimike i izbjegavanju one koja dovodi do stvaranja nabora. Vježbe za lice su i potpuno bezbolne. Obuhvaćaju sve dijelove lica i vrata i dekoltea.

Masaže potiču cirkulaciju, a ona druge pozitivne procese u samoj koži. Vježbe za lice ne mijenjaju prirodnu fizionomiju i mimiku lica. A mimika lica je često zanemaren aspekt kod nekih estetskih intervencija pa žene poprimaju neprirodnu mimiku, mišićne kompenzacije koje ih vizualno postaruju unatoč tome što im je koža, zbog tretmana zaglađenija i ostalo.

  • Koliko često preporučujete vježbanje lica i koliko vremena je potrebno da se vide rezultati?

Što se redovitije vježba, to su rezultati brže i bolje uočljivi. U početku je potrebno nešto više vremena dok se vježbe ne nauče, kad se shvate principi vježbanja, potrebno je svega nekoliko minuta za trening. Možete, poput mene, odraditi petominutni trening ujutro, a navečer masirati lice uz dobru seriju, knjigu ili film. Vježbanje lica radi prevencije idealno je i može se početi već u kasnim dvadesetima ili ranije. Što se kasnije počne i što su očitije promjene uslijed starenja na licu, to je potrebno duže vremena da se rezultati vide. Vrlo je individualno kada će se kome rezultati vidjeti jer ovisi o mnogim faktorima poput dobi, već nastalih znakova starenja na licu te ostalim životnim navikama. Iz iskustva u radu s klijenticama, u dobnoj skupini iznad 45 godina, uglavnom se rezultati pokažu nakon mjesec do dva dana. Ono što je zanimljivo, često pozitivne promjene na njihovim licima primijete drugi; ljudi koji ih ne vide svaki dan. A promjene se događaju polagano iz dana u dan, diskretne su te ih primijetimo tek nakon izvjesnog vremena ili kad usporedimo s fotografijom prije početka treniranja. Zato klijenticama upravo to preporučujem, da se fotografiraju prije prvog treninga pa onda svaki mjesec jednom.

Jelena Orešković_Sanja Jagatić
  • Postoje li određeni tipovi lica ili problemi koje face workout može posebno dobro riješiti?

Vježbe za lice koje ja izvodim namijenjene su isključivo zdravim osobama u svrhu njege lica. Nipošto nisu namijenjene osobama s npr. Bellovom paralizom. Za takve stvari služe liječnici i fizioterapeuti. Vježbe za lice nisu estetska kirurgija pa su kao sredstvo prevencije idealne. Dok kao korektivno sredstvo imaju svoje limite, a to koji su, je opet vrlo individualno jer ovisi o specifičnom “problemu” klijenta.

  • Može li face workout pomoći kod specifičnih problema, poput podočnjaka, bora ili opuštene kože?

Od svega navedenog vježbe najviše pomažu kod ublažavanja bora: učenjem kontrole mimike, svjesnim opuštanjem mišića te istezanjem mišića masažama, točnije rečeno , svim ovime želimo pomoći mišiću da se vrati u svoju izvornu dužinu u stanju mirovanja. Vrećice kod podočnjaka možemo u nekoj mjeri ublažiti masažama kojima mišić opuštamo, ali ako je uzrok podočnjaka gubitak masnih jastučića zbog čega postaju tamniji, masne jastučiće vježbama nećemo moći vratiti. Ipak. potičući limfu, možemo postići ljepši izgled kože na tom području, smanjiti natečenost, izgladiti sitne bore oko očiju. Za prevenciju opuštanja ili za podizanje već opuštenih tkiva lica najbolje su vježbe za mišiće smijanja te masaže dekoltea, vrata sve do iznad kosti donje čeljusti prema obrazima.

  • Koje su najvažnije vježbe koje biste preporučili za održavanje tonusa lica?

Već sam ih nekoliko puta spomenula – vježbe koje aktiviraju mišiće smijanja jer ti mišići vuku rub usnice u stranu i gore te podižu obraze. U vježbe za obraze često uključujem istovremenu masažu mišića depresora radi prevencije nastanka marionetskih linija. U mom programu je puno vježbi dva u jedan ili tri u jedan čime istovremeno djelujemo na više dijelova lica i skraćujemo vrijeme potrebno da se odradi trening cijelog lica.

  • Koje su najčešće zablude o vježbanju lica koje biste voljeli razjasniti?

Da vježbanje nema koristi ili da stvara nabore. Bore na koži stvara pretjerana, dakle svakodnevna i česta mišićna akcija koja sa sobom vuče kožu na koju je mišić vezan i tako stvara nabore. Suvišna mimika, a ta je svaka ona koja nije rezultat emocije već navike ili želje za ekspresivnošću, dovesti će u nekoj dobi do stvaranja bora. Vježbanjem lica vježbamo i mozak te se rješavamo takvih navika. Naravno, ima sitnih bora koje nastaju i zbog promjena u samoj koži, od sunca i slično, no to je tema za dermatologe. Vježbanje nema koristi za one koji ne vježbaju redovito ili za one koji očekuju da će vježbanjem izgledati dvadeset godina mlađe. Vježbanje je prirodna metoda koja vam neće vratiti masne jastučiće koje ste nekoć imali, ali će lice očuvati u formi i estetici da zadovoljni nosite svoje godine.

  • Koliko je važno prilagoditi face workout individualnim potrebama, ovisno o obliku lica ili specifičnim ciljevima?

Vježbanje je vrlo važno prilagoditi svakoj osobi iako postoje i uobičajeni znakovi starenja. Svakako je uputno uvijek odraditi trening za cijelo lice s naglaskom na vježbe koje su nekom potrebnije.

Jelena Orešković_Sanja Jagatić
  • Kako ste se zainteresirali za pilates i što vas je privuklo toj vrsti vježbanja?

U kasnim dvadesetima sam počela osjećati jače bolove u kralješnici. Barem jednom mjesečno bih suznih očiju od bola ostala “ukočena” pri nekom uobičajenom pokretu. Nekoliko sam puta otišla fizioterapeutu koji je pretpostavio da je iza tih bolova uzrok u blagoj skoliozi koju sam imala ili da su posljedica nezgode koju sam doživjela deset godina ranije. Nakon poroda, bolovi su postali češći, a ja sam bila cijelo vrijeme s malim djetetom. Tako sam, istražujući, došla do jedne američke pilates instruktorice te krenula vježbati sama u kući. Kada je kćer krenula u malu školu, upisala sam se u pilates studio. Pilates je izliječio moj problem s kralježnicom, a ja sam upisala američku školu Polestar pilates, najpoznatiju školu za rehabilitacijski pilates, kako bih svoje iskustvo znala prenijeti na druge. Jer znati vježbati nije isto što i znati kako do pokreta doći na siguran način i kako tome poučiti druge.

  • Na koji način pilates može doprinijeti zdravlju i tonusu lica, u kombinaciji s face workoutom?

Pilates može pomoći ljepšem držanju pa onda i ljepšem izgledu vrata i dekoltea. Najviše pomaže kvalitetnom starenju jačajući tijelo i unaprjeđujući mobilnost koju godinama gubimo.

  • Otkrijte nam vaše omiljene vježbe.

Obožavam vježbe za mobilnost kralježnice poput vježbe roll up, roll over ili swan. U zadnje vrijeme na reformeru uživam u vježbi snake, volim teaser na chair i tower na trapez table. Volim izazove pa rado odem u Powerhouse studio gdje vježbam klasični pilates koji mi trenerica Valentina dodatno začini kreativnim vježbama za koje često moj um nije spreman što izgleda dosta smiješno. Upravo te trenutke vlastitog neuspjeha u izvođenju vježbe volim dijeliti s pratiteljima da shvate da je čar vježbanja u postavljanju izazova i postepenom jačanju uma i tijela kako bi se izazovi uspješno ostvarili.

Jelena Orešković_Sanja Jagatić
  • Što biste savjetovali osobama koje se žele početi baviti pilatesom, ali ne znaju odakle početi?

Važno je dobro se raspitati u koji studio otići jer je u Zagrebu puno tzv. pilates studija koji to nisu. Pilates instruktor mora imati diplomu neke od škola koju je verificirala PMA (Pilates Method Alliance). Svi drugi oblici vježbanja su tek imitacija pilatesa koja često potpuno ignorira ono što je za pilates bitno. To su principi poput disanja, koncentracije, preciznost pokreta, kontrole “centra”, fluidnost i elongacija kralježnice. Ono najvažnije, potencijalno su opasni ako vas trenira osoba bez znanja o anatomiji i kontraindikacijama kod određenih pokreta.

Jelena Orešković_Sanja Jagatić

Zahvaljujemo PowerHouse fitness studiju na ustupanju lokacije za snimanje.

Foto: Sanja Jagatić

Učitati još
Zatvori